Honda VTR
Honda VTR Price
The following details are indicative and subject to change.
| VTR 250 45 kmpl250cc DISCONTINUED | NA |
Honda VTR Key Specs & Features
| Engine | 250cc |
| Power | 22kW/10,500min-1 (95/1/EC) |
| Torque | 22Nm/8,500min-1 (95/1/EC) |
| Mileage | 45 kmpl |
| Kerb Weight | 161kg |
| Brakes | Disc |
- Key Specs
- All Specifications
Expert Review
Overview
Honda is planning to announce to launch new bike in India. This time, it is classy and stunning Honda VTR which is re to grab good amount of market share That is also in line with the announcement of grabbing around ten per cent market share of two-wheeler in its segment in India. The company may launch it in the end of 2010 or in 2011.
The new Honda VTR is expected to come in a price range of Rs.150000. The bike is sure to thrill the market with its classy and mind blowing features. The new Honda VTR is specially designed to target large number of young crowd of the country.
The company will launch only one model of the new Honda VTR. The bike is expected to very powerful and dynamic as far as performance is concerned. The engine type is 4 strokes, liquid cooled, double cylinder and DOHC 4 valve 90 V twin engine. The engine is also expected to be loaded with PGm fuel injection system for optimum utilization of fuel. The engine is also endowed with 5 Speed Transmission gearbox for smooth changing of gears.
The Honda VTR has been gifted with self and kicks start options. The bike sports stylish and sophisticated alloy wheels and disc brakes at both ends. The Honda VTR is also loaded with rear adjustable shocker. The fuel tank capacity of Honda VTR is of 12.4 litres with a 2 litres of reserve.
The look and appearance of the Honda VTR is very much killing and very irresistible. The bike is loaded with advanced features including self start, alloy wheels and rear adjustable fork. The Honda VTR is also packed with standard dashboard which comprises fuel gauge, tachometer, tripmeter, speedometer along with standard indicators. The front face is quite impressive and rear view is like a sports machine. The silencer of the Honda VTR is in a new aggressive shape.
Design
The new Honda VTR is expected to be very stunning. The overall length of the bike is expected to be 2070mm, height of the bike is 1055mm and the width of the bike measures 725 mm. The bike is having 1405 mm of wheelbase. The ground clearance of the new bike is expected to be 155 mm with a seat height of 775 mm. The curb weight of the new bike is 161 kg.
.The all new Honda VTR is expected to be loaded with very broad and stylish wheels. The wheel type for both the wheels is expected to be type cross section 5 spoke cast aluminum. The rim size for the front wheel is expected to be 17 M/C x MT3 and that of the rear is 17 M/C MT4. The stylish wheels are expected to offer very sophisticated look to the bike.
The front tyre specification of the all new Honda VTR is expected to be 100/70 – 17 M/C (54 H) and that of the rear tyre is 140/70 – 17 M/C (66H). The broad tyres of the bike will help in controlling the bike in the event of high speed and also will reduce the risk of skidding.
The appearance of the new Honda VTR is very extraordinary and also very impressive. The bike is designed to stand ahead than others in class. The look of the bike iv very appealing and also very irresistible in just a single glance. The bike has a very authenticated and sophisticated look which is very much in demand these days. The charisma of the new Honda VTR is just incredible.
The front portion of the new Honda VTR is very impressive and the aerodynamic design of the bike is just heart throbbing. The new Honda VTR has very stylish mask which houses multi-reflector headlamp for better visibility. The mask of the new Honda VTR is a little boarder and bold.
The all new Honda VTR has body color mask and front mud-guard. The front face stuns with well-designed five spoke stylish alloy wheels which offers very sporty and aggressive look to the bike. The rear view mirrors of the Honda VTR are in conventional design and black color. The console of Honda VTR is also very new and attractive and the dashboard comprises speedometer, tachometer and fuel gauge.
The fuel tank of the new and elegant Honda VTR is also designed very nicely and offers very different look. The bike is added with longer and wider seat which will offer painless riding experience. The rear section of the bike is also very distinct and looks very appealing. The stylish tail light is also very different and impressive.
.The Honda VTR is expected to be installed with array of latest technological features that will make the new bike very technologically advanced. The seat is longer and wider that will offer great comfort. For riders' convenience, foot pegs and handy handlebars are fitted. The pillion is given with rear grab rail, foot peg and footrest. The Honda VTR is also equipped with advanced rear suspension, comfort level is ultimate.
Engine, Mileage & Performance
The Honda VTR is expected to have a liquid cooled, 4 stroke, double cylinder and DOHC engine. The engine of the Honda VTR is expected to generate amazing power and torque. The bike is also packed with PGM Fuel injection system which will ensure usage of every single drop of fuel and thus will make this bike very economical on roads.
.The Honda VTR is expected to be packed with very powerful V Twin engine. The engine is also expected to be loaded with liquid cooling technology, 4 stroke and DOHC technology for enhanced performance. The engine is also expected to offer tremendous power and torque which in turn will offer zipper acceleration and pick up.
.The all new and powerful Honda VTR is expected to be loaded with a very dynamic engine. The engine is expected to be furnished with newer technologies for enhanced performance and style. The powerful engine of Honda VTR is expected to be endowed with 4 stroke DOHC V Twin engine technology which will make the performance of the bike very extraordinary. The engine is also expected to be packed with PGM Fuel injection system with 6 sensors which will help in optimum utilization of fuel. The V Twin power engine is also expected to be loaded with 5 Speed Transmission gear for smooth power build. The bike is also expected to be packed with low vibration operation for exhilarating ride even at higher speed. The powerful engine is also expected to generate good power and thumping torque.
Handling & Ride Quality
For better handling and control, the all new and trendy Honda VTR is expected to be packed with very advanced technological features. The advanced suspension system and efficient braking system will make the controlling and handling very nice. The front brake is expected to be 296 mm single hydraulic disc with dual piston caliper and resin mould pads and the rear one is 220 mm hydraulic disc with single piston caliper and resin mould pads. To support the handling and control, it is loaded with larger wheelbase.
.The all new and classy Honda VTR is expected to be loaded with highest quality suspension components that will offer smooth ride even in bumpy and twisty roads without any jerk. The powerful suspension of the new Honda VTR will offers greater stability and controlling of the bike. The front suspension is expected to be of 41 mm telescopic fork with solid feel and mono shock damers with adjustable spring pre-load support at the rear.
.Pros & Cons
Good Things
- Advanced features, Alloy wheels, Looks
Could Be Better
- Awaited
Honda VTR Mileage
The ARAI claimed mileage of Honda VTR is 45 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 45 kmpl |
Honda VTR Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled 4-stroke DOHC 4-valve 90° V-twin |
| Displacement | 250cc |
| Max Torque | 22Nm/8,500min-1 (95/1/EC) |
| Starting | Self Start Only |
| Clutch | Wet, multiplate with coil spring |
| Ignition | Computer-controlled fully transistorised with electronic advance |
| Gear Box | 5 SPEED |
| Bore | 60 mm |
| Stroke | 44.2 mm |
| Compression Ratio | 11: 1 |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 45 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 725 mm |
| Length | 2070 mm |
| Height | 1055 mm |
| Fuel Capacity | 12.4 ltrs |
| Fuel Reserve | 2 litre |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1405 mm |
| Kerb Weight | 161kg |
| Total Weight | 340 kg |
| Seat height | 775 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 22kW/10,500min-1 (95/1/EC) |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-110/70-17M/C (54H) Rear :-140/70-17M/C (66H) |
| Wheel Size | Alloy |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Trending Honda Bikes
- Popular
- Upcoming
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards

