Discontinued on Apr, 2026
Honda CBR1000RR-R SP
- The CBR 1000RR-R SP is the brand's flagship litreclass superbike in India
- It makes 216PS and weighs 201kg (kerb)
- It has aero winglets and a whole bunch of electronics that support its track-riding character
Rs.31,18,331*
Last recorded price in 2026 Delhi
Latest Honda Bike was launched on February 2026
Honda CBR1000RR-R SP Price
The following details are indicative and subject to change.
| CBR1000RR-R SP STD 999.9 cc DISCONTINUED | ₹31,18,331 |
Explore Similar Bikes
Kawasaki Ninja ZX-10RRs.20,79,000* Onwards
BMW S 1000 RRRs.23,25,000* Onwards
Ducati Panigale V4Rs.32,05,100* Onwards
KTM 1390 Super Duke RRs.22,95,800* Onwards
Ducati Streetfighter V4Rs.28,68,600* Onwards
Ducati XDiavel V4Rs.30,88,700* Onwards
BMW M 1000 RRs.33,50,000* Onwards
Ducati Diavel V4Rs.29,07,600* Onwards
Honda CBR1000RR-R SP Key Specs & Features
| Engine | 999.9 cc |
| Power | 217.5 PS |
| Torque | 113 Nm |
| Kerb Weight | 201 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Single Channel
- DRLs
- Riding Modes
- Power Modes
- Quick Shifter
- Navigation
- Adjustable Windshield
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Navigation assist | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Honda CBR1000RR-R SP News & Updates
Honda CBR1000RR-R SP Colours
Honda CBR1000RR-R SP is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Grand Prix Red
Honda CBR1000RR-R SP Gallery
Honda CBR1000RR-R SP has 20 images, view picture gallery of CBR1000RR-R SP which includes 360 view of Bikes.
Honda CBR1000RR-R SP User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Speed (1)
- Gear (1)
- Latest
- Most Helpful
- God Of BikeThis is only for Track because it's a track god which has top speed on 4th gear. This is one of my favourite super bikes, if I will have choice in bike for Track, I always choose honda sp fireblade. I love this because it should have everything what I want in my life. Honda sp fire blade is a god of super bikes.Read More3
- View All Honda CBR1000RR-R SP Reviews
Honda CBR1000RR-R SP Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4-Stroke, 16-Valves, Inline-Four DOHC, Liquid-Cooled |
| Displacement | 999.9 cc |
| Max Torque | 113 Nm @ 12000 rpm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 16 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 81 mm |
| Stroke | 48.5 mm |
| Compression Ratio | 13.6 ± 0.2 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 2 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Navigation | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Honda Selectable Torque Control, Wheelie Control, Honda Electronic Steering Damper |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Additional Features | Honda Selectable Torque Control, Wheelie Control, Honda Electronic Steering Damper |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Display | Yes |
| Hazard Warning Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes, Sports Naked Bikes, Sports Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 750 mm |
| Length | 2105 mm |
| Height | 1140 mm |
| Fuel Capacity | 16.5 L |
| Saddle Height | 830 mm |
| Ground Clearance | 115 mm |
| Wheelbase | 1455 mm |
| Kerb Weight | 201 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Projector Headlights | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 330 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 217.5 PS @ 14000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 2AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Öhlins NPX (SV) S-EC 3.0 with electronic preload, compression and rebound adjustments |
| Suspension Rear | Öhlins TTX36 (SV) S-EC 3.0 shock absorber with Pro-Link and electronic adjustments for preload compression and rebound |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17, Rear :-200/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Double-Beam Aluminium Composite |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 5 Inch |
| Digital Display Type | TFT |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
- Console Features
Honda CBR1000RR-R SP Latest Updates
September 15, 2025: Honda CBR 1000RR-R SP has been launched in India at Rs 26.09 lakh (ex-showroom). It is only available in one variant and one colour scheme. It gets an extensive features kit and makes 216PS while weighing 201kg.
Did you find this information helpful?
Honda CBR1000RR-R SP Brochure
Download the CBR1000RR-R SP brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Trending Honda Bikes
- Popular
- Upcoming
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience


