BattRE Electric LoEV
BattRE Electric LoEV Price
| LOEV STD 25 km/Hr60-150 km/charge2.5 Hr | ₹59,900 |
BattRE Electric LoEV Key Specs & Features
| Range | 60-150 km/charge |
| Battery Capacity | 1.2 Kwh |
| Kerb Weight | 60 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
- Charging Point
- DRLs
- Fast Charging
- Keyless Ignition
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Roadside Assistance | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
BattRE Electric LoEV comparison with similar Scooters
BattRE Electric LoEV Rs.59,900* Onwards 21 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.74,999* Onwards 8 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews | Rs.50,000* Onwards 4 Reviews | Rs.59,900* Onwards 16 Reviews |
| Riding Range60-150 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range120-125 km/charge | Riding Range85 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range80 km/charge |
| Battery Capacity1.2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity3.07 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity1.44 Kwh |
| Power- | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power250 W | Power- | Power250 W | Power- | Power250 W |
| Charging Time2.5 Hr | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time5.3 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight60 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight- | Weight- | Weight- | Weight80 kg | Weight71.4 kg |
| Currently Viewing | LOEV vs S1 Z | LOEV vs E Luna | LOEV vs Jaunty-3W | LOEV vs Wynn | LOEV vs XGT CAT 2.0 | LOEV vs Flash | LOEV vs Eeva | LOEV vs Reo |
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
BattRE Electric LoEV Colours
BattRE Electric LoEV is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Silver
Red
Blue
Ice Blue
White
Yellow
Gray
BattRE Electric LoEV Gallery
BattRE Electric LoEV has 11 images, view picture gallery of LOEV .
BattRE Electric LoEV User Reviews
- All (21)
- Looks (7)
- Performance (5)
- Experience (4)
- Price (4)
- Comfort (4)
- Service (3)
- More...
- Latest
- BattRe : Not worth 😔I bought the scooter from a local dealership, in August 2023. Just after 1.5 years it's battery was no longer of any use although I got the warranty/ assurance for 3 years. And the cost which I paid was 75k for it, so as per me it wasn't worth that money as I got a range of just 45km when it was new. So I will recommend as of today 15th May 2025, to increase your budget and gp for ola or some other well recognised brand rather than this since it's not worth the money.Read More2 2
- Red colour is the best lookingOverall it's a scooter you could buy. The looks are very appealing and the range is 75 which is very good compare to other alternatives I was considering. The after sales is a little something they should be working on . Could do it better. The scooter in red colour is just magnificent. And it's a worth it dealRead More1 1
- BattRe Electric LoEV reviewI liked the style and performance , but reliability and after sales service and parts availability is a issue of concern. I hope these brands can do something to assure customers that after sales parts availability will be smooth and service will be of no concern. But I really liked pricing and efforts in overall experience.Read More1
- Good performance happy mode for ev bike.mailgeThis ev electric bike is very comfortable nice performance my feeling is happy money worth varma seet is complete good
- Very good scootyThe scooty is very good beautiful my kids and me the scooty is on top and speed for good good very good1
- My Review For BattRE Electric LoEV scooterI'm thoroughly impressed with my BattRE Electric LoEV! The scooter's affordability and eco-friendliness make it a game-changer. Its stylish design turns heads on the road, and the decent range of 80 km is perfect for daily commutes. The features are user-friendly, and the overall performance is smooth. I've had a great experience with this scooter, and I highly recommend it to anyone looking for a reliable and environmentally friendly ride!Read More1
- Loev scooterIt's ride was fabulous and i will say that if the loev scooters comes in market it will be more successful than ola
- Great ExperienceAfter utilizing it, I can state with confidence that the BattRE Electric LoEV is a great independent option for anybody looking for a veritably useful and accessible electric scooter. A further enjoyable trip is meliorated by having an under-seat storehouse, sufficient legroom, and an affable riding situation. Its surprising 80 km range and short 3 – 4 hour charging time have it to fluently incorporate with my diurnal program. It emanates an interesting, modern terrain with its ultrapractical face and satiny, modern expression and Expression. For recorders on a restricted account, the well-aimed and ultrapractical cabin of the BattRE Electric LoEV puts freight and practicality above Expression, making it a great Self-determination.Read More1
- Awesome ExperienceI can enunciate with assurance that the BattRE Electric LoEV is a great Independence for anybody searching for an accessible and ultrapractical electric scooter after trying it. Enjoying the trip is meliorated by having plenitude of legroom, a comfortable riding situation, and under seat storehouse. With its emotional 80 km range and quick 3 – 4 hour charge time, it comfortably fits with my diurnal routine. Its satiny, ultramodern Expression and look and ultrapractical face give it a fascinating, ultramodern sense. Ecoriders on a tight account will detect the BattRE Electric LoEV to be an excellent option because of its well-aimed and active cabin that prioritizes affordability and practicality.Read More
- Fabulous ExperienceThe starting price of BattRE Electric LoEV is around 60 thousand ex-showroom in India and this electric scooter is modern looking and has app mounted, LED is very great and efficient. The driving range of this electric scooter is around 60 km per charge and this electric scooter has a lot of modern and tech-rich features. The main features are anti-theft, alarm system, digital speedometer, digital odometer, and many more. This electric scooter also offers a fast charging option and reverse driving mode is also very efficient.Read More1
- View All BattRE Electric LoEV Reviews
BattRE Electric LoEV Range
The ARAI claimed range of BattRE Electric LoEV is 60-150 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60-150 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
BattRE Electric LoEV Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Roadside Assistance | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 54.6 V, 10 Amp |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Battery Life -2000 Cycles, EBS, 12 Tube Mosfet Controller |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 520 mm |
| Length | 1820 mm |
| Height | 1120 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 60 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.2 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60-150 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Fork Type Hydraulic |
| Suspension Rear | Adjustable Hydraulic Coilover |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :- 3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Irom Rims |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
BattRE Electric LoEV Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized service center as... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
A) No, BattRE Electric Mobility LoEV does not feature split seat.
A) The BattRE Electric LoEV is priced at INR 68,900 (Ex-showroom Delhi), to get the... Read More
A) The BattRE Electric LoEV is equipped with a Lithium-Ion battery.
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
BattRE Electric LoEV Latest Updates
Battre has launched the LoEV Electric scooter at Rs 59,990 (ex-showroom). The new scooter sits above the BattRE One electric scooter and gets a host of features. They include dual disc brakes, remote key, anti-theft alarm, reverse gear, wheel immobilizer and three rider modes. The scooter gets a removable Lithium Ion battery pack that can be fully charged in two hours with the help of a 10amp fast charger. The scooter is available in six colours.
The BattRE LoEV is available in dealerships and e-commerce platforms like Amazon. Competition comes in the form of the Okinawa Ridge, Ampere Zeal electric scooter and Honda Activa 6g.
Similar Scooters Like BattRE Electric LoEV
Rs.45,900* Onwards
Rs.49,900* Onwards
Rs.52,000* Onwards
Rs.52,900* Onwards
BattRE Electric LoEV Brochure
BattRE Electric LoEV Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.63,319* |
| Ghaziabad | Rs.63,319* |
| New Delhi | Rs.63,319* |
| Noida | Rs.63,319* |
| Muradnagar | Rs.63,319* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.63,337* |
| Mumbai | Rs.63,337* |
| Pune | Rs.63,337* |
| Hyderabad | Rs.63,337* |
| Chennai | Rs.63,337* |
Trending BattRE Electric Mobility Scooters
BattRE Electric Mobility StorieRs 99,999* Onwards
BattRE Electric Mobility LOEV+Rs 79,999* Onwards
BattRE Electric Mobility ONERs 73,900* Onwards

