8 Images
2 Colours
Joy Gen Next Nanu Eco
Key Specs & Features of Gen Next Nanu Eco
| Range | 90 km/charge |
| Battery Capacity | 1.86 Kwh |
| Kerb Weight | 81 kg |
| Top Speed | 46 km/Hr |
| Motor Power | 1 kW |
| Motor | Brushless DC |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
Joy Gen Next Nanu Eco Latest Updates
Joy Gen Next Nanu Eco Price: The price of the Joy Gen Next Nanu Eco in Delhi is Rs 64,099 (Ex-showroom). To know more about the Joy Gen Next Nanu Eco images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Joy Gen Next Nanu Eco Colours: This variant is available in 2 colours: Black,White.
Joy Gen Next Nanu Eco vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Yakuza Rubie 48V, which is priced at Rs 38,318, Komaki X One Graphene, which is priced at Rs 38,032 and Ola S1 Z STD, which is priced at Rs 64,343.
Joy Gen Next Nanu Eco Price
| Ex-Showroom Price | Rs.64,099 |
| Bike Insurance | Rs.3,486 |
| On-Road Price in delhi | Rs.67,585 |
Joy e-bike Gen Next Nanu Colours
Joy Gen Next Nanu Eco is available in the following colours in India. View all Gen Next Nanu E-scooter, Gen Next Nanu Eco images with different colour options on BikeDekho.
Black
White
Joy e-bike Gen Next Nanu Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 90 km/charge |
Joy Gen Next Nanu Eco Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 6 Amp |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 12° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Turning Radius - 1.6 m |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 690 mm |
| Length | 1800 mm |
| Height | 1140 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1290 mm |
| Kerb Weight | 81 kg |
| Load Carrying Capacity | 140 kg |
| Seat height | 740 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 46 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Brushless DC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.86 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 90 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :- 3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- App Features
Compare Variants of Joy e-bike Gen Next Nanu
Joy Gen Next Nanu Eco Images
Joy Gen Next Nanu Eco User Reviews
- All (6)
- Speed (2)
- Service (2)
- Comfort (2)
- Sensors (1)
- Suspension (1)
- Parking (1)
- More...
- Latest
- High maintanance scooterBakwas scooter i have spent 23000 Maintenance charge in a year ek mahina sahi se nahi chalta isase achchha cycle hi le le break liner ek mahina nahi chalte ek bar exeliter wire tut gaya to cast sidhe 1500 break oil seal tut gai he 2000 mangte he apne paise pani me dalne ho to hi ye scooter lena pls do not buy.Read More4
- Best Electric ScooterI believe this is the best electric scooter in its speed limit segment, offering both comfort and impressive speed.3 2
- 3rd class Joy Next gen nanowithout licence Joy e-bike Gen Next Nanu is very dangers for children or cenior citizen persons. very very light vehichle. A small of collision can cause major damage such electric scooters with driver persons. Joy e-bike Gen Next Nanu The one that my dad is driving, stops every now and then. For which they have no proper solution. Joy Company always insists to get the services done by Shaineel Joy dealer of Gotri. And if you review for bad service, then Shaineel Joy they call you face to face and misbehaver. People who want to confirm my review can contact me. I will also give you the Joy e-bike Gen Next Nanu I bought to drive for a while.Read More8 1
- Genuine ReviewAlthough the bike has good looks it is top heavy with a tendency to topple over. The hub motor is only an IP54 enclosure so can be short on flooded roads. The suspension is very hard and the rider gets serious jolts over speed rumblers or potholes. The construction is very fragile. The side stand is not sturdy and the scooter topples over when parked. On just one such fall the brake sensor malfunctioned within 18 days of purchase and had to be replaced. The after-sales service is the worst with only one dealership in the entire south Mumbai which is from Bandra to Colaba. The dealership does not answer calls or respond to WhatsApp messages leaving the rider stranded on the roads. Rider has to avail of on-road assistance to take the scooter to the service centre which is open only from 11 am to 7 pm.Read More1 1
- Best ScooterBest scooter I have ever seen. If you get better mileage you should use it at around 25-30kmph. Its all features, comfortable and leg space is also good.1
- Good ScooterStylist and comfortable, good looking, good mileage, my wife loves to ride this scooter and she is going good with the joy e-bike.1 3
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Joy e-bike Gen Next Nanu Competitors
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Joy e-bike Showrooms in Delhi
- Amar Nath & Company
C-2, Kanti Nagar, Main Road , Delhi, 110051
