
Honda XBlade Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 162.71 cc |
| Engine Type | 4 stroke, SI, BS-VI Engine |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 13.8 PS @ 8000 rpm |
| Max Torque | 14.7 Nm @ 5500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Honda XBlade Features
| ABS | Single Channel |
| Service Due Indicator | Yes |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 143 kg |
What’s Included with Honda XBlade
| Vehicle Warranty | 3+3 Years |
Honda XBlade Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 stroke, SI, BS-VI Engine |
| Displacement | 162.71 cc |
| Max Torque | 14.7 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate Wet Clutch |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 57.300 mm |
| Stroke | 63.096 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Seat Length - 582 mm |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Seat Length - 582 mm |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Acceleration (0-100 Kmph) | 7.7s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 786 mm |
| Length | 2013 mm |
| Height | 1115 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Saddle Height | 795 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1347 mm |
| Kerb Weight | 143 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 276 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 7.7s |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 13.8 PS @ 8000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic, Monoshock |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-80/100-17, Rear :- 130/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3+3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Specs of XBlade Alternatives
Rs.1,18,690* Onwards
Rs.94,188* Onwards
Rs.92,270* Onwards
Rs.1,49,990* Onwards
Rs.1,49,999* Onwards
Rs.1,50,900* Onwards
Rs.1,57,000* Onwards
Comfort User Reviews of Honda XBlade
Based on22 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (22)
- Comfort (7)
- Mileage (10)
- Looks (9)
- Performance (8)
- Engine (7)
- Power (4)
- More...
- Latest
- Most Comfortable BikeIt's a nice bike with double disc brakes, and its exhaust sound has a good bass noise that I appreciate. Moreover, it is very comfortable, I love it.1 1
- Reliable And ComfortableI bought this bike around 6 months ago and have ridden over 5000 kilometers on it. The Honda XBlade is a reliable and comfortable performer. The engine is refined and provides good power throughout the range. The bike handles well in city traffic as well as on the highway due to its lightweight chassis and balanced riding position. The fuel efficiency is also quite good at around 40 kmpl which keeps the running cost low. The only minor issues I have faced are some vibration at high speeds and low-quality switch gear.Read More1
- Best In The SegmentThis is the best 160 cc category motorcycle for both performance and practicality. It provides the best pillion comfort as well as rider comfort in its segment, and its unique style makes it more eye-catching on the road.Read More
- Excellent BikeA great bike for everything, comfort, mileage, looks, and more. A nice silent start is a very nice thing that I personally like. Honda serves us very well. Pick-up is great. Also, the full digital meter it gives you looks nice and the live averaging is the best I've ever seen. My personal advice is to buy this.Read More2
- Beautiful BikeIt's an amazing bike with a comfortable seat. Its mileage is superb and the front look is beautiful.4
- From FZ V3 I Switched to XbladeI almost thought of taking FZ V3, after riding both the bikes I changed my mind to honda, engine smoothness & refinement is great. Xblade came up with great looks & BS 6 Fi engine of 163cc which wins over Yamaha. Overall nice bike with big display & gear indicator, pillion rider is not very comfortable on long rides that's the only drawback in this bike.Read More15 3
- Best Bike Ever.What can I say about X-Blade. Best in comfort. Best in mileage. Best in looks(awesome). Full pasia vasool.33 10
- View All Honda XBlade Reviews
Honda XBlade Colours
Honda XBlade is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Honda XBlade Questions & answers
Q) What is the engine type of the Honda XBlade?
By Bikedekho Experts on 18 Nov 2023
A) The engine type of the Honda XBlade is 4 stroke, SI, BS-VI Engine.
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) Who are the rivals of Honda XBlade?
By Bikedekho Experts on 22 Oct 2023
A) The Honda X-Blade competes against the Bajaj Pulsar 150 and Pulsar P150, and the... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the maintenance cost of Honda XBlade?
By Bikedekho Experts on 11 Oct 2023
A) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized service centre as... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Is it available?
By Bikedekho Experts on 24 Jul 2023
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the ground clearance of the Honda XBlade?
By Bikedekho Experts on 22 Jan 2023
A) The ground clearance of the Honda XBlade is 160 mm.
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Honda XBlade Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Honda Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Honda Activa 6GRs 75,583* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
Upcoming Honda Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters

Honda SH125iNot yet confirmed Expected Launch
Honda MotocompactoNot yet confirmed Expected Launch
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience