
Honda CB200X Stand Out Features

Peppy engine makes moving through traffic a breeze.

Impressive braking feel and stability.

Smooth gearshifts paired with a light clutch action.
Honda CB200X Specifications
| Mileage (Overall) | 40 kmpl |
| Displacement | 184.4 cc |
| Engine Type | 4 Stroke, SI Engine, BS-VI |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 17.2 PS @ 8500 rpm |
| Max Torque | 16.1 Nm @ 6000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Honda CB200X Features
| ABS | Single Channel |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 147 kg |
| Fuel Tank | 12 L |
| Seat Height | 810 mm |
Honda CB200X Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4 Stroke, SI Engine, BS-VI |
| Displacement | 184.4 cc |
| Max Torque | 16.1 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiplate Wet Clutch |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 61.0 mm |
| Stroke | 63.096 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Additional Features | LED Winkers, Hazard Switch |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 40 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Adventure Tourer Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 843 mm |
| Length | 2035 mm |
| Height | 1248 mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Ground Clearance | 167 mm |
| Wheelbase | 1355 mm |
| Kerb Weight | 147 kg |
| Seat height | 810 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 276 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 17.2 PS @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside Down Front Fork (USD) |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :- 110/70-17, Rear :- 140/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Specs of CB200X Alternatives
Rs.1,99,000* Onwards
Rs.1,99,018* Onwards
Rs.1,98,111* Onwards
Rs.1,58,594* Onwards
Rs.1,98,111* Onwards
Rs.1,45,999* Onwards
Comfort User Reviews of Honda CB200X
Based on60 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (60)
- Comfort (20)
- Mileage (25)
- Engine (25)
- Performance (22)
- Looks (16)
- Seat (10)
- More...
- Latest
- Money worth it bikeThe bike is very comfortable to ride, the sitting posture is very good, the road presence is very nice i appreciate the the sporty look and low maintenance of the cb200x making it a great choice for those looking for a stylish bike. From 2024 till now i have ride the bike more then 40,000 km , the bike is noted for its good mileage, in city the bike gives around 30 to 45 kmpl and on highways it gives around 50 kmpl. The best of the bike is riding posture. This bike is also know for adventure bike best for on road, off road, touring and etc those who wanted to steering motor content those who are beginner they can go for this bike. Over all the best bike in 200 cc segment.Read More
- CB200X Best in low cost Adventure Bike.best look in this price range. and not so heavy bike. decent sound. semi adventure bike. best road presence. and for long root riding it is the best and most comfortable bike. average is very good with this bike its always giving above 45 kmpl on all kind of roads. and its very light so we can easily ride on it for our daily routine as well. go for it.Read More1
- My lovely dream.The experience of buying the bike was very good, its mileage is also very good which I am very happy with, the service cost is also very low and its behaviour is also very good, the riding quality is also good but the seat is a little less comfortable, pay attention to this, everything else is fine as per the price.Read More1
- Good but Underrated BikeIt's a very powerful bike and has a good mileage and it has less maintainance cost and very good reliability as it's a Honda but sometimes light throw is bit weak. It's riding posture is good for long ride and seat is comfortable but for the pillion their is not much space and the engine don't vibrate at highers rpm.Read More
- Best budget segment bikeBest budget segment bike with superb mileage and best in class comfort just need to add extra accessories once added no one will believe it's a 200cc bike. The only drawback of this bike is the entire body is of fibre material which I never expected from honda and low ground clearance and low headlight throw and talking about pros refined engine, extreme good mileage and comfortable and low maintenance.Read More
- A Stylish and Versatile Adventure TourerThe Honda CB200X is a versatile and stylish entry-level adventure tourer designed to handle both city streets and weekend escapades. Its sharp and aggressive design, inspired by bigger adventure bikes, gives it a premium and sporty appeal. Powered by a 184.4cc engine, the CB200X delivers smooth and linear performance, suitable for urban commutes and occasional highway cruising. The upright riding posture, comfortable seat, and well-positioned handlebars make long rides less tiring. The front visor and knuckle guards add to its adventure-ready aesthetics while providing functional benefits.Read More
- Satisfied with this bikeI am satisfied with this bike as it has proved to be a great travel companion, I have done 720 kms of long trips on this bike with a passenger behind me and it gives a great experience. Overall, Honda CB200X is a great bike for commuting within the city without any hassle, as well as for occasional long distance comfortable rides.Read More
- Probably instead of air coolProbably instead of air cool engine we should get oil cool engine with some more torque on high end and pillon seat comfort could be better1
- Honda is bestIts more convenient rather than other tour bikes.fuel economy is good.silent engine.low engine noise.good handling.smooth ride.comfort seats.pillion seat also comfortable.
- Been using it for aBeen using it for a month , some one who is looking for comfort and has to commute 60 to 70 km a day with and excellent mileage of 42 km the bike is light and very good handling in traffic good for riding up to 500km in dayRead More
- View All Honda CB200X Reviews
Honda CB200X Colours
Honda CB200X is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Honda CB200X Questions & answers
Q) What type of breaks are used in Honda CB200X?
By Bikedekho Experts on 24 Jun 2024
A) The Honda CB200X has Disc Brakes at front and rear wheel.
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) What is the top speed of Honda CB200X?
By Bikedekho Experts on 28 Apr 2024
A) The top speed of the Honda CB200X is 90 kmph.
Reply on this answerView all Answer
Q) What is the tyre size of Honda CB200X?
By Bikedekho Experts on 19 Apr 2024
A) The Honda CB200X has tyre size of 110/70-17 at front and 140/70-17 at rear.
Reply on this answerView all Answer
Q) How many colours are available in Honda CB200X?
By Bikedekho Experts on 2 Apr 2024
A) Honda CB200X is available in 4 different colours - Pearl Nightstar Black, Sports... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Can I exchange my Honda CB200X?
By Bikedekho Experts on 23 Mar 2024
A) Exchange of a vehicle would depend on certain factors such as kilometres driven... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Honda CB200X Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Honda Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Honda SP125Rs 88,528* Onwards
Honda ShineRs 81,502* Onwards
Honda CB350 H'nessRs 1,92,700* Onwards
Honda UnicornRs 1,13,605* Onwards
Honda CB350RSRs 1,97,500* Onwards
Honda ActivaRs 75,583* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
Upcoming Honda Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience