
Hero Karizma ZMR Specifications
| Mileage (ARAI) | 51 Kmpl |
| Displacement | 223 cc |
| Engine Type | Air Cooled, 4-Stroke Single Cylinder OHC, Fuel Injection, Oil Cooler |
| Max Power | 20 bhp @ 8000 rpm |
| Max Torque | 19.7 Nm @ 6500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 15.3 Ltrs |
| Body Type | Sports Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Hero Karizma ZMR Features
| ABS | No |
| Mobile Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 157 Kgs |
| Fuel Tank | 15.3 Ltrs |
Hero Karizma ZMR App Features
| Low battery alert | Yes |
Hero Karizma ZMR Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, 4-Stroke Single Cylinder OHC, Fuel Injection, Oil Cooler |
| Displacement | 223 cc |
| Max Torque | 19.7 Nm @ 6500 rpm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate Wet |
| Ignition | DC- FTIS (Full Transisterized Ignition System) |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 65.5 mm |
| Stroke | 66.2 mm |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip-Type |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 51 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 805 mm |
| Length | 2100 mm |
| Height | 1190 mm |
| Fuel Capacity | 15.3 Ltrs |
| Fuel Reserve | 2 Ltrs |
| Saddle Height | 810 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Wheelbase | 1360 mm |
| Kerb Weight | 157 Kgs |
| Total Weight | 130 Kgs |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | 12 V -35 W / 35W - Halogen Bulb (Dual Head Light) |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 276 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 129 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 20 bhp @ 8000 rpm |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Suspension Rear | Swing Arm With 5 Step Adjustable GRS System |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-80/100-18 Rear :-120/80-18 |
| Wheel Size | Front :-18 inch, Rear :-18 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular, Diamond Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Karizma ZMR Alternatives
Rs.1,16,142* Onwards
Rs.1,32,962* Onwards
Rs.90,800* Onwards
Rs.1,26,100* Onwards
Rs.1,35,129* Onwards
Rs.1,12,693* Onwards
Rs.1,19,846* Onwards
Rs.1,32,015* Onwards
Comfort User Reviews of Hero Karizma ZMR
Based on15 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (15)
- Comfort (4)
- Engine (6)
- Mileage (5)
- Looks (4)
- Power (3)
- Pickup (2)
- More...
- Latest
- Great beginner bikeSmoothest suspensions and broad seat feel like sofa on wheels.great fuel economy for an 223cc and very low maintenance required can use for both city and highways but it's potential shines in highways great beginner bike and it's family friendly which makes it great option for people. 5 speed for an 223cc was an negative for this bike which result in low top speed compared to its competitors features it has was it's main draw back. But it's comfort and highways stability equals it's negatives. Rider fatigue is very low the rider feels like daisy even after 500 km trip This bike is recommended for tourers and highway cruisers great engine and chassis.its comfort which hooked me to this bike.for an long trip traveller like me, this bike is perfect even though new bikes gives way more features its raw torque makes it perfect for hills also.Read More1
- Hero Karizma ZMRIt was on the road in the year 2003, the bike with 223 CC and alloy wheels and powerful front disc. It remained one of the best sports commuters. Still, now many peoples search for old Hero Karizma R, the best bike of Hero Honda combination. After a few years, a new bike with a fully-faired version of Hero Karizma ZMR was introduced. The Hero Karizma ZMR was the first bike to have FI- engine in the Indian market. The full faired body gives us like riding Suzuki Hayabusa. It has a very detailed console which says 'hello' and 'bye' messages and a clock, average indicator, two trip meters and fully digitized meter with the accurate speedometer. The engine is powered by 20 BHP with an oil-cooled, single overhead cylinder, max torque of 6500RPM. The bike is too wide and more comfortable for both pillions. Although it doesn't have ABS, the brakes are very powerful and as you feel like ABS brakes. The only thing I would recommend is the built quality of the plastics and little vibrations in the footpegs. Overall, it best for its cost and features. Hero Karizma ZMR - "Above All".Read More1 3
- Super sports bikeThis bike performance is very good and comfortable handling and sporty style hood picks up and good mileage.1
- Something that cannot be explained in words.Yes, the Karizma series by Hero (Hero Honda then) brought a revolution to the motorcycle world in India. Being one of the first performance bikes, it made people go wow at fist glance. The first generation was a combination of beauty and power. Over the years it started to change and then finally, we were left with the new generation ZMR. But, the look to some is awful but if you ask someone who has always been in love with the Karizma instead of the Pulsar 220, will still find her beautiful. The Karizma ZMR now is one of the most comfortable bikes with a balanced power. How I know? I have owned many bikes in my life including Bullet Classic, Standard, Electra, Pulsar 200 and 220 but these were not comfortable during long rides as compared to the Karizma ZMR. (Although, Karizma R-old one is a bit more comfortable). Pros -Good Milage as compared to the engine -Comfortable for long distance riding -Good Handling Cons -Slower as compared to other bikes in the segment -Could have been a little bit refined from the engine part (Too much vibrations sometime) -The tail-light is just straight forward ugly -The could have made the looks betterRead More1 1
- View All Hero Karizma ZMR Reviews
Hero Karizma ZMR Colours
Hero Karizma ZMR is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Hero Karizma ZMR Questions & answers
Q) Is karizma R still available
By Bikedekho Experts on 30 Dec 2020
A) No, Hero Karizma R has been discontinued and no longer available in new bike ... Read More
Reply on this answerView all Answers (7)
Q) I needed rear shocker of Hero Moto Corp Karizma ZMR?
By Bikedekho Experts on 5 Mar 2020
A) For this, we would suggest you walk into the nearest authorized service centre ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) Are new ZMR's part available?
By Bikedekho Experts on 2 Nov 2019
A) We'd request you to connect with the nearest authorized service center for the ... Read More
Reply on this answerView all Answers (6)
Q) I want fuel injector ZMR?
By Bikedekho Experts on 25 Jul 2019
A) The Hero Karizma ZMR is available with a fuel injector. Moreover, we would ... Read More
Reply on this answerView all Answers (4)
Did you find this information helpful?
Hero Karizma ZMR Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Hero Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Hero Splendor PlusRs 76,177* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 90,800* Onwards
Hero HF DeluxeRs 58,977* Onwards
Hero Glamour X 125Rs 86,567* Onwards
Hero Splendor Plus XTECRs 79,703* Onwards
Hero Destini 125Rs 76,438* Onwards
Hero Pleasure PlusRs 69,766* Onwards
Hero Xoom 125Rs 81,994* Onwards
Hero Xoom 160Rs 1,37,898* Onwards
Hero Xoom 110Rs 73,551* Onwards
Latest Hero Bikes
Hero Xtreme 160R 4VRs 1,32,015* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 90,800* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience