
Triumph Speed Twin 1200 All Specifications & Features
The Triumph Speed Twin 1200 is powered by a 1200 cc Liquid Cooled engine which produces 105 PS @ 7750 rpm of power. It has a fuel tank of 14.5 L and a claimed mileage of 19.60 Kmpl. The Triumph Speed Twin 1200 starts at Rs 13,83,800 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in two variants.
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.13,83,800* onwards
EMI starts from ₹42,014
Triumph Speed Twin 1200 Stand Out Features

Comes with cornering ABS and Traction control

Buttery smooth and torquey engine

Has a very appealing design
Triumph Speed Twin 1200 Specifications
| Mileage (Overall) | 19.60 Kmpl |
| Displacement | 1200 cc |
| Engine Type | Liquid Cooled Parallel Twin, 8 Valve, SOHC, 2700 Firing Order |
| No. of Cylinders | 2 |
| Max Power | 105 PS @ 7750 rpm |
| Max Torque | 112 Nm @ 4250 rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 14.5 L |
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Triumph Speed Twin 1200 Features
| ABS | Dual Channel |
| DRLs | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Riding Modes | Rain,Road |
| Traction Control | Yes |
| Navigation | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
Triumph Speed Twin 1200 App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
Triumph Speed Twin 1200 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid Cooled Parallel Twin, 8 Valve, SOHC, 2700 Firing Order |
| Displacement | 1200 cc |
| Max Torque | 112 Nm @ 4250 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-plate, Slip And Assist |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 97.6 mm |
| Stroke | 80 mm |
| Compression Ratio | 12.1:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Caliper - Front | 4 - Piston |
| Caliper - Rear | 2 - Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this May
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Riding Modes | Rain,Road |
| Traction Control | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 19.60 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 792 mm |
| Length | 2070 mm |
| Height | 1140 mm |
| Fuel Capacity | 14.5 L |
| Wheelbase | 1413 mm |
| Kerb Weight | 216 kg |
| Seat height | 805 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 105 PS @ 7750 rpm |
| Drive Type | X-ring chain |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Ø43 mm USD Marzocchi Forks, Travel - 120 mm |
| Suspension Rear | Twin Marzocchi RSUs With External Reservoirs And Adjustable Preload, Wheel Travel - 116 mm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70 R17, Rear :-160/60 R17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Steel, With Steel Cradles |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD TFT |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
- Console Features
Compare Specs of Speed Twin 1200 Alternatives
Triumph Speed Twin 1200 Colours
Triumph Speed Twin 1200 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Triumph Speed Twin 1200 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the Ex-Showroom Price of Triumph Speed Twin 1200?
A) The Ex-Showroom price of Speed Twin 1200 in Delhi is 13,83,800.
Q) What is the Fuel economy of Triumph Speed Twin 1200?
A) The fuel economy/Mileage of Speed Twin 1200 is 19.60 Kmpl.
Q) What is the fuel tank capacity of Triumph Speed Twin 1200?
A) The fuel tank capacity of Speed Twin 1200 is 14.5 L.
Q) What is the Curb weight of Triumph Speed Twin 1200?
A) The curb weight of Speed Twin 1200is 216 kg.
Q) What is the Body style of Triumph Speed Twin 1200?
A) The Body Style of Speed Twin 1200 is cruiser.
Q) What are the Color options of Triumph Speed Twin 1200?
A) Triumph Speed Twin 1200 comes with 5 color options - Sapphire Black, Baja Orange And Sapphire Black, Crystal White And Sapphire Black, Aluminium Silver, Carnival Red And Sapphire Black.
Q) How many gears does the Speed Twin 1200 have?
By Bikedekho Experts on 30 Jan 2025
A) The Triumph Speed Twin 1200 has a 6-speed gearbox.
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the fuel tank capacity of the Triumph Speed Twin 1200?
By Bikedekho Experts on 29 Jan 2025
A) The Triumph Speed Twin 1200 has a fuel tank capacity of 14.5 liters.
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Triumph Speed Twin 1200 Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Triumph Two Wheelers
Triumph Speed 400Rs 2,31,890* Onwards
Triumph Scrambler 400 XRs 2,59,241* Onwards
Triumph Scrambler 900Rs 10,24,700* Onwards
Triumph Street Triple 765Rs 10,86,300* Onwards
Triumph Rocket 3Rs 24,03,100* Onwards
Upcoming Triumph Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience