Suzuki V-Strom 800 DE
Suzuki V-Strom 800 DE Price
| V-Strom 800 DE Standard 205 kmph22.7 kmpl776 cc | ₹11,00,763 |
Suzuki V-Strom 800 DE Key Specs & Features
| Engine | 776 cc |
| Power | 84.3 PS |
| Torque | 78 Nm |
| Mileage | 22.7 kmpl |
| Kerb Weight | 232 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Switchable ABS
- DRLs
- Riding Modes
- Traction Control
- Quick Shifter
- Adjustable Windshield
- Service Due Indicator
- Speedometer Digital
- Odometer Digital

Gets a center stand as standard

The large fuel tank offers really good range and is perfect for touring

The console is a simple TFT unit offering all essential readouts
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
- All Specifications
Pros & Cons
Good Things
- The engine offers good power and performance for both touring and offroading
- The vertically stacked LED headlight setup looks nice
- The adjustable windscreen offers good wind protection while touring
Could Be Better
- The plastic engine bash plate looks quite cheap
Suzuki V-Strom 800 DE comparison with similar Bikes
Suzuki V-Strom 800 DE Rs.11,00,763* Onwards 4 Reviews | Rs.14,40,000* Onwards 7 Reviews | Rs.8,63,000* Onwards 10 Reviews | Rs.9,45,000* Onwards 4 Reviews | Rs.11,80,509* Onwards 4 Reviews |
| Mileage22.7 kmpl | Mileage21.27 kmpl | Mileage20 kmpl | Mileage22.22 Kmpl | Mileage- |
| Engine776 cc | Engine888 cc | Engine649 cc | Engine660 cc | Engine755 cc |
| Power84.3 PS @ 8500 rpm | Power108 PS @ 9500 rpm | Power67 PS @ 8500 rpm | Power81 PS @ 10250 rpm | Power91.77 PS @ 9500 rpm |
| Top Speed205 kmph | Top Speed202 kmph | Top Speed200 kmph | Top Speed220 kmph | Top Speed180 kmph |
| Torque78 Nm @ 6800 rpm | Torque90 Nm @ 6850 rpm | Torque61 Nm @ 7000 rpm | Torque64 Nm @ 6250 rpm | Torque75 Nm @ 7250 rpm |
| Weight232 kg | Weight219 kg | Weight220 kg | Weight206 kg | Weight210 kg |
| Currently Viewing | V-Strom 800 DE vs Tiger 900 | V-Strom 800 DE vs Versys 650 | V-Strom 800 DE vs Tiger Sport 660 | V-Strom 800 DE vs XL750 Transalp |
Suzuki V-Strom 800 DE Videos
00:05:53Top 5 bikes from EICMA | Jald hi aayenge, India mey! | Royal Enfield, Honda, Suzuki & DucatiNov 23, 20222.31k ViewsBy BikeDekho
00:04:04New Suzuki V-Strom 800DE | We want this in India | EICMA 2022 | PowerDriftNov 11, 2022154 ViewsBy BikeDekho
00:02:48EICMA 2022 Wrap Up | Top Motorcycles & All Updates | PowerDriftNov 11, 2022413 ViewsBy BikeDekho
Suzuki V-Strom 800 DE News & Updates
Suzuki V-Strom 800 DE Colours
Suzuki V-Strom 800 DE is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Glass Sparkle Black YVB
Pearl Tech White
Champion Yellow No 2 YU1
Suzuki V-Strom 800 DE Gallery
Suzuki V-Strom 800 DE has 14 images, view picture gallery of V-Strom 800 DE .
Suzuki V-Strom 800 DE User Reviews
- All (4)
- Engine (2)
- Comfort (2)
- Price (2)
- Mileage (1)
- Suspension (1)
- Performance (1)
- More...
- Latest
- Value for moneyBest adventure bike in this price range. It's underrated and somewhat cost less than Transalp. Weight of bike doesn't feel, thanks to its low centre of gravity. If you want a mile muncher with off road capabilities, then go for it! Suspensions are also adjustable with rebound and compression damping. It will be the best bike you will buy.Read More
- It's more than worthThe bike is much comfortable. It will give Best vibe for adventure bike. It's more worth to buy in india bcz of the Indian roads. I went to ladakh trip like 1200kms and it's so comfortable and also has good mileage. In this price range I think it will be more practical to buy this bike. In this segment the bike's maintenance cost is also not that much.Read More
- The Suzuki V-Strom 800, alsoThe Suzuki V-Strom 800, also known as the V-Strom 650, is praised for its versatility, comfortable riding position, and reliability. Riders appreciate its strong engine performance, smooth handling on various terrains, and ample storage options, making it a great choice for both daily commuting and long-distance touringRead More
- review's 1Bahut hi badhiya gadi review's. Bahut hi acha engine h. Bahut hi achi seat in car. features is good.1
- View All Suzuki V-Strom 800 DE Reviews
Suzuki V-Strom 800 DE Mileage
The ARAI claimed mileage of Suzuki V-Strom 800 DE is 22.7 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 22.7 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Suzuki V-Strom 800 DE Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4-stroke, 2-cylinder, liquid-cooled, DOHC |
| Displacement | 776 cc |
| Max Torque | 78 Nm @ 6800 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Assist And Slipper Clutch |
| Ignition | Electronic Ignition (Transistorized) |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 84 mm |
| Stroke | 70 mm |
| Compression Ratio | 12.8 : 1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Windscreen | Yes |
| Additional Features | Suzuki Intelligent Ride System, Gravel Mode |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 22.7 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 975 mm |
| Length | 2345 mm |
| Height | 1310 mm |
| Fuel Capacity | 20 L |
| Fuel Reserve | 3 L |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Wheelbase | 1570 mm |
| Kerb Weight | 232 kg |
| Engine Oil | 3.9 L |
| Seat height | 855 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 260 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 36 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 41 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 205 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 84.3 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Suspension Rear | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-90/90-21 Rear :-150/70-17 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Steel Frame with Detachable Rear Sub-Frame |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 5 inch |
| Digital Display Type | TFT |
| Brightness Control | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Suzuki V-Strom 800 DE Questions & answers
Suzuki V-Strom 800 DE Latest Updates
June 5, 2025: Suzuki has launched the 2025 V-Strom 800DE in India and is now OBD-2 compliant, gets a new colour scheme while the earlier colours have been updated as well.
May 25, 2025: Suzuki sold no units of the V-Strom 800 DE in April 2025, as well as in March 2025.
Suzuki V-Strom 800 DE Price in India
Trending Suzuki Bikes
- Popular
- Upcoming
Suzuki HayabusaRs 18,06,107* Onwards
Suzuki Gixxer SFRs 1,35,129* Onwards
Suzuki V-Strom SXRs 1,99,018* Onwards
Suzuki Gixxer SF 250Rs 1,89,768* Onwards
Suzuki GixxerRs 1,26,881* Onwards

