
Hero Ignitor Specifications
| Mileage (ARAI) | 50 Kmpl |
| Displacement | 124.7 cc |
| Engine Type | Air Cooled, 4 - Stroke Single Cylinder OHC |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 10.9 bhp @ 8000 rpm |
| Max Torque | 11 Nm @ 5000 rpm |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 9 Ltrs |
| Body Type | Commuter Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Hero Ignitor Features
| ABS | No |
| Service Due Indicator | No |
| LED Tail Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 129 Kgs |
What’s Included with Hero Ignitor
| Vehicle Warranty | 5 Years or 40,000 Km |
Hero Ignitor Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, 4 - Stroke Single Cylinder OHC |
| Displacement | 124.7 cc |
| Max Torque | 11 Nm @ 5000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | Digital CDI |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 52.4 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 9.2 :1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Single Piece |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | No |
| Underseat storage | No |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | No |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | No |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Carry Hook | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 50 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 710 mm |
| Length | 2010 mm |
| Height | 1095 mm |
| Fuel Capacity | 9 Ltrs |
| Fuel Reserve | 1.4 Ltrs |
| Saddle Height | 795 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Wheelbase | 1270 mm |
| Kerb Weight | 129 Kgs |
| Load Carrying Capacity | 130 Kgs |
| Additional Storage | No |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | 35 W / 35 W - Halogen Bulb ( Multi-Reflector ) |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Projector Headlights | No |
| LED Taillights | No |
| Distance to Empty Indicator | No |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 95 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 10.9 bhp @ 8000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Suspension Rear | Swing Arm with Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-80/100 - 17, Rear :-100/90 - 17 |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 40,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Specs of Ignitor Alternatives
Rs.55,500* Onwards
Rs.55,400* Onwards
Rs.69,832* Onwards
Rs.70,700* Onwards
Rs.76,177* Onwards
Rs.58,977* Onwards
Rs.65,393* Onwards
Rs.71,470* Onwards
Comfort User Reviews of Hero Ignitor
Based on8 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (8)
- Comfort (3)
- Engine (5)
- Mileage (5)
- Looks (3)
- Gear (2)
- Suspension (2)
- More...
- Latest
- Comfoftable and stylesMy uncle have this bike since 2021 and it's too nice and comfortable to ride but I don't like the one thing that's the mileage. It's light weight and easy to ride. The handling is also smooth. I first ride this bike when I was only twelve years old. As a beginner,it's very nice to ride. Moreover, the sound is also less.Read More
- Hero IgniterHero Igniter My Black Ignitor, owned on Jan. 2014 at RS 58,000. HERO IGNITOR is good bike from the Hero. It is a replica of Honda stunner. The 125cc engine is enough to produce sufficient amount of thrust, with one cylinder it puts up 11bhp at 8000rpm, comes with AIR cooled cooling system. Mated to 5 gears easy shift and has good pickup. The weight is approx 129 kg makes it lightweight and easily accessible. Fuel tank capacity is up to 9 liters which is quite less for this bike. Hero Ignitor has very good suspension system makes it comfortable but seats are very unpleasant especially pillion one. The only problem i had is regarding its services and bike parts. From last 2 months i am trying to search bike parts but failed every time even bike dealers does not having parts available at their spare parts section. Final verdict- Looks are not good, you will face problems related to its parts. In 125cc segment it is okay. Only meant for youth not for everyone.Read More
- Hero IgniterHero Igniter I have Hero igniter and i owned this bike 1 year back, it is a replica of Honda stunner. As Hero igniter flaunts aggressive looks but i personally did not like its handling. It is offered with 125cc engine which is not enough for this bike, this bike needs more powerful engine and amount power generated is very low according to its body style, its engine mated to 5-speed gearbox that is a plus point of this bike. The company claims that igniter generates mileage of 72 kmpl but in real it fails to do so and company could have increase its fuel capacity a little bit, its fuel tank capacity is very low. moreover, its maintenance cost is not so much. On the account of safety, this bike is equipped with an anti-lock braking system that enhances its braking capacity and makes it one step ahead of Honda stunner. It has split seats are not so comfortable but its suspension system is quite good in design to overcome all road bumps. This bike is not meant for Age group only limited age group will purchase.Read More
- View All Hero Ignitor Reviews
Hero Ignitor Colours
Hero Ignitor is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
Hero Ignitor Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Hero Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Hero Splendor PlusRs 76,177* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 90,800* Onwards
Hero HF DeluxeRs 58,977* Onwards
Hero Glamour X 125Rs 86,567* Onwards
Hero Splendor Plus XTECRs 79,703* Onwards
Hero Destini 125Rs 76,438* Onwards
Hero Pleasure PlusRs 69,766* Onwards
Hero Xoom 125Rs 81,994* Onwards
Hero Xoom 160Rs 1,37,898* Onwards
Hero Xoom 110Rs 73,551* Onwards
Latest Hero Bikes
Hero Xtreme 160R 4VRs 1,32,015* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 90,800* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience