25 Images
3 Colours

Triumph Rocket 3 GT
Key Specs & Features of Rocket 3 GT
| Engine | 2458 cc |
| Power | 182 PS |
| Torque | 225 Nm |
| Mileage | 15.15 kmpl |
| Kerb Weight | 317 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Riding Modes Rain,Road,Configurable Rider,Sports
- Traction Control
- Cruise Control
- Navigation
- Service Due Indicator
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Navigation assist | Yes |

The 2,458cc engine is the largest one in production

The bike’s console has a unique layout and offers good visibility

The chunky looking exhausts gives the bike a rugged look
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
Triumph Rocket 3 GT Latest Updates
Triumph Rocket 3 GT Price: The price of the Triumph Rocket 3 GT in Delhi is Rs 24,67,200 (Ex-showroom). To know more about the Triumph Rocket 3 GT images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Triumph Rocket 3 GT mileage : It returns a certified mileage of 15.15 kmpl.
Triumph Rocket 3 GT Colours: This variant is available in 3 colours: Sapphire Black / Carnival Red, Matt Sapphire Black / Satin Pacific Blue,Granite / Sapphire Black.
Triumph Rocket 3 GT Engine and Transmission: It is powered by 2458 cc engine and puts a power of 182 PS . Torque remains at 225 Nm .
Triumph Rocket 3 GT vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Indian Super Scout STD, which is priced at Rs 17,90,227, Harley-Davidson Fat Boy STD, which is priced at Rs 30,89,068 and Harley-Davidson Sportster S STD, which is priced at Rs 19,95,565.
Triumph Rocket 3 GT Price
| Ex-Showroom Price | Rs.24,67,200 |
| RTO | Rs.1,97,376 |
| Bike Insurance | Rs.56,558 |
| On-Road Price in delhi | Rs.27,21,134 |
Triumph Rocket 3 Colours
Triumph Rocket 3 GT is available in the following colours in India. View all Rocket 3 R, Rocket 3 GT images with different colour options on BikeDekho.
Sapphire Black / Carnival Red
Matt Sapphire Black / Satin Pacific Blue
Granite / Sapphire Black
Triumph Rocket 3 Mileage
Triumph Rocket 3 GT gives a mileage of 15.15 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 15.15 kmpl |
Triumph Rocket 3 GT Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
| Displacement | 2458 cc |
| Max Torque | 225 Nm @ 4000 rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, multi-plate hydraulically operated, torque assist |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 110.2 mm |
| Stroke | 85.9 mm |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Configurable Rider,Sports |
| Traction Control | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 15.15 kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 2.73s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes, Roadster Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 920 mm |
| Height | 1125 mm |
| Fuel Capacity | 18 L |
| Saddle Height | 773 mm |
| Wheelbase | 1677 mm |
| Kerb Weight | 317 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 300 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 2.73s |
| Top Speed | 220 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 182 PS @ 7000 rpm |
| Drive Type | Shaft Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Showa 47mm USD 1 1 cartridge front forks, compression and rebound damping adjustment, 120mm wheel travel |
| Suspension Rear | Fully adjustable Showa piggyback reservoir RSU with remote hydraulic preload adjuster, 107mm wheel travel |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-150/80-R17 Rear :-240/50-R16 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Full aluminium frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
Compare Variants of Triumph Rocket 3
Triumph Rocket 3 GT Images and Videos
- Images
- Videos
2020 Triumph Rocket 3 : Torque monster is back! : EICMA 2019
Triumph Rocket 3 GT User Reviews
- All (42)
- Looks (18)
- Comfort (16)
- Mileage (14)
- Performance (10)
- Engine (9)
- Power (8)
- More...
- Latest
- Triumph rocket 3Looks super and easy to handle according to looks the rocket 3 was been booked and u can easy ride this bikes in traffic but the mist is the bike is some more weight compared to normal bikes and this can handle with single hand for good performance Most comfortable and you can easily cruise the bike and easy to handle on Highways and the comfort for long rides is superb even you can cruise in 120 without any fear and it's the best bike too as per the looks and performance Yes, I would recommend this bike for younger youth because some kind of heat would generate when you are riding in traffic but rest of the thing is superb and the pops( blast sound ) is top notch i recommend to buy this without any fearRead More3 2
- Gajab bikeSuch a good bike. More better then my expectations It's mileage speed gear functions breaks every thing is much better. When you ride this then you realise you won't spend your money in wrong product. This bike is much better then as your expectations. I have also gt 650 but this bike is unbelievable🤩Read More1 1
- ComfortablySo comfortable and beautiful look, good price heavy performance, overall the triumph rocket 3 is a Vary Powerful density cruise thats perfect for rides seeking, it's size and weight may require some getting used to especially to new riders,The triumph rocket 3 is surprisingly agile Despite it's sizeRead More1
- Bike is stylish and good BeastBike is stylish and good looking and overall good experience with this bike but price is little bit higher on this segment. Another thing is low mileage and little bit weight is some discomfort factors for new riders. I rides 5 months to this bike in all types of roads like mountain,off-road,Highway I am satisfied.Read More1 1
- Review for triumph rocket 3The triumph rocket 3 is a high performance,power cruiser known for its excellent and massive engine, exceptional torque and advance electronics like cornering ABS and traction control.while praised for it’s exhilarating power surprising agility and muscular presence.it is best suited for riders seeking a unique,powerful and distinctive motorcycle for pleasure rides.thank youRead More
- Ride and comfortThe bike is very comfortable built strong and easy ride in hilly areas. Also in areas where are bumps and potholes bike performance is very good. The seat is very well like if you ride many hours per day. And another point about mileage. Bike mileage are mediate totally dependent on rider. Or safety ko dhyan rkh kr bnayi gyi hai.Read More1
- Best bike like u will feel itOverall it is quite good. If you are looking for something that suit you, it is definitely for you. I will tell some points about it. Comfort- it is quite heavy so sometimes u might feel that weight could be better. Price - Price is good at this range. Overall - Overall, it is good bike if u can afford it , go for itRead More
- looks and road presencelooks hit diffrent. road presence experince is great . comfortable for city drive and sounds is good dosn’t need to change silencer for sound it is already sufficent for city. pillon seat is also confortable for long rides and city rides. ground clearence is also great. mileage is also diccent and maintainable.Read More1
- Triumph Rocket 3's top three featuresTriumph Rocket 3 provide it's massive engine, powerful torque delivery, and advanced rider technology. Best comfortable seating portion, bike incorporates features like optimised traction control, along with four riding modes Road, Rain, Sport, and Rider-configurable, providing riders with a confidence-inspiring and customisation riding experience.Read More
- One of the best cruiser bikeThe bike is overall good but the because of the weight it's hard to turn the bike, take corners or overtakes.The style is good so does the build quality,the mileage is good compared to same variants of other companies. Am bit concerned about the safety because of the weight which can be a problem for few people. Overall it's a good cruiser bike.Read More1
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,88,726* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,537* Onwards
TVS RaiderRs94,666* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,93,673* Onwards
Bajaj Pulsar N160Rs1,36,076* Onwards
Rocket 3 Competitors
Rs.16,15,000* Onwards
Rs.28,03,000* Onwards
Rs.18,05,000* Onwards
Rs.29,56,494* Onwards
Rs.20,23,000* Onwards
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Triumph Bikes
- Popular
- Upcoming
