
View All Images
Honda Aviator
Honda Aviator Price
The following details are indicative and subject to change.
| Aviator Drum Brake 82 kmph60 kmpl109.19 cc DISCONTINUED | ₹57,560 | |
| Aviator Drum Brake Alloy 82 kmph60 kmpl109.19 cc DISCONTINUED | ₹59,495 | |
| Aviator Disc Brake 82 kmph60 kmpl109.19 cc DISCONTINUED | ₹61,914 |
Explore Similar Scooters
Rs.73,550* Onwards
Rs.45,350* Onwards
Rs.74,369* Onwards
Rs.76,960* Onwards
Rs.76,500* Onwards
Rs.76,438* Onwards
Rs.68,846* Onwards
Rs.69,766* Onwards
Honda Aviator Key Specs & Features
| Engine | 109.19 cc |
| Power | 8.03 PS |
| Torque | 8.94 Nm |
| Mileage | 60 kmpl |
| Kerb Weight | 106 kg |
| Brakes | Drum |
- Braking Type Combi Brake System
- Charging Point Optional
- DRLs
- Seat Opening Switch
- Shutter Lock 1
- Speedometer Analogue
- Odometer Analogue
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
For 2018, the Honda Aviator gets cosmetic tweaks like a new LED headlamp. It also gets a metal muffler protector for added durability, a hook on the front apron and a retractable hook below the rider’s seat. The older version of the Aviator was available in four colours: Pearl Igneous Black, Matte Selene Silver Metallic, Rebel Red Metallic, Pearl Amazing White. The new one, though, gets a Pearl Spartan Red paint scheme instead of the Rebel Red Metallic colour. The Aviator now retails at Rs 55,157 (ex-Delhi). The scooter comes with Honda's tried and tested 109.20cc, air-cooled single cylinder motor which produces a maximum power of 8.03PS and 8.7Nm of torque.
Honda Aviator comes up with a well-designed body and an attractive front look which has curvy headlamps and clear lens indicators. The cushion seats offer a comfortable seating along with the spacious legroom to ensure a pleasant ride. It has an underseat storage capacity of 20 litres. The Aviator competes with the Honda Jupiter and Hero Maestro Edge.
Design
New for 2018 is a clear lens headlamp treatment, a metal exhaust muffler protector, a hook on the front apron and a retractable hook below the rider’s seat. The older version of the Aviator was available in four colours: Pearl Igneous Black, Matte Selene Silver Metallic, Rebel Red Metallic, Pearl Amazing White. The new one, though, gets a Pearl Spartan Red paint scheme instead of the Rebel Red Metallic colour. In terms of features, the Aviator retains the same analogue instrument cluster as before, a conventional bulb-type tail lamp and turn indicators, alloy wheels and mobile underseat charger.
The scooter has a 6-litre fuel tank. Honda Aviator weighs around 109 kgs and the seat height is 790 mm.
Features
An optional 190 mm disc brake on the front wheel helps in times of emergency braking along with the Combined Braking System (CBS) provided by the company to cater comfortable braking.
Engine, Mileage & Performance
Honda Aviator has a 109.20cc air-cooled single cylinder motor with a CVT transmission system. It makes 8.03PS at 7,000 rpm and the maximum torque is measured at 8.7Nm at 5,500 rpm. The engine comes with Honda Eco Technology (HET) which improves combustion, optimizes transmission and reduces friction in the engine.
Handling & Ride Quality
The Aviator gets 910/100-12 front and 90/100-10 rear tubeless tyres fitted with 12-inch and 10-inch alloy rim front and rear respectively. An optional 190 mm disc brake is provided by the company to make it more classy otherwise the scooter is equipped with 130 mm drum brakes, both front and rear. It also gest CBS braking system. Suspension setup includes telescopic front forks and a single hydraulic damper at the rear.
Pros & Cons
Good Things
- Durability Build and Ride Quality Optional Front Disc Brake
Could Be Better
- Lacks Digital Instrument Cluster Needs more features
Honda Aviator Colours
Honda Aviator is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Pearl Igneous Black
Pearl Spartan Red
Matt Selene Silver Metallic
Pearl Amazing White
Honda Aviator Gallery
Honda Aviator has 8 images, view picture gallery of Aviator which includes 360 view of Scooters.
Honda Aviator User Reviews
- All (54)
- Mileage (21)
- Looks (20)
- Comfort (13)
- Service (9)
- Experience (9)
- Seat (7)
- More...
- Latest
- Verified Purchase
- 9 years depenfable friendGreat scooty. Seasoned vehicle. Regular service from authorized Honda service center. Disk variant. Excellent mileage. In great condition. Only downside is the spares are inadequate because model is out of service. And the maintenance at Honda is very expensive. And the VFM Honda dealreship is below par experience.Read More
- Best Scooty Hands DownThe best scooty hands down! Full of comfort, great mileage, and a beautiful look, especially in pearl white, which happens to be my favorite color too.1
- Best scooty HondaThis is the best scooty of my life thanks to the Honda, It has the best experience very comfortable, and looks like a dream scooty to have.
- Good ExperienceThe experience is quite enjoyable with good mileage, an appealing look, impressive durability, and eco-friendliness.
- Honda Aviator Is A Very Durable ScooterI've been using Hoda Aviator for the last five years. It is a very durable scooter, but the quality and comfort are also good.1
- Overall Good ScooterGood scooter. Performance-wise it is best. Mileage is also not bad. Easy and smooth for riding. Engine performance is also good.
- The Best ScooterIt is the best scooter of that year in matte silver it looks very stylish and performance is very excellent, but my scooter had air acceleration problem but not in all products but it is a very best scooter in performance, ground clearance and it is very lightweight, overall my experience is very excellent.Read More1
- My Super ScooterIt is an awesome scooter. Its mileage is nearly 63km per litre which is fantastic and, also it has very less maintenance. Seriously I had kick started it only once in three years I.e since I bought.Read More3 3
- Best scootyBest in class Scooter. I am riding this scooter form the last 6 years and I have never felt a problem with low maintenance cost. I think it is better than Activa. Just needed an upgraded design.Read More3
- Great scooter.The scooter is the best in the segment as compared to others.
- View All Honda Aviator Reviews
Honda Aviator Mileage
The ARAI claimed mileage of Honda Aviator is 60 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 60 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Honda Aviator Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air-cooled, 4 stroke, SI, BS-IV engine |
| Displacement | 109.19 cc |
| Max Torque | 8.94 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | V-Matic |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 50 mm |
| Stroke | 55.6 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Shutter Lock | Yes |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | 20 L |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Shutter Lock | Yes |
| Charging Point | Optional |
| Seat Opening Switch | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Pass Switch | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 60 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 703 mm |
| Length | 1802 mm |
| Height | 1162 mm |
| Fuel Capacity | 6 L |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Wheelbase | 1256 mm |
| Kerb Weight | 106 kg |
| Seat height | 790 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 22 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 22 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 82 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 8.03 PS @ 7000 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Spring Loaded Hydraulic Type |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :- 90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Sheet Metal |
| Frame | Under Bone |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 24,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Honda Aviator Questions & answers
A) Follow the given link and select your city accordingly for dealership details... Read More
A) As of now, there is no official update from the brand's end. Stay tuned for ... Read More
A) The exact information regarding the cost of the spare parts of the scooter can ... Read More
A) For the availability of spare parts, we would suggest you walk into the nearest ... Read More
A) The Clutch Lever / Brake Lever costs around Rs. 150. However, please connect ... Read More
Honda Aviator Latest Updates
Honda India launched the 2018 iteration of its long-standing premium scooter, the Aviator. Priced at Rs 55,157 (Ex-showroom, Delhi), the 2018 Honda Aviator features an LED headlamp with Aviator signature inside. Apart from this, it gets a metal exhaust heat shield, hook on the apron and a retractable hook under the seat as well, which enhances its practicality. Honda has also introduced a new colour- Pearl Spartan Red which adds to the already existing Pearl Igneous Black, Matte Selene Silver Metallic and Pearl Amazing White colour variants.
Mechanically, the scooter is the same as the earlier generation model. The 109. 19cc single-cylinder engine produces 8. 03PS at 7000rpm and 8. 94Nm at 5500rpm. The scooter rides on telescopic front forks and a single rear shock absorber. It also features a 12-inch front and a 10-inch rear alloy wheel with 130mm drum brakes and CBS on both ends. A front 190mm disc is an option too. The Aviator comes in three variants (standard, alloy drum & alloy disc), and it competes with TVS Wego, Yamaha Alpha and Hero Duet.
Honda Aviator Brochure
Trending Honda Scooters
- Popular
- Upcoming
Honda ActivaRs 75,583* Onwards
Honda Activa eRs 1,18,147* Onwards
Honda Activa 125Rs 89,406* Onwards
Honda Dio 125Rs 87,258* Onwards
Honda DioRs 70,309* Onwards
