16 Images
6 Colours
Odysse Electric V2 STD
Key Specs & Features of V2 STD
| Range | 75 km/charge |
| Battery Capacity | 1.3 Kwh |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Brakes | Double Disc |
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
Odysse Electric V2 STD Latest Updates
Odysse Electric V2 STD Price: The price of the Odysse Electric V2 STD in Delhi is Rs 77,250 (Ex-showroom). To know more about the Odysse Electric V2 STD images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Odysse Electric V2 STD Colours: This variant is available in 6 colours: Carbon Black,Pastel Peach,Pearl White,Pista,Radiant Red,Sapphire Blue.
Odysse Electric V2 STD vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Vida VX2 Go 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,06,872, TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 95,650 and Ola S1X 2kWh, which is priced at Rs 92,776.
Odysse Electric V2 STD Price
| Ex-Showroom Price | Rs.77,250 |
| Bike Insurance | Rs.3,719 |
| On-Road Price in delhi | Rs.80,969 |
Odysse Electric V2 Colours
Odysse Electric V2 STD is available in the following colours in India. View all V2 STD, V2 Plus images with different colour options on BikeDekho.
Carbon Black
Pastel Peach
Pearl White
Pista
Radiant Red
Sapphire Blue
Odysse Electric V2 Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 75 km/charge |
Odysse Electric V2 STD Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 2 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1820 mm |
| Height | 1130 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1340 mm |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 Kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.3 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 75 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Heavy Spring loaded |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90 -12, Rear :-3.00 -10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mminch |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- App Features
Compare Variants of Odysse Electric V2
Odysse Electric V2 STD Images
Odysse Electric V2 STD User Reviews
- All (1)
- Seat (1)
- Comfort (1)
- Mileage (1)
- Maintenance (1)
- Latest
- Great VehicleThe vehicle operates extremely smoothly, equipped with intelligent features that I adore. While the seating comfort fell slightly short of my expectations, the mileage is impressive. Charging takes approximately 3 hours and 45 to 50 minutes. The standout features include an anti-theft system and the scooter's connectivity through a mobile app. I truly appreciate the ability to remotely manage the scooter for safe and responsible usage, which ultimately reduces maintenance costs.Read More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Flying Flea C6 (Royal Enfield)Rs2,90,240* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,33,490* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Odysse Electric V2 Competitors
Rs.99,490* Onwards
Rs.91,550* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.96,504* Onwards
Users Also Viewed
- Odysse Electric V2
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
