
Hero Maestro Edge 110 Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 110.9 cc |
| Engine Type | Air Cooled, 4-Stroke, SI Engine |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 8.15 PS @ 7250 rpm |
| Max Torque | 8.7 Nm @ 5750 rpm |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 5 L |
| Fuel Type | Petrol |
Hero Maestro Edge 110 Features
| Braking Type | Integrated Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Boot Light | Yes |
| External Fuel Filling | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 112 kg |
Hero Maestro Edge 110 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, 4-Stroke, SI Engine |
| Displacement | 110.9 cc |
| Max Torque | 8.7 Nm @ 5750 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Dry, Centrifugal |
| Ignition | Electronic Control Unit |
| Gear Box | Variomatic Drive |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Integrated Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| External Fuel Filling | Yes |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Additional Features | XSens Technology, |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 715 mm |
| Length | 1843 mm |
| Height | 1188 mm |
| Fuel Capacity | 5 L |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1261 mm |
| Kerb Weight | 112 kg |
| Load Carrying Capacity | 130 kg |
| Seat height | 775 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 8.15 PS @ 7250 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorber |
| Suspension Rear | Unit Swing with Spring Loaded Hydraulic Damper |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90 - 12 Rear :-90/100 - 10 |
| Wheel Size | Front :-304.8mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Specs of Maestro Edge 110 Alternatives
Rs.81,750* Onwards
Rs.73,550* Onwards
Rs.74,369* Onwards
Rs.79,885* Onwards
Rs.76,960* Onwards
Rs.88,339* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.76,500* Onwards
Comfort User Reviews of Hero Maestro Edge 110
Based on24 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (24)
- Comfort (12)
- Mileage (7)
- Seat (7)
- Looks (7)
- Experience (6)
- Price (5)
- More...
- Latest
- Best ScooterThe Hero Maestro Edge is a stylish Practical scooter perfect for daily use it offer's smooth experience good mailge And handle feature like external fuel filling and a digital console . it's reliable and comfortable overall.with a 4.7 out of 5 You can buy this if you want a best scooter under this budget.Read More1
- Great comfort for ridingVery comfortable to ride in Bangalore traffic, good seating position, and decent mileage make it the preferred commuter.2
- Not For Daily UseVery poor mileage and service cost are too high, best suitable for the long drive, seat comfort is good. Overall not for daily use.6
- Fantastic To Ride With Great Features1. Great mileage 1. Good fuel economy 2. Stylish design 1. Bold looks 2. Edgy Design 3. Loaded with great features Best in class features 1. People can mention things like mobile charging, service reminder, side stand indicator, tubeless tyres, boot light, large boot space, Diamond cut Alloy Wheels, Striking LED Insignia, External Fuel Filling, Disc Brake with IBS, Telescopic Front Suspension 4. Technologically Advanced 1. Hero xSens Technology – A smart sensor Technology 2. Fi Tech 3. Powerful 125cc Engine 5. Riding comfort is good 1. Wider Seat / Enhanced seating comfort 2. Comfortable for both rider & pillion 3. Easy to ride / Easy to Manoeuvre 6. Trustworthy brand 1. Gives good resale value 2. Trust of Hero 3. In-built 5 Year Warranty 4. Low Maintenance 7. Driveability on all kinds of roads 8. Wide range of Colours Hashtags: #HeroMaestroEdge125 #HeroMaestroEdge110 (as applicable) Sample Review Headlines/Suggestions: 1. Fantastic to ride with great features; 2. Great for long drives 3. Good Pick-up and Performance 4. Stylish looks that get many complimentsRead More
- Best Choice in 2 WheelersGood Fuel Economy, Great Sitting Comfort, Great Value of Money, Gives Good Resale Value & Suits My Personality.
- #HeroMaestroEdge110 #Bold#Trust#HeroMaestroEdge110. Good fuel economy, Bold looks, Wider Seat / Enhanced seating comfort, Trust of Hero, Low Maintenance, and Driveability on all kinds of roads.
- Hero Maestro Edge 110Hero Maestro Edge 110 Suspension & Brakes- The Suspension & Brakes of Hero Maestro Edge 110 are very impressive and of good quality which will run for a long time without any problem. It features a telescopic front fork with a 12-inch front wheel for a comfortable ride. The rear uses a single shock absorber linked to a smaller 10-inch alloy wheel. The scooter rolls on 90-section tubeless tyres at both ends.Read More1 1
- Amazing Scooter.Hero Maestro Edge 110 BS6 is an amazing scooter that I bought on the suggestion of my elder sister. Hero Maestro Edge 110 BS6 is offering great features like All LED Lights, Analogue and Digital Console, External Fuel Filling, and a lot more just to make the driving experience much better. Also, it has a very comfortable seating posture.Read More
- Good Color Option With Latest Technology.I bought this scooter in Panther Black color just a few days ago. Hero Maestro Edge 110 BS6 is available with best in class safety and comfort features as its offering some extra like Service Due Indicator, External Fuel Filling, Smart Sensor Technology With PGM Fi, etc which are not so common and also it's available at the best price in this segment. I just love this scooter.Read More
- Very good experienceVery good experience of maestro edge 110 cc very good comfortable seating, hero scooter is good in terms of mileage.
- View All Hero Maestro Edge 110 Reviews
Hero Maestro Edge 110 Colours
Hero Maestro Edge 110 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Hero Maestro Edge 110 Questions & answers
Q) What is the price of the spare parts?
By Bikedekho Experts on 26 Sep 2023
A) For the availability and prices of the spare parts, we'd suggest you to connect ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Can I exchange my old Hero Maestro?
By Bikedekho Experts on 27 Jun 2023
A) Exchange of a vehicle would depend on certain factors such as kilometres driven... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) My height 5.7. I have back pain L4 L5 disk. basically I am staying village. road little bad condition. I wantbuy scooter please suggest good bike or scooter with good suspension and comfortable
By Bikedekho Experts on 25 Sep 2022
A) Hero Maestro Edge 110 has a saddle height of 775mm. A person with an average ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Should I buy maestro edge or Activa 6g?
By Bikedekho Experts on 31 Jan 2022
A) Selecting between Honda Activa 6G and Hero Maestro Edge 110 would depend on ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Tyre air pressure
By Bikedekho Experts on 22 May 2021
A) The tyre size of Hero Maestro Edge 110 BS6 is 90/90 - 12 Rear:-90/100 - 10. The ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Hero Maestro Edge 110 Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Hero Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Hero Destini 125Rs 76,438* Onwards
Hero Pleasure PlusRs 69,766* Onwards
Hero Xoom 125Rs 81,994* Onwards
Hero Xoom 160Rs 1,37,898* Onwards
Hero Xoom 110Rs 73,551* Onwards
Hero Splendor PlusRs 76,177* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 90,800* Onwards
Hero HF DeluxeRs 58,977* Onwards
Hero Glamour X 125Rs 86,567* Onwards
Hero Splendor Plus XTECRs 79,703* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience