White Carbon Motors GT5
White Carbon Motors GT5 Price
| GT5 STD 50 km/Hr100-150 km/charge3-4 Hr | ₹1,25,000 |
White Carbon Motors GT5 Key Specs & Features
| Range | 100-150 km/charge |
| Battery Capacity | 2.4 Kwh |
| Kerb Weight | 170 kg |
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Motor Power | 3 kW |
| Motor | BLDC |
- Charging Point
- Fast Charging
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
White Carbon Motors GT5 comparison with similar Scooters
White Carbon Motors GT5 Rs.1,25,000* Onwards 5 Reviews | Rs.1,11,422* Onwards 483 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.1,47,999* Onwards 74 Reviews | Rs.75,999* Onwards 82 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.1,16,881* Onwards 69 Reviews |
| Riding Range100-150 km/charge | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range126 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range176 km/charge |
| Battery Capacity2.4 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity3 Kwh |
| Power3 kW | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power6.4 kW | Power4.3 kW | Power6 kW | Power11 kW |
| Charging Time3-4 Hr | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time4.3 Hr | Charging Time8.3 Hr | Charging Time- | Charging Time- |
| Top Speed50 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed90 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed117 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor140 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor26 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM |
| Weight170 kg | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight108 kg | Weight125 kg | Weight118 kg | Weight109 kg |
| Currently Viewing | GT5 vs iQube | GT5 vs Orbiter | GT5 vs Chetak | GT5 vs Chetak C2501 | GT5 vs 450X | GT5 vs Rizta | GT5 vs Activa e | GT5 vs S1 Pro |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
White Carbon Motors GT5 Colours
White Carbon Motors GT5 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
White
White Carbon Motors GT5 Gallery
White Carbon Motors GT5 has 21 images, view picture gallery of GT5 .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

White Carbon Motors GT5 User Reviews
- All (5)
- Looks (2)
- Speed (1)
- Power (1)
- Performance (1)
- Experience (1)
- Latest
- Super bikeVery good bike I recently purchased this bike you must buy this bike it is very powerful very unique design1
- Motors GT5Good bike made in india bast bike par kick is not good par bike good by 1.25 lakh good bike bast bike
- I purchased gt5I purchased gt5 thinking that it would outperform other scooters in range.This scooter doesn't cross par 47km/hr.The true range claimed by most of the riders in bangalore is 70km per charge.The company provides a 2kwh battery, Not a 2.4kwh battery as shown in many of the sites! charging time is 4+ hours! 8amps charger will be providedRead More
- The Experience With GT5 WasMy experience with the GT5 was positive overall. It offers a fantastic sporty look that definitely turns heads. However, the one aspect that left me wanting more was its maximum speed, which hovers around 50-60 kmph. Given its striking appearance, I anticipated a bit more speed to match its aesthetic appeal.Read More1
- Its A Value For MoneyIt's a value for money compared to its other competitors. It looks cool something different from other electric bikes. And the performance is also very nice.
- View All White Carbon Motors GT5 Reviews
White Carbon Motors GT5 Range
The ARAI claimed range of White Carbon Motors GT5 is 100-150 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 100-150 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
White Carbon Motors GT5 Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 3 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | 57 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Hizardous Switch |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Hizardous Switch |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 675 mm |
| Length | 1850 mm |
| Height | 1140 mm |
| Wheelbase | 1370 mm |
| Kerb Weight | 170 kg |
| Load Carrying Capacity | 245 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.4 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100-150 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Dual Coil |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-120/70-12 Rear :-120/70-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- App Features
White Carbon Motors GT5 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) Typically, a down payment of 10% to 30% of the on-road price is required when ... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
A) White Carbon Motors GT5 features has a battery capacity of 2.4 kWh, motor power ... Read More
A) For the availability and prices of the spare parts, we'd suggest you to connect ... Read More
A) As of now, there's no dealer of White Carbon Motors in Goa. Stay tuned.
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
White Carbon Motors GT5 Summary
The White Carbon Motors GT5 is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 1,25,000. The battery capacity of the White Carbon GT5 STD is 2.4 Kwh. The weight of the GT5 is 170 kg.The GT5 comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the GT5 in 2 colours - Black, White.
Similar Scooters Like White Carbon Motors GT5
Rs.84,341* Onwards
Rs.1,04,740* Onwards
Rs.1,11,499* Onwards
Rs.1,35,000* Onwards
Rs.99,400* Onwards
Rs.1,07,619* Onwards
Rs.97,100* Onwards
Rs.1,07,758* Onwards
Rs.96,835* Onwards
Rs.1,48,528* Onwards
White Carbon Motors GT5 Price in India
Trending White Carbon Motors Scooters
White Carbon Motors O3Rs 55,900* Onwards

