11 Images
2 Colours
KTM 390 Adventure STD
Key Specs & Features of 390 Adventure STD
| Engine | 398.63 cc |
| Power | 46 PS |
| Torque | 39 Nm |
| Mileage | 30 kmpl |
| Kerb Weight | 182 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Single Channel
- Switchable ABS
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Riding Modes Rain,Off-Road,Street
- Traction Control
- Cruise Control
- Quick Shifter
- Navigation
- Adjustable Windshield
| Navigation assist | Yes |

Looks smashing with the rally-inspired design

Features a rally tower instrument console

Gets large 21-inch front and 17-inch rear wheels
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
KTM 390 Adventure STD Latest Updates
KTM 390 Adventure STD Price: The price of the KTM 390 Adventure STD in Delhi is Rs 3,97,235 (Ex-showroom). To know more about the KTM 390 Adventure STD images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
KTM 390 Adventure STD mileage : It returns a certified mileage of 30 kmpl.
KTM 390 Adventure STD Colours: This variant is available in 2 colours: Electronic Orange,Ceramic White.
KTM 390 Adventure STD Engine and Transmission: It is powered by 398.63 cc engine and puts a power of 46 PS . Torque remains at 39 Nm .
KTM 390 Adventure STD vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Royal Enfield Himalayan 450 Base, which is priced at Rs 3,51,904, KTM 390 Adventure X STD, which is priced at Rs 3,96,008 and Kawasaki Versys X 300 (2026), which is priced at Rs 4,09,000.
KTM 390 Adventure STD Price
| Ex-Showroom Price | Rs.3,97,235 |
| RTO | Rs.32,309 |
| Bike Insurance | Rs.22,090 |
| Others Handling ChargesRs.1,700Basic Accessories KitRs.1,337 | Rs.3,037 |
| Optional Accessories KitRs.1,400 | Rs.1,400 |
| On-Road Price in delhi | Rs.4,54,671 |
KTM 390 Adventure Colours
KTM 390 Adventure STD is available in the following colours in India. View all 390 Adventure R, 390 Adventure STD images with different colour options on BikeDekho.
Electronic Orange
Ceramic White
KTM 390 Adventure Mileage
KTM 390 Adventure STD gives a mileage of 30 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 30 kmpl |
KTM 390 Adventure STD Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4-Stroke, Single Cylinder, DOHC |
| Displacement | 398.63 cc |
| Max Torque | 39 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Assist And Slipper Clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 89 mm |
| Stroke | 64 mm |
| Compression Ratio | 12.71:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Quickshifter+ |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Off-Road,Street |
| Traction Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Additional Features | Quickshifter+ |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Vehicle Location Tracking | Yes |
| Hazard Warning Lights | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 30 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes, Dirt Bikes, Off Road Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 14.5 L |
| Fuel Reserve | 2.9 L |
| Saddle Height | 830 mm |
| Ground Clearance | 237 mm |
| Wheelbase | 1470 mm |
| Kerb Weight | 182 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Projector Headlights | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 155 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 46 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 8AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Wp Apex Usd Open Cartridge Fork, 43 mm, 200 mm Travel Fully Adjustable For Compression And Rebound Damping (30-Step) |
| Suspension Rear | Wp Monoshock, 205 mm Wheels Travel Adjustable For Rebound Damping (20-Click) And Preload (10-Step) |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-90/90-21, Rear :-130/80-17 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Splite Trellis Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 5 inch |
| Digital Display Type | TFT |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
- Console Features
Compare Variants of KTM 390 Adventure
KTM 390 Adventure STD Images and Videos
- Images
- Videos
KTM Pro-XP: Great Ladakh Adventure Tour Season-5 | 30 Adventurers, 1 Epic Journey!
KTM 250 vs 390 Adventure X Comparison Review
KTM 390 Adventure: Is it the Ultimate City Bike?
2025 KTM 390 Adventure vs Royal Enfield Himalayan 450 | The best ADV motorcycle is? | PowerDrift
2025 KTM 390 Adventure | Buy this motorcycle! | MEGA BTS at the end + Fuel Efficiency + Top Speed
KTM 390 Adventure STD User Reviews
- All (22)
- Comfort (10)
- Mileage (9)
- Performance (8)
- Suspension (7)
- Power (6)
- Looks (6)
- More...
- Latest
- Ready to Adventure.I also have a Duke, Adv has covered all the issues which I have faced on Duke when I use to go on long rides, Ride is also plush coupled with a great engine which proves itself on all grounds. Also it has a decent fuel efficiency considering its engine performance. Bike's comfortable its mileage is also good I get a decent range, but the engine won't feel as raw as BS4 duke, great electronics and safety. Just having engine oil consumption on higher side. Also the Trampler tyres give more life than Turanzas which came initially. Long hauling person should definitely buy this bike, long rides are so hassle free. And comfortable, also if you have to carry any luggage they have provided good anchoring points. Tieing a back pack or a duffle bag is easy.Read More4
- review of KTM 390 Adventure S after 2 monthsI wanted one bike that could handle daily city rides, long highway tours and occasional bad roads. the riding posture, safety features and performance focus made this a perfect all rounder also the road presence is really exceptional Very confident and planted on highways, cruises comfortably at high speeds. Suspension feels great in the city and even better on rough roads. Engine is punchy and fun, mileage is really good for the power, love the throttle response and breaking capabilities Definitely yes, if you love touring, weekend rides and want performance with comfort. Ideal for pune's surprising roads, a little tall but perfect for riders who enjoy long rides, highways and light off-roading.Read More
- Very proper comfortable bikeVery good posture and comfortable because i have bought this. Please buy this bike and ride it hard ..it is made for off-road.. Most interesting part is head light power is too good .. cant explain.. i m very much impressed with the seat height because it is too much comfortable for 5 ft 6 inch person.....Read More
- KTM 390 AdventureI bought this bike two months ago and this bike’s performance is at its peak I love how the downshifting is it is really smooth and I love the overall performance of this bike and it is a very reliable bike. The suspension is feels great on the road and I would rate this bike on a scale of 9.5 on a scale of 10.Read More
- Ultimate ChoiceUltimate Choose for Adventure trails. You can keep pushing your limits with the new 390 and enjoy every moment and it will never disappoints you. We can adopt one for making good the memories. Make your choice well before picking a bike. And mileage is expected as it’s an adventure bike. We must compromise in one or the otherRead More
- Thrilling off-roadingThis is an excellent bike in its segment offering great value for its price, especially for the long distance and off road biker. It’s also great choice for those who seeking thrilling riding experiences with solid build quality. I highly recommend this bike for the riders who prioritise features like robust suspension, durable construction, decent mileage and affordable maintenance cost.Read More1
- Owner reviewBased on my opinion adventure 39t is a quiet good option in India , I will say this bike can settle every condition roads especially in my area roads aren’t too good so i bought an adventure on occasion. but sometimes I thought about maintenance cost , fuel consumption🫡😂 that’s all if you can handle it you go for itRead More1
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,88,726* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,537* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
TVS RaiderRs94,666* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,93,673* Onwards
TVS RoninRs1,47,645* Onwards
390 Adventure Competitors
Rs.3,05,736* Onwards
Rs.3,43,250* Onwards
Rs.3,49,000* Onwards
Rs.2,75,000* Onwards
Rs.2,89,534* Onwards
KTM 390 Adventure News
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending KTM Bikes
- Popular
- Upcoming
