Yo Drift DX
Yo Drift DX Price
| Drift DX STD 25 km/Hr60 km/charge10 Hr | ₹65,000 | ||
| Drift DX + 25 km/Hr60 km/charge10 Hr | ₹70,000 |
Yo Drift DX Key Specs & Features
| Range | 60 km/charge |
| Battery Capacity | 0.34 Kwh |
| Kerb Weight | 70 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
- DRLs
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
Yo Drift DX comparison with similar Scooters
Yo Drift DX Rs.65,000* Onwards 3 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.84,900* Onwards 10 Reviews | Rs.74,999* Onwards 8 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews |
| Riding Range60 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range118 km/charge | Riding Range120-125 km/charge | Riding Range85 km/charge |
| Battery Capacity0.34 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity3.07 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh |
| Power250 W | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW | Power250 W | Power2.4 kW | Power- | Power250 W |
| Charging Time10 Hr | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time- | Charging Time6 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time4-5 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr | Top Speed65 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight70 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg | Weight- | Weight108 kg | Weight- | Weight- |
| Currently Viewing | Drift DX vs S1 Z | Drift DX vs E Luna | Drift DX vs Jaunty-3W | Drift DX vs Optima | Drift DX vs Wynn | Drift DX vs Magnus Neo | Drift DX vs XGT CAT 2.0 | Drift DX vs Flash |
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Yo Drift DX Colours
Yo Drift DX is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Bright Black
Dark Green
Pearl White
Electro Silver
Ferrari Red
Electric Grey
Taffy White
Motor Blue
Yo Drift DX Gallery
Yo Drift DX has 14 images, view picture gallery of Drift DX which includes 360 view of Scooters.
Yo Drift DX User Reviews
- All (3)
- Speed (2)
- Performance (1)
- Looks (1)
- Noise (1)
- Latest
- Scooter with fireLovely very lovely electric scooter the look was elegant and pure gangster vibe come when we write this bike absolute tahalka and Bawal ekadam one of the best electric scooter I have ever seen the range is not very well but not very bad it's more than average and the pick up and talk of motor is awesomeRead More1 1
- Pocket friendlyIf you don't like vehicle noise then you'll love this vehicle. Performance may not satisfy people who likes speeding their bikes. But definitely you'll save a lot of money that is usually spent on fuel.Read More
- Good VehicleI race it at the speed of 90+.6
- View All Yo Drift DX Reviews
Yo Drift DX Range
The ARAI claimed range of Yo Drift DX is 60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Yo Drift DX Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 180 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1810 mm |
| Height | 1125 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Kerb Weight | 70 kg |
| Load Carrying Capacity | 75 kg |
| Seat height | 775 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 180 mm |
| Rear Brake Diameter | 110 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 0.34 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Front Fork |
| Suspension Rear | Swing Arm with Shock Absorber |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High tension steel tube |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Yo Drift DX Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The top speed of YObykes Yo Drift is 25kmph.
A) For this, we would suggest you to get in touch with the authorized service ... Read More
A) Yes, insurance is required for every two-wheeler in order to ride it on the road... Read More
A) For this, we would suggest you to get in touch with the authorized dealership in... Read More
A) YObykes Yo has a load capacity of up to 75 kilograms.
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Yo Drift DX Latest Updates
The Yobykes Drift DX is an affordable electric scooter in India. It is targeted at customers who are looking for a low-cost electric scooter for city commuting.
Yobykes Drift DX Price
The Yobykes Drift DX is available in two variants: lead-acid battery and Lithium-ion battery. The electric scooter is available in five colour options: Red, Blue, Green, Black, and Gray.
Yobykes Drift DX Key Features
The Yobykes Drift DX comes with a digital instrument console that has a speedometer, a trip meter, an odometer, and a clock. It also has a remote-start or push-button start feature. The electric scooter offers multiple riding modes, reverse mode, a passenger backrest, and a mobile charging socket. The Yobykes Drift DX has all LED lighting.
Yobykes Drift DX Motor and Battery
The Yobykes Drift DX has a 250W brushless DC (BLDC) motor and two battery options: 24Ah lead-acid and 20Ah lithium-ion. The VRLA battery pack takes 7-8 hours to charge fully, and the lithium-ion battery pack takes 3-4 hours to charge fully. The top speed of Yobykes Drift DX is 25 kmph and the claimed range is 60km.
Yobykes Drift DX Suspension and Brakes
The Yobykes Drift DX has a telescopic fork and a hydraulic shock absorber. It has a 180mm disc brake at the front and a 110mm drum brake at the rear. The 10-inch alloy wheels are wrapped in tubeless tyres. The front and rear tyre sizes are the same. The Yobykes Drift DX's payload capacity is 75kg (single rider), and it has a seat height of 775mm.
Yobykes Drift DX Rivals
The Yobykes Drift DX rivals the Yulu Wynn, Zelio Gracy i, Avon E Scoot, Tunwal Sport 63 Mini, Benling Falcon, Hero Electric Flash, Komaki XGT X One, BatRE Electric LoEV, and Deltic Drixx.
Yo Drift DX Brochure
Yo Drift DX Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.68,500* |
| Ghaziabad | Rs.68,500* |
| New Delhi | Rs.68,500* |
| Noida | Rs.68,500* |
| Muradnagar | Rs.68,500* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.68,520* |
| Mumbai | Rs.68,520* |
| Pune | Rs.68,520* |
| Hyderabad | Rs.68,520* |
| Chennai | Rs.68,520* |
Trending YObykes Scooters
YObykes Electron DXRs 56,000* Onwards
YObykes Edge DXRs 62,000* Onwards
YObykes Trust Drift HXRs 1,50,000* Onwards

