Yamaha Fazer 25 (Fazer 250)
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) Price
The following details are indicative and subject to change.
| Fazer 25 250 43 kmpl249cc DISCONTINUED | NA | |
| Fazer 25 STD 131 kmph41.3 kmpl249 cc DISCONTINUED | ₹1,29,665 | |
| Fazer 25 ABS 131 kmph32.9 kmpl249 cc DISCONTINUED | ₹1,44,680 |
Explore Similar Bikes
Bajaj Pulsar N160Rs.1,16,142* Onwards
Bajaj Pulsar NS200Rs.1,32,962* Onwards
Yamaha R15 V4Rs.1,66,200* Onwards
Hero Xtreme 125RRs.90,800* Onwards
Yamaha MT 15 Version 2.0Rs.1,59,000* Onwards
2025 Yamaha FZ-S FiRs.1,26,100* Onwards
Honda Hornet 2.0Rs.1,45,023* Onwards
KTM 160 DukeRs.1,74,369* Onwards
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) Key Specs & Features
| Engine | 249cc |
| Power | 20.9PS |
| Torque | 20 NM |
| Mileage | 43 kmpl |
| Kerb Weight | 154 kg |
| Brakes | Disc |
- Braking Type CBS
- Charging Point Yes,12v
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
The Fazer 25 is the faired version of the FZ25, similar to what the Fazer-FI is to the FZ16 v2.0. However, unlike the Fazer-FI or the larger Fazer variants sold abroad with a half fairing, the Fazer 25 gets a full fairing. The fairing is designed around the FZ25's headlamp. The headlamp is the same LED setup as the FZ25. The fairing has integrated LED DRLs and dummy air scoops on both sides of the headlamp. It also gets a tinted floating flyscreen. Rest of the bodywork looks borrowed from the FZ25.The Fazer 25 gets a two-tone paint job. The Fazer 250's 249cc air- and oil-cooled and fuel-injected motor makes 20.9PS at 8000rpm and 20Nm of torque at 6000rpm. Mechanically, the Fazer 25 is identical to the FZ25.
Design
The Fazer 25 gets a full-fairing. The front fairing is designed around the FZ25's headlamp and has a flatter profile. The headlamp has the same LED setup as the FZ25, though the fairing has integrated LED DRLs. It also has dummy air scoops on both sides of the headlamp. topped off with a tinted floating flyscreen above. Rest of the bodywork looks borrowed from the FZ25. The tinted floating fly screen has the number plate holder mounted across it. The mirrors are mounted on the fairing. Beyond the fairing, the tank and rear body panel are similar to the FZ25. The bike gets a two-tone paint-finish for a more premium appeal.
Features
The Fazer 25 gets a single 282mm front and a 220mm disc brake at the rear. It also gets an all LED headlamp and tail lamp setup for better illumination.
Engine, Mileage & Performance
Powering the Fazer 25 is the FZ25's 249cc air- and oil-cooled and fuel-injected motor which makes 20.9PS at 8000rpm and 20Nm of torque at 6000rpm. Performance and handling are expected to be different from the FZ25 as the fairing has added extra weight.
Handling & Ride Quality
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) Videos
00:03:24Yamaha Fazer 25 : Launch Alert : PowerDriftAug 15, 2018583.77k ViewsBy BikeDekho
00:07:13Yamaha Fazer 25 : The Good And The Bad : PowerDriftAug 15, 2018440.93k ViewsBy BikeDekho
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) Colours
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Matte Blue
Black
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) Gallery
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) has 9 images, view picture gallery of Fazer 25 which includes 360 view of Bikes.
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) User Reviews
- All (15)
- Looks (6)
- Mileage (5)
- Comfort (3)
- Power (2)
- Gear (2)
- Seat (2)
- More...
- Latest
- Best Sports Tourer in 250cc segment.it's a really great sports tourer, has best sitting position for long rides. I have been using this since 2017, the engine response still the same after years of use. Top speed achieved 140 kmph and 37-39 mileage in mixed condition. in heavy traffic it gives around 35kmpl. really a great vehicle. Good ground clearance also.Read More1
- Yamaha Fazer 25 FZF 250FZF 25 has got the one of the world's best petrol consumption. Design & Styling is unmatched. Feels very stable, strong & confidence while riding. Best in corner cutting & control. I achieved maximum petrol mileage/average is 44 kmpl which is more than specified average of 43 kmpl. Lowest mileage/average touched is 37 kmpl. A complete 5 star performance is experienced.Read More
- Its Looks Superb And Its Best Bike In ComfortYamaha Fazer 25(Fazer 250) bike is a very attractive look. Its headlight is like an eye on highways. It is a comfortable bike for riders. It very smoothly runs, and the mileage is normal.Read More1
- Good LooksIt has a good look and the best bike.
- Perfect bike for any type of roadThis is a signature bike with awesome pick-up and mileage is also good. It has an amazing look in good condition.
- Nice Bike.Best bike under the best price, best looks, better efficiency, awesome riding quality, fearless pillion rider and no match for the power. I love this bike. No comparison in this segment.Read More1
- Good bike.Yamaha has done a decent job with this bike, its the cheapest 250cc bike in India. Though power figures are low compared to other bikes in the same segment, still it's a breeze to ride in the city. Its 20NM torque kicks in early at around 6000rpm, helping to have a great pick up. Its seating position is also comfortable for daily use. The only drawback that I feel the lack of 6th gear, which would have been great for highway rides.Read More1
- Good bike.The bike offers best experience.
- Great bike in this rangeIt's been 1.5 years. And I haven't face any problems till now. I don't know why they stopped making this model.1
- Best in segmentThe bike is performing really very well for the past couple of years, why Yamaha has stopped the manufacturing for the model.
- View All Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) Reviews
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) Mileage
The ARAI claimed mileage of Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) is 32.9 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 32.9 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve |
| Displacement | 249cc |
| Max Torque | 20 NM @ 6000rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, multiple-disc |
| Ignition | TCI |
| Gear Box | 5 speed |
| Bore | 74 mm |
| Stroke | 58 mm |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Clock | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | CBS |
| Charging Point | Yes,12v |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Clock | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 43 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 770 mm |
| Length | 2015 mm |
| Height | 1115 mm |
| Fuel Capacity | 14 ltr |
| Saddle Height | 795 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1360 mm |
| Kerb Weight | 154 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 282 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 20.9PS @ 8000rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Swingarm |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-100/80 X 17 Rear :-140/70 X 17 |
| Wheel Size | Alloy |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) Questions & answers
A) For a perfect bike choice, a comparison is to be done on the basis of price, ... Read More
A) For this, we would suggest you walk into the nearest authorized service centre ... Read More
A) Yamaha Fazer 25 is one of the most comfortable bikes in its segments. It comes ... Read More
A) The exact information regarding the cost of the engine cover of the bike can be ... Read More
A) The ARAI claimed mileage of Fazer 25 is 43 kmpl.
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) Latest Updates
Over 720 units of the Yamaha Fazer 25 have been recalled in India over a loose engine head cover bolt. Owners can get their bike fixed at authorised Yamaha dealerships for free. The Fazer 25 now retails at Rs 1,44,680 (ex-showroom Delhi). Expect the price to go further up by around 10-15 percent for the BS6-compliant iteration.
The Yamaha Fazer 25 is the fully-faired version of the Yamaha FZ25. The Yamaha Fazer 25 comes equipped with an air-cooled 250cc engine with oil cooler. It churns out 20. 9PS power @8000rpm and 20Nm torque @6000rpm. The bike employs a telescopic fork and a mono-shock. Brakes include disc on both ends with dual-channel ABS as standard. In terms of rivals, it competes against the Suzuki Gixxer SF 250 and Honda CBR250R.
Yamaha Fazer 25 (Fazer 250) Brochure
Trending Yamaha Bikes
- Popular
- Upcoming
Yamaha R15 V4Rs 1,66,200* Onwards
Yamaha XSR 155Rs 1,49,990* Onwards
Yamaha MT 15 Version 2.0Rs 1,59,000* Onwards
Yamaha 2025 FZ-S FiRs 1,26,100* Onwards
Yamaha FZS-FI V3Rs 1,12,693* Onwards


