10 Images
Odysse Electric V2 Plus
Rs.1,00,450*
*Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹3,037
Don't miss out on the best offers this April
Key Specs & Features of V2 Plus
| Range | 150 km/charge |
| Battery Capacity | 2.6 Kwh |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Brakes | Disc |
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
View Specs and Features
Odysse Electric V2 Plus Latest Updates
Odysse Electric V2 Plus Price: The price of the Odysse Electric V2 Plus in Delhi is Rs 1,00,450 (Ex-showroom). To know more about the Odysse Electric V2 Plus images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Odysse Electric V2 Plus vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 97,030, Ola S1X 2kWh, which is priced at Rs 92,776 and Bajaj Chetak C2501 STD, which is priced at Rs 95,348.
Odysse Electric V2 Plus Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,00,450 |
| Bike Insurance | Rs.4,095 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,04,545 |
Top Variant
Odysse Electric V2 Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 150 km/charge |
Odysse Electric V2 Plus Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 2 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1820 mm |
| Height | 1130 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1340 mm |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.6 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 150 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Heavy Spring loaded |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-3.00 -10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- App Features
Compare Variants of Odysse Electric V2
Odysse Electric V2 Plus Images
Odysse Electric V2 Plus User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Comfort (1)
- Seat (1)
- Mileage (1)
- Maintenance (1)
- Latest
- Great VehicleThe vehicle operates extremely smoothly, equipped with intelligent features that I adore. While the seating comfort fell slightly short of my expectations, the mileage is impressive. Charging takes approximately 3 hours and 45 to 50 minutes. The standout features include an anti-theft system and the scooter's connectivity through a mobile app. I truly appreciate the ability to remotely manage the scooter for safe and responsible usage, which ultimately reduces maintenance costs.Read More
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,04,694* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards
V2 Competitors
Rs.91,550* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.84,999* Onwards
Rs.91,399* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Users Also Viewed
More Scooter Options to Consider
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹3,037
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Trending Odysse Electric Bikes
V2 Price in India
Choose your city
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
