Vespa Typhoon
Vespa Typhoon Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| Typhoon 125 125 cc DISCONTINUED | โน95,000 | ย |
Explore Similar Scooters
TVS iQubeRs.1,15,322* Onwards
TVS NTORQ 125Rs.81,250* Onwards
Bajaj ChetakRs.1,07,400* Onwards
Honda Activa 6GRs.74,369* Onwards
Suzuki Access 125Rs.78,984* Onwards
Suzuki Burgman StreetRs.1,01,944* Onwards
Yamaha RayZR 125 Fi HybridRs.74,960* Onwards
Ather RiztaRs.75,999* Onwards
Vespa Typhoon Key Specs & Features
| Engine | 125 cc |
| Torque | 8.2 Nm |
| Kerb Weight | 258 Kgs |
| Tyre Type | Tubeless |
| ABS | no |
| Cooling System | Air Cooled |
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Piaggio Typhoon is about to refresh the Indian 125cc scooter segment with its classy looks and a promising 125cc engine. The scooter shows decent sales numbers in various countries, hence the manufacturer is expecting a good response from the Indian market as well.
Piaggio Typhoon is powered by a 124cc, single cylinder, four-stroke engine that generates a maximum torque of 8.2Nm at 7,500rpm. The forced air-cooled mill is mated to an automatic transmission system and comes to life with an easy electric starter with an automatic choke. With this, the scooter hits a top speed of 96kmph and returns a decent fuel efficiency as well.
The scooter is bolted on a high strength steel, double cradle trellis frame and runs on 120/80-12” front and 130/80-12” rear tubeless tyres that sport stylish alloy wheels. Its suspension tasks are managed by hydraulic telescopic fork with straight stanchions at the front and hydraulic single shock absorber with spring preload at the rear. The braking is done impressively via 220mm disc with dual piston floating calliper at the front and 140mm drum brake at the rear.
Piaggio Typhoon is designed impressively with edgy body dynamics. Its front profile incorporates stylish twin headlamp section at the apron and clear lens turning indicators at the head cowl. The raised front end along with a sleek black fender gives a premium touch to the scooter. Wheelbase of the scooter is 1,346mm. The manufacturer has provided enough underseat storage for convenience. Piaggio Typhoon is fitted with a fuel tank of 7 liter capacity. The instrument cluster comprises an analog speedometer and fuel gauge along with the usual indicators.
Vespa Typhoon Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke |
| Displacement | 125 cc |
| Max Torque | 8.2 Nm @ 7500 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick and self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Automatic |
| Ignition | Electric Starter With Automatic Choke |
| Gear Box | Automatic |
| Bore | 55.88 mm |
| Stroke | 27.94 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Bluetooth Connectivity | No |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Fuel Gauge | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 711 mm |
| Length | 1930 mm |
| Fuel Capacity | 7 Ltrs |
| Saddle Height | 762 mm |
| Wheelbase | 1346 mm |
| Kerb Weight | 258 Kgs |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-120/80 - 12", Rear :-130/80 - 12" |
| Wheel Size | Front :-12 inch, Rear :-12 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Double Cradle Trellis Made Of High Strength Steel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Vespa Typhoon Latest Updates
October 21, 2015: The Italian manufacturer, Piaggio is planning to launch its superior 125cc scooter in India, Piaggio Typhoon. It features a 124cc, four-stroke engine that provides a premium, all-round performance. The scooter features a short and shiny body design that makes it look appealing. It is expected to retail at an estimated price of around Rs. 80,000. The scooter comes in two amazing colors: Cult White and Graphite Black.
Trending Vespa Scooters
- Popular
- Upcoming

