Yamaha Fazer-FI
Yamaha Fazer-FI Price
The following details are indicative and subject to change.
| Fazer-FI Version 2.0 118 kmph45 Kmpl149 cc DISCONTINUED | ₹89,643 |
Explore Similar Bikes
Bajaj Pulsar N160Rs.1,16,142* Onwards
Bajaj Pulsar NS 125Rs.94,188* Onwards
Hero Xtreme 125RRs.90,800* Onwards
Yamaha FZS-FI V3Rs.1,12,693* Onwards
Yamaha FZS-FI V4Rs.1,19,846* Onwards
Hero Xtreme 160RRs.1,07,149* Onwards
Yamaha FZ-RAVERs.1,20,100* Onwards
Yamaha FZ-FI V3Rs.1,10,600* Onwards
Yamaha Fazer-FI Key Specs & Features
| Engine | 149 cc |
| Power | 13.2 PS |
| Torque | 12.8 Nm |
| Mileage | 45 Kmpl |
| Kerb Weight | 137 Kg |
| Brakes | Disc |
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Design
Yamaha Fazer is one of the most sophistically designed motocycles of the nation. It comes with a stylish twin headlamp section at the front with an edgy visor and a sporty semi fairing that gives it a proper tourer bike appearance. The well crafted fuel tank gives an upright riding position to the rider, thereby giving a comfortable seating position for longer journeys. Next to it, a sporty step up seat is present that comes thickly cushioned to offer a stress free ride. At the rear end, a sleek black grab rail comes to notice that further enhances the overall appeal. A stylish tail lamp further intensifies the look along with the rear fender that perfectly displays the fat rear tyre.
The bike has body dimensions of 2,075mm x 761mm x 1,119mm (LxWxH) and has a wheelbase of 1,334mm. With a minimum ground clearance of 160mm, the bike stabilizes itself well around the corners and on straight roads. It is fitted with a fuel tank that can hold 12 liters of fuel. The instrument console of the bike is purely digital that comprises of a speedometer, tachometer, tripmeter and fuel gauge.
Features
Yamaha Fazer has powerful twin headlights that offers a majestic vision in dark. The bike features a 267mm disc brake at the front that gives a good stopping power. Moreover, it has a set of wide and grippy tyres that have a good adhesion property which provides superior on-road stability. These features make it a one of its kind and trustworthy sporty tourer bike in the Indian market.
Engine, Mileage & Performance
Yamaha Fazer is powered by a 153cc motor that comes mated to a five-speed transmission. It generates a peak power of 13.8bhp with a maximum torque of 13.6Nm at 6,000rpm. The bike uses electric start as the only mode of starting. On the other hand, Yamaha Fazer FI V2.0 comes with a 149cc, fuel injected, five-speed mill that is further equipped Yamaha Blue Core technology. The combination of both gives a good throttle response and superior power delivery despite having lesser power than the carbureted version. The engine churns out a net power of 12.9bhp at 8,000rpm with a peak torque of 12.8Nm at 6,000rpm.
Handling & Ride Quality
Yamaha Fazer is equipped with 100/80-17 front and FZ derived 140/60-R17 rear tyre that offer a superior grip and balance on the road. The bike delivers a comfortable ride as it comes assisted with telescopic forks at the front and monocross suspension at the rear. The braking is done effortlessly with the help of 267mm hydraulic disc brake at the front and 130mm drum brake at the rear.
Pros & Cons
Good Things
- Smooth and Refined EngineFully Digital InstrumentationGrippy TyresStability around the corners
Could Be Better
- Pricey in its segmentStiff SuspensionLacks Rear Disc brake
Yamaha Fazer-FI Colours
Yamaha Fazer-FI is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Midnight Black
Burning Red
Marble White
Yamaha Fazer-FI Gallery
Yamaha Fazer-FI has 9 images, view picture gallery of Fazer-FI which includes 360 view of Bikes.
Yamaha Fazer-FI User Reviews
- All (19)
- Mileage (9)
- Comfort (6)
- Performance (5)
- Looks (5)
- Maintenance (4)
- Service (4)
- More...
- Latest
- This is most perfect bikeYe bike mujhe sasta or acha laga. Ye maine second hand liya tha mujhe ye bike ko ride karte hue 2 month se upar hogya hai or abhi tak ek bhi problem nahi aayi hai or professional sports bike wali look bhi aati hai. Ye bike long ride ka liye bhi achi hai or iss bike ki speed or performance bhi mast hai. Yeh bike mein pichhle do mahine se use kar raha hun mere se daily 30 40 kilometer ki ride karta hun fir bhi mere ko koi problem nahin Hoti Hai. Haa ye bike mai recommend karta hun kyunki, yeh bike sabke liye bahut acche aur iski speed iski mileage and performance ek number hai, aur iski maintenance cost bhi kam hai aur yeh bike ek number hai aur iski breaking bhi top notch hai.Read More
- Pocket friendly BikeIm using the vehicle from 2 years and I'm happy to say that this was perfect vehicle bcos the maintenance cost fuel efficiency and pocket friendly bike
- Great ExperienceThe vehicle delivers excellent performance, ensuring an exceptionally smooth and comfortable driving experience, perfect for long journeys. The only drawback is its average fuel efficiency and maintenance costs.Read More
- Overall Good BikeOverall good, maintenance costs very less and, mileage gets up to 45 to 50 Km per liter.
- Good PerformanceThe Yamaha bike is a very good comfort bike with mileage and mind-blowing engine sounds, bike speed is very good.
- Very Good BikeFazer is my favorite bike, I have been using this bike for the last 2 years, and this bike has a very good sports look, this bike as well as this bike's average seat seating arrangement is very good, and the pickup of this bike is also very good.Read More
- Super BikeThe bike is looking awesome and it is very comfortable with super and stylish. Suitable for all age category not only for youngsters.1
- Comfortable bikeI have used 3 years for this bike. Good performance. Good looking. Comfortable to drive for long. Good.
- Fazer - FiBest choice ever made of my life was to buy this Fazer which I own..... it's been 4years since I bought it & its awesome combination of what I need mild power great mileage, low-cost service.Read More2
- Excellent pickup and brakingIt was a superb bike to drive in a hilly areas and its wider tyre doesn't slips in a wet roads it is amazing
- View All Yamaha Fazer-FI Reviews
Yamaha Fazer-FI Mileage
The ARAI claimed mileage of Yamaha Fazer-FI is 45 Kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 45 Kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Yamaha Fazer-FI Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, 2-Valve, SOHC |
| Displacement | 149 cc |
| Max Torque | 12.8 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 57.3 mm |
| Stroke | 57.9 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Backrest | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | No |
| Underseat storage | No |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Carry Hook | No |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 45 Kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 19.8s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 2073 mm |
| Height | 1115 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Saddle Height | 790 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Kerb Weight | 137 Kg |
| Additional Storage | No |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Taillights | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 19.8s |
| Top Speed | 118 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 13.2 PS @ 8000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Swingram |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-100/80-17 Rear :-140/60-R17 |
| Wheel Size | Front :-17 inch Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Yamaha Fazer-FI Questions & answers
A) You do not have option to buy Yamaha Fazer FI V2 as it is no longer available in... Read More
A) For this, we would suggest you walk into the nearest authorized service centre ... Read More
A) For the availability of and prices of spare parts, we would suggest you walk ... Read More
Yamaha Fazer-FI Latest Updates
Our sources have confirmed that the Yamaha Fazer is all set to receive single-channel ABS from February 2019 onwards. Yamaha is likely to price the Fazer ABS at a premium of Rs 5,000 to Rs 7,000 over its non-ABS variant. The move will also make the Fazer compliant with the upcoming safety regulations that mandate all two-wheelers above 125cc to have ABS.
Yamaha Fazer is an entry-level sports tourer introduced by Yamaha back in 2009 after launching its urban street bike, FZ in the Indian market. Since then, the bike has gone through a couple of cosmetic touch-ups in order to match with the pace and competition going on in the giant Indian two-wheeler industry. The front section of the bike is commanded by large twin headlamps that gives the Fazer a bold stance. The masculine fuel tank and the sporty step up seat is shared with its naked sibling, the FZ-S. The rear gets a small and stylish tail lamp unit along with other design elements that are also shared with the Yamaha FZ-S.
The fuel injected motor on the Tamaha Fazer comes with Yamaha’s Blue Core Engine technology, which, as the comapny claims, improves mileage. Mated to a five-speed transmission, the engine develops a maximum power of 12. 9bhp at 8000rpm with peak torque of 12. 8Nm at 6000rpm.
The suspension duties are carried out by telescopic fork upfront and monocross suspension at the rear end. Braking system includes a 267mm disc brake at the front and a 130mm drum brake at the rear. The bike progresses on fat 100/80-17 front and 140/60-R17 rear tyre.
The Yamaha Fazer-FI is available in black, red and white, and currently retails at Rs 89,143 (ex-Delhi).
Yamaha Fazer-FI Brochure
Trending Yamaha Bikes
- Popular
- Upcoming
Yamaha R15 V4Rs 1,66,200* Onwards
Yamaha XSR 155Rs 1,49,990* Onwards
Yamaha MT 15 Version 2.0Rs 1,59,000* Onwards
Yamaha 2025 FZ-S FiRs 1,26,100* Onwards
Yamaha FZS-FI V3Rs 1,12,693* Onwards


