Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| FZ-S Fi Version 3.0 BS4 STD 103 kmph50 kmpl149 cc DISCONTINUED | ₹1,03,200 |
Explore Similar Bikes
Rs.1,18,690* Onwards
Rs.92,270* Onwards
Rs.1,49,999* Onwards
Rs.1,50,900* Onwards
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 Key Specs & Features
| Engine | 149 cc |
| Power | 13.2 PS |
| Torque | 12.8 Nm |
| Mileage | 50 kmpl |
| Kerb Weight | 137 Kg |
| Brakes | Disc |
- ABS Single Channel
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Yamaha has launched the BS6 FZ-FI and FZS-FI. Both motorcycles now come with an updated BS6 compliant motor. In addition the new FZS-FI now gets a two new colours: Darknight and Metallic Red.
Yamaha's third-generation FZS-Fi has a new headlamp, fuel tank extensions, side panels, engine cowl, exhaust end can and tail section. Overall, the FZS-Fi looks more like the larger FZ25. New features include an LED headlamp and a redesigned instrument console which also shows the fuel range.
While the mainframe and suspension setup is the same, the rear subframe is flatter now for better pillion comfort. The handlebar has also been raised for a more upright and comfortable ergonomics. The new BS6 149cc air-cooled and fuel-injected motor gets a higher 9.6:1 compression ratio. It now delivers 12.4PS at 7250rpm and 13.6Nm at 5500rpm. Both peak power and torque outputs are delivered at lower rpm than before.
The new BS6 Yamaha FZS-FI costs just Rs 2,600 more than before. Competition for the FZS-Fi V3.0 comes in the form of the TVS Apache RTR 160 4V, Bajaj Pulsar NS 160, 2019 Suzuki Gixxer and the Honda CB Hornet 160R.
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 Videos
00:04:09Yamaha FZ FI, FZ-S FI v3.0 launched | First Look | BikeDekho.comJan 01, 19702.15k ViewsBy BikeDekho
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 Colours
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Dark Matte Blue
Matte Black
Grey And Cyan Blue
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 Gallery
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 has 15 images, view picture gallery of FZ-S Fi Version 3.0 BS4 which includes 360 view of Bikes.
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 User Reviews
- All (164)
- Mileage (59)
- Looks (56)
- Comfort (52)
- Performance (30)
- Power (22)
- Engine (21)
- More...
- Latest
- Verified Purchase
- its a good bikeits a good bike for day to day use. riding position is comfortable even in long riding. getting mileage of avg 45kmpl. this model is heavy compared to new version. overall experience is good. i recommend this bike based on my personal experience.Read More
- Good Mileage For That PerformanceGood mileage for that performance. Excellent stability on high speed and good confidence by the breaks.1
- Good bike with all comfort.Good bike with all comfort and valuable experience in overall mileage, ride experience, looks, and performance is very nice.1
- Yamaha Fzs 3. 0 Is A Best BikeVery amazing on riding. The best bike. Best suspension and best disc brake looks are very best. Mileage 50km/liter .on the features at a comfortable price on road 126000. Best bike electronics odometer. No.1bike.Read More1 1
- Street KingI got around 45kmpl before the first service and riding comfort is excellent... I felt linear power delivery on the ride... Yamaha FZ is a superb bike...
- Yamaha is Successful Bike Maker in the World.100%All Yamaha FZ all version are good. Yamaha all bikes are made by very expert people. This bike you can use all-purpose... Each and everything is good.in the world no one compete Yamaha bikes.Read More
- Good bikeYes, it's is a good experience with Yamaha because I am recently taken a bike Fz3.o it's very comfortable for a long drive and good mileage ,and I love it so much2
- Awesome Bike with great FeaturesHey, I am the owner of FZS 2.0 2017 model. I am reviewing my bike on the basis of my overall experience of 3 years. I am discussing a few points like design, performance, service cost. Design - It has very decent and I catching design it is wide tyres increase its looks. Performance - FZ-S version 2.0 provides a decent performance in setting and on the highway. Why Tyres provide well-balanced riding on roads. Economy - As it comes up with FI engine which provides smooth riding experience and the average of 45 kmpl to 50 kmpl. Overall experience - I find a great riding experience with smooth engine and fuel economy and great eye-catching design.Read More
- Nice bikeThe bike is very nice and the mileage is very good and they have the best mileage and features.2
- Great bikeThe bike is great but the after-sales services are not that great.
- View All Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 Reviews
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 Mileage
The ARAI claimed mileage of Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 is 50 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 50 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve |
| Displacement | 149 cc |
| Max Torque | 12.8 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Ignition | Transistor controlled ignition |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 57.3 mm |
| Stroke | 57.9 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Digital |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Additional Features | Advanced Midship Muffler |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 50 kmpl |
| City Mileage | 49.31 kmpl |
| Highway Mileage | 55.42 kmpl |
| Acceleration (0-80 Kmph) | 10.77s |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 20.10s |
| Quarter Mile | 20.35 sec @ 100.37 kmph |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 6.70s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 9.38s |
| Braking (60-0 Kmph) | 20.48 mm |
| Braking (80-0 Kmph) | 36.44 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 780 mm |
| Length | 1990 mm |
| Height | 1080 mm |
| Fuel Capacity | 12.8 L |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Kerb Weight | 137 Kg |
| Seat height | 790 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 28 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 20.10s |
| Top Speed | 103 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 13.2 PS @ 8000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Swingram |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-100/80-17 Rear :-140/60-R17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 Questions & answers
A) There could be any issue with the bike and for this, we would suggest you to get... Read More
A) For this, we would suggest you walk into the nearest authorized service centre ... Read More
A) For this, we would suggest you walk into the nearest authorized service centre ... Read More
A) For this, we would suggest you walk into the nearest authorized service centre ... Read More
A) The exact information regarding the cost of the disc plate of the bike can be ... Read More
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 Latest Updates
Update: Due to the COVID-19 pandemic, the country is on lockdown and hence, the manufacturing of all the two-wheelers from Yamaha brand has been suspended until further notice. Production is likely to resume from April 15 onwards, if the pandemic situation dies down before that.
While the BS4 Yamaha FZ-FI and FZS-FI will soon be discontinued, the bikemaker is offering discounts for its remaining stock.
The third-generation Yamaha FZ-FI and FZS-FI come with cleaner BS6-compliant motors and new colour options: Darknight and Metallic Red. The motorcycle continues to get muscular bodywork and now has a new LED headlamp similar to the FZ-25. The 'S' variant gets chrome intake vents on the fuel tank and an engine cowl. Yamaha has switched back to a single seat setup with the third generation FZ-FI. The keyfob position has been move to the fuel tank instead of the handlebar and the revised digital instrument console is more comprehensive now.
In terms of ergonomics, the handlebar now sits 22mm taller and leans in towards the rider for better reach. So now you have a more upright seating position. The subframe is flatter as well to accommodate the one-piece seat. Even the rear grab rail is a single piece unit now.
Its updated BS6 149cc fuel-injected motor now makes 12. 4PS at 7250rpm and 13. 6Nm at 5500rpm. COmpared to the BS4 version, power has dropped by 0. 8PS while torque has improved by 0. 8Nm. Both peak power and torque now come at a lower rpm than before. The new engine update should make the new FZS-FI friendlier in the city.
The Yamaha FZ-S V3 mainly competes against the TVS Apache 160 4V, Suzuki Gixxer, Pulsar 160NS and the upcoming Hero Xtreme 160R. In its price bracket, it also goes up against the Apache RTR 180 and Pulsar 180F.
Yamaha FZ-S Fi Version 3.0 BS4 Brochure
Trending Yamaha Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Yamaha R15 V4Rs 1,71,100* Onwards
Yamaha XSR 155Rs 1,49,990* Onwards
Yamaha MT 15 Version 2.0Rs 1,62,800* Onwards
Yamaha 2025 FZ-S FiRs 1,28,600* Onwards
Yamaha FZS-FI V3Rs 1,12,693* Onwards
Yamaha FZ-FI Version 3.0Rs 1,10,600* Onwards
Yamaha FZS-FI V3Rs 1,12,693* Onwards
Yamaha FZ XRs 1,23,910* Onwards
Yamaha FZS-FI V4Rs 1,19,846* Onwards
Yamaha 2025 FZ-S FiRs 1,28,600* Onwards


