White Carbon Motors O3
White Carbon Motors O3 Price
| O3 STD 25 km/Hr60 km/charge3-4 Hr | ₹55,900 |
White Carbon Motors O3 Key Specs & Features
| Range | 60 km/charge |
| Battery Capacity | 0.96 Kwh |
| Kerb Weight | 43 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
- Charging Point
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
White Carbon Motors O3 comparison with similar Scooters
White Carbon Motors O3 Rs.55,900* Onwards 4 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.74,999* Onwards 8 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews | Rs.53,017* Onwards 4 Reviews | Rs.59,900* Onwards 16 Reviews | Rs.36,960* Onwards 2 Reviews |
| Riding Range60 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range120-125 km/charge | Riding Range85 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range55 km/charge |
| Battery Capacity0.96 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity3.07 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity1.44 Kwh | Battery Capacity- |
| Power250 W | Power3 kW | Power2.2 kW | Power250 W | Power- | Power250 W | Power- | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time5.3 Hr | Charging Time6-8 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight43 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight- | Weight- | Weight- | Weight80 kg | Weight71.4 kg | Weight- |
| Currently Viewing | O3 vs S1 Z | O3 vs E Luna | O3 vs Wynn | O3 vs XGT CAT 2.0 | O3 vs Flash | O3 vs Eeva | O3 vs Reo | O3 vs Neu |
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
White Carbon Motors O3 Colours
White Carbon Motors O3 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
White
Yellow
Blue
White Carbon Motors O3 Gallery
White Carbon Motors O3 has 12 images, view picture gallery of O3 .
White Carbon Motors O3 User Reviews
- All (4)
- Speed (2)
- Performance (2)
- Comfort (2)
- Lights (1)
- Service (1)
- Power (1)
- More...
- Latest
- worthit e bykeO3 carbon very good e byke worth it .comfort stylish .money saving .paisa vasool byke.high performance .over all very good to drive easy to handle dual power breaking system .very good battery performance no need more service required charge ang gonot taking too much electricity required for charging.Read More
- White carbonVery good perform scooter for the youths. Nice ev scooter comfortable for shop and home use the range of this vehicle is 180 on eco and the quality is good. Offers good style, speed, range and advanced features at value,So nice good good electric vehicle and comfort stylish scooty best price long drive nice vehicleRead More
- Good for learning...Good for short distance light weight. Value for money, easy in driving,low maintenance. New look amazing design but milage or speed very less
- review of bikenice and amazing bike is that I am big fan of bike i love bikes that's why I love sports and classical bikes
- View All White Carbon Motors O3 Reviews
White Carbon Motors O3 Range
The ARAI claimed range of White Carbon Motors O3 is 60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
White Carbon Motors O3 Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Motor IP Rating | 57 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Electronic ABS |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1740 mm |
| Height | 1040 mm |
| Kerb Weight | 43 kg |
| Load Carrying Capacity | 120 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.96 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Telescopic |
| Suspension Rear | Dual shocker with tube technology |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Cold-rolled Steel |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- App Features
White Carbon Motors O3 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
A) The kerb weight of White Carbon Motors O3 is 43 Kg and it is enough capable of ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
White Carbon Motors O3 Summary
The White Carbon Motors O3 is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 55,900. The battery capacity of the White Carbon O3 STD is 0.96 Kwh. The weight of the O3 is 43 kg.The O3 comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the O3 in 4 colours - Red, White, Yellow, Blue.
Similar Scooters Like White Carbon Motors O3
Rs.46,999* Onwards
Rs.54,600* Onwards
Rs.66,006* Onwards
White Carbon Motors O3 Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.59,256* |
| Ghaziabad | Rs.59,256* |
| New Delhi | Rs.59,256* |
| Noida | Rs.59,256* |
| Muradnagar | Rs.59,256* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.59,273* |
| Mumbai | Rs.59,273* |
| Pune | Rs.59,273* |
| Hyderabad | Rs.59,273* |
| Chennai | Rs.59,273* |
Trending White Carbon Motors Scooters
White Carbon Motors GT5Rs 1,25,000* Onwards

