
Zelio Legender Plus All Specifications & Features
The Zelio Legender Plus is powered by Motor. The Zelio Legender Plus takes 4-5 Hr to get fully charged its 1.8 Kwh battery . The Price of Zelio Legender Plus starts at Rs 60,073 and goes up to Rs 83,073 (ex-showroom, Delhi). It is available in five variants, Lead Acid 60V 32Ah, Lead Acid 72V 32Ah, Lead Acid 60V 42Ah, Lead Acid 72V 42Ah and Lithium Ion 60V 30Ah.
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.60,073* onwards
EMI starts from ₹1,848
Zelio Legender Plus Specifications
| Range | 55-60 km/charge |
| Charging Time | 7-8 Hr |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Zelio Legender Plus Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| DRLs | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 100 kg |
What’s Included with Zelio Legender Plus
| Vehicle Warranty | 2 Years |
Zelio Legender Plus App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Zelio Legender Plus Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Parking Switch, Auto Repair Switch |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 100 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 55-60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of Legender Plus Alternatives
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Zelio Legender Plus Colours
Zelio Legender Plus is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Zelio Legender Plus Questions & answers
Q) What is the driving range of Zelio Legender Plus?
A) The driving range of Zelio Legender Plus is 55-60 km/charge.
Q) What is the Curb weight of Zelio Legender Plus?
A) The curb weight of Legender Plusis 100 kg.
Q) What is the battery type of Zelio Legender Plus?
A) Zelio Legender Plus uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Zelio Legender Plus?
A) Zelio Legender Plus comes with 1 color options - Black.
Did you find this information helpful?
Zelio Legender Plus Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Zelio Two Wheelers
Zelio EevaRs 53,017* Onwards
Zelio Gracy iRs 54,000* Onwards
Zelio X Men 2.0Rs 69,499* Onwards
Zelio Eeva EcoRs 48,256* Onwards
Zelio LegenderRs 65,000* Onwards
Latest Zelio Scooters
Zelio GracyRs 59,999* Onwards
Zelio X Men PlusRs 60,000* Onwards
Zelio LogixRs 56,551* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience