
Joy e-bike Gen Next Nanu All Specifications & Features
The Joy e-bike Gen Next Nanu is powered by 250 W Brushless DC Motor. The Joy e-bike Gen Next Nanu takes 5-5.5 Hr to get fully charged its 1.86 Kwh battery . The Price of Joy e-bike Gen Next Nanu starts at Rs 53,999 and goes up to Rs 64,099 (ex-showroom, Delhi). It is available in two variants, E-scooter and Eco.
Shortlist
Rs.53,999* onwards
EMI starts from ₹1,649
Joy e-bike Gen Next Nanu Specifications
| Range | 70 km/charge |
| Motor Power | 250 W |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Joy e-bike Gen Next Nanu Features
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Clock | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 70 kg |
| Seat Height | 740 mm |
Joy e-bike Gen Next Nanu App Features
| Low battery alert | Yes |
Joy e-bike Gen Next Nanu Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 6 Amp |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Gradeability | 7° |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 720 mm |
| Length | 1830 mm |
| Height | 1115 mm |
| Kerb Weight | 70 kg |
| Load Carrying Capacity | 140 kg |
| Seat height | 740 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.44 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork type |
| Suspension Rear | Dual Adjustable Shock Absorbers |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of Gen Next Nanu Alternatives
Comfort User Reviews of Joy e-bike Gen Next Nanu
Based on6 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (6)
- Comfort (2)
- Speed (2)
- Service (2)
- Sensors (1)
- Suspension (1)
- Parking (1)
- More...
- Latest
- Best Electric ScooterI believe this is the best electric scooter in its speed limit segment, offering both comfort and impressive speed.3 2
- Best ScooterBest scooter I have ever seen. If you get better mileage you should use it at around 25-30kmph. Its all features, comfortable and leg space is also good.1
- View All Joy e-bike Gen Next Nanu Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Joy e-bike Gen Next Nanu Colours
Joy e-bike Gen Next Nanu is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Joy e-bike Gen Next Nanu Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the max speed of Joy e-bike Gen Next Nanu?
A) The max speed of Joy e-bike Gen Next Nanu is 25 km/Hr.
Q) What is the driving range of Joy e-bike Gen Next Nanu?
A) The driving range of Joy e-bike Gen Next Nanu is 70 km/charge.
Q) What is the Curb weight of Joy e-bike Gen Next Nanu?
A) The curb weight of Gen Next Nanuis 70 kg.
Q) What is the battery type of Joy e-bike Gen Next Nanu?
A) Joy e-bike Gen Next Nanu uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Joy e-bike Gen Next Nanu?
A) Joy e-bike Gen Next Nanu comes with 4 color options - Black, White, Silver, Red.
Q) What is the seat height of Joy e-bike Gen Next Nanu?
A) The sear height of Joy e-bike Gen Next Nanu is 740 mm.
Q) What is the down payment?
By Bikedekho Experts on 19 Jan 2023
A) If you are planning to buy a new bike on finance, then generally, 10 to 30 ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Dealer in Delhi?
By Bikedekho Experts on 16 Sep 2021
A) As of now, there's no dealer of Joy e-bike in Delhi. Stay tuned for further ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Joy e-bike Gen Next Nanu Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Joy e-bike Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Joy e-bike Gen Next NanuRs 53,999* Onwards
Joy e-bike WolfRs 54,999* Onwards
Joy e-bike MihosRs 1,07,619* Onwards
Joy e-bike Gen Next Nanu PlusRs 70,099* Onwards
Joy e-bike Wolf PlusRs 71,099* Onwards
Joy e-bike BeastRs 2,42,000* Onwards
Joy e-bike ThunderboltRs 2,33,000* Onwards
Joy e-bike HurricaneRs 2,33,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience