Kawasaki Z900 (2018-2020)
Kawasaki Z900 (2018-2020) Price
The following details are indicative and subject to change.
| Z900 (2018-2020) STD 195 kmph15.26 kmpl948 cc DISCONTINUED | ₹7,69,900 |
Explore Similar Bikes
Kawasaki Z900Rs.9,99,000* Onwards
Kawasaki Ninja 650Rs.7,77,000* Onwards
Kawasaki Ninja 500Rs.5,66,000* Onwards
Kawasaki Z650Rs.7,26,000* Onwards
Triumph Daytona 660Rs.9,88,400* Onwards
Honda CB750 HornetRs.9,22,412* Onwards
Triumph Trident 660Rs.8,99,000* Onwards
CFMoto 650GTRs.5,59,000* Onwards
Kawasaki Z900 (2018-2020) Key Specs & Features
| Engine | 948 cc |
| Power | 125 PS |
| Torque | 98.6 Nm |
| Mileage | 15.26 kmpl |
| Kerb Weight | 210 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Kawasaki has launched the new Z900 in India. The new Z900 has replaced the Kawasaki Z800, one of the most popular bikes from Kawasaki India. The new bike receives substantial cosmetic and mechanical updates and now carries a design inspired from the larger Kawasaki Z1000. The sharp lines make the bike look mean and the green trellis frame looks cool. The new instrument console sports a semi-digital layout with an analogue tachometer.
The Kawasaki Z900 is 20kg lighter than the Z800 while power has gone up. Powering the Japanese performance motorcycle is a new 948cc, in-line four-cylinder motor is derived from the larger Z1000’s 1043cc powerplant. The new engine puts out 125PS and 99Nm of torque. The 6-speed gearbox feature revised ratios to offer better low-end and mid-range performance. The slipper clutch is a new addition.
The new trellis frame while reducing the kerb weight, claims to improve the dynamics. Suspension layout includes 41mm upside down forks upfront and a horizontally-mounted mono-shock at the rear. There are dual 300 mm front disc brakes with four-piston Nissin callipers and a 250 mm rear disc with a single-piston calliper. ABS is standard.
The Kawasaki Z900 will be brought to India via the CBU route and is priced at Rs 9 lakh (ex-Delhi). The Kawasaki Z900 will face competition from the Ducati Monster 821 and the upcoming 2017 Triumph Street Triple.
Kawasaki Z900 (2018-2020) Videos
00:07:45Kawasaki Z900 - A Worthy Successor? : PowerDriftAug 15, 2018317.42k ViewsBy BikeDekho
Kawasaki Z900 (2018-2020) Colours
Kawasaki Z900 (2018-2020) is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
White
Black
Grey
Kawasaki Z900 (2018-2020) Gallery
Kawasaki Z900 (2018-2020) has 18 images, view picture gallery of Z900 (2018-2020) .
Kawasaki Z900 (2018-2020) User Reviews
- All (6)
- Looks (2)
- Speed (1)
- Pickup (1)
- Power (1)
- Price (1)
- Mileage (1)
- More...
- Latest
- Verified Purchase
- Kawasaki ninja z900 is just awesomeThe sound this bike produce is absolutely amazing, I am in love with this bike. This bike is far better then any other brands.2
- A beastSuperb naked bike in this rang.. it actually is the best option in this range.apart from all the thing its a crazy machine. It's too light and it has a superb pickup.
- Wonderful Bike;Kawasaki Z900 is a wonderful bike and it uses to track and such an amazing model The exhaust is amazing for my bike and my bike is tuned for the latest version of z900 and this model was well-running in India for track racer to that bike and we can buy the bike but the cost is high.Read More
- Kawasaki Z900My dream bike is a Kawasaki Z900. This bike looks fantastic with good features.1
- Sound and qualityBest exhaust sound with premium quality product......best speed with minimum cc also good mileage given in this price segment3
- My best soul mateI put lots of bucks for this giant & I am very happy that I choose this giant as my riding soul. I bought it for daily uses and I have no regrets to ride Z900. The inline 4 cylinder of this bike is well attention when I ride it in the city. The giant looks awesome in green colour. The power and smoothness of the Z900 is tremendous.Read More10
- View All Kawasaki Z900 (2018-2020) Reviews
Kawasaki Z900 (2018-2020) Mileage
The ARAI claimed mileage of Kawasaki Z900 (2018-2020) is 15.26 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 15.26 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Kawasaki Z900 (2018-2020) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | In-Line Four, 4-stroke, 16-Valves, DOHC |
| Displacement | 948 cc |
| Max Torque | 98.6 Nm @ 7700 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Ignition | Digital |
| Gear Box | 6-speed |
| Bore | 73.4 mm |
| Stroke | 56.0 mm |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Digital |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 15.26 kmpl |
| Highway Mileage | 22.4 kmpl |
| Overall Mileage | 15 kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 3.70s |
| Quarter Mile | 11.77 s @ 188.92 kmph |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 2.61s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 3s |
| Braking (60-0 Kmph) | 16.68m |
| Braking (80-0 Kmph) | 28.85m |
| Braking (100-0 Kmph) | 45.57m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes, Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 825 mm |
| Length | 2065 mm |
| Height | 1065 mm |
| Fuel Capacity | 17 L |
| Saddle Height | 795 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Wheelbase | 1450 mm |
| Kerb Weight | 210 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 250 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 3.70s |
| Top Speed | 195 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 125 PS @ 9500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | ø41 mm inverted fork with rebound damping and spring preload adjustability |
| Suspension Rear | Horizontal Back-link with rebound damping and spring preload adjustability |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-180/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Trellis, high-tensile steel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Kawasaki Z900 (2018-2020) Questions & answers
A) The Kawasaki Z900 is a monster on roads with great stability, great reliability ... Read More
A) For a perfect bike choice, a comparison is to be done on the basis of price, ... Read More
Kawasaki Z900 (2018-2020) Latest Updates
Kawasaki has launched the 2020 Kawasaki Z900 in India. According to the brand, the bike will be priced between Rs 8. 5 lakh to Rs 9 lakh. That's an increment of around Rs 80,000 to Rs 1. 3 lakh. The 2020 model gets a new front end, slightly redesigned fuel tank, new paint options, and better electronics. Kawasaki has also equipped the 2020 Z900 with a new TFT display with smartphone connectivity via the Rideology app. It also gets new rider modes. The updated 948cc motor makes the same power as before: 125PS and 99Nm.
Suspension setup includes 41mm upside down forks and a horizontally mounted rear monoshock has been improved, according to Kawasaki, along with a stiffer frame. The Z900 gets dual 300mm front disc brakes and a 250 mm rear disc paired with dual-channel ABS. It goes head to head with the KTM 790 Duke, the Suzuki GSX-S750, the Triumph Street Triple siblings, Ducati Monster 797 and the Ducati Monster 821. For the same price as the Kawasaki Z900, you can also get the Ducati Scrambler.
Trending Kawasaki Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Kawasaki Ninja ZX-10RRs 20,79,000* Onwards
Kawasaki Z900Rs 9,99,000* Onwards
Kawasaki Ninja 300Rs 3,17,000* Onwards
Kawasaki Ninja ZX-6RRs 12,49,000* Onwards
Kawasaki Ninja 650Rs 7,77,000* Onwards



Kawasaki Z125Not yet confirmed Expected Launch
Kawasaki Z H2Rs 30,56,000* Onwards
Kawasaki Z650Rs 7,26,000* Onwards
Kawasaki Z650RSRs 7,69,000* Onwards
Kawasaki Z1100Rs 12,79,000* Onwards
Kawasaki Z900Rs 9,99,000* Onwards


