Discontinued on Jun, 2017
Hero Glamour (2012-2016)
Rs.58,175*
onwardsLast recorded price in 2017 Delhi
Latest Hero Bike was launched on November 2025
Hero Glamour (2012-2016) Price
The following details are indicative and subject to change.
| Glamour (2012-2016) Alloy Disc 90 kmph81.1 Kmpl124.7 cc DISCONTINUED | ₹58,175 | |
| Glamour (2012-2016) Drum 90 kmph81.1 Kmpl124.7 cc DISCONTINUED | ₹61,000 | |
| Glamour (2012-2016) PGM-Fi 95 kmph85.8 Kmpl124.8 cc DISCONTINUED | ₹63,200 | |
| Glamour (2012-2016) PGM-Fi Disc Self Cast 91 kmph80 Kmpl124.8 cc DISCONTINUED | ₹65,850 |
Explore Similar Bikes
TVS SportRs.55,500* Onwards
TVS RadeonRs.55,400* Onwards
Bajaj Platina 110Rs.69,832* Onwards
Bajaj CT 110XRs.70,700* Onwards
Hero HF DeluxeRs.58,977* Onwards
Honda Shine 100Rs.65,393* Onwards
Hero HF Deluxe ProRs.71,470* Onwards
Honda Shine 100 DXRs.71,896* Onwards
Hero Glamour (2012-2016) Key Specs & Features
| Engine | 124.7 cc |
| Power | 9.1 PS |
| Torque | 10.35 Nm |
| Mileage | 81.1 Kmpl |
| Kerb Weight | 129 Kgs |
| Brakes | Disc |
- ABS Dual Channel
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Hero Glamour (2012-2016) Colours
Hero Glamour (2012-2016) is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Candy Blazing Red
Black with Tornado Grey Metallic
Digital Silver
Techno Blue
Black with Sports Red
Black with Techno Blue
Hero Glamour (2012-2016) User Reviews
Based on23 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (23)
- Comfort (16)
- Mileage (15)
- Performance (9)
- Engine (9)
- Gear (9)
- KMPL (9)
- More...
- Latest
- Bike overviewIt's a 2017 bike with decent to low servicing done throughout its lifetime, and it still gives around 45 kmpl. The bike needs servicing as it has some underlying issues that can be fixed with one proper sevice. All papers are available. It has disk breaks and the seats are comfortable it has a storage bag on the tankRead More1 1
- Its good for everythingits a very good bike . overall performance is nice , its help for save fuel efficiency , mileage is good and again overall performance is good . this bike design is comfort . design is also good. its a red colour bike , its a stylish design with appealing graphics . i have some personal problem thatsRead More2
- Super Bike Stylish BikeThe bike has a smooth and refined engine, which produces less noise and vibrations, adding to the overall comfort level. The best things about the Hero Glamour are its stylish design, fuel efficiency, and comfortable ride. The bike offers excellent value for money and is easy to maintain. Thank you, Glamour!Read More1
- Glamour For FutureBike is very good in look and mileage too. Great people for great bikes, highly recommended to all. Thanks.1
- Worst average of 50km/ltrThe average is around 50kmpl. Too low as compared to what the company says. How could I raise the mileage up as compared to the average said by the company.9 1
- Best bike in this segment.The bike is very smooth in running, style & perform is best in this segment. I love this bike very much.
- Good Looking BikeThe bike is very good looking and the average of the bike is also good, but the response from the showroom is not good they did not treat there customer properly.2
- Nice Bike.It's very comfortable to ride on Indian roads. Stylish, comfortable and affordable budget.
- Best bike ever.Stainless steel metal used in the build, looks, and ride comfort are awesome of the bike along with great fuel economy.1
- Best bike I m so happyThis is the best bike best mileage best pickup one of my favorite bike nowadays
- View All Hero Glamour (2012-2016) Reviews
Hero Glamour (2012-2016) Mileage
The ARAI claimed mileage of Hero Glamour (2012-2016) is 81.1 Kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 81.1 Kmpl |
Hero Glamour (2012-2016) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, 4 - Stroke Single Cylinder OHC |
| Displacement | 124.7 cc |
| Max Torque | 10.35 Nm @ 4000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | AMI - Advanced Microprocessor Ignition System |
| Gear Box | 4 Speed |
| Bore | 52.4 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 9.1:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Body Graphics | Scintillating New Graphics & Aerodynamic Scoops |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | No |
| Stepup Seat | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | No |
| Underseat storage | No |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | No |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Carry Hook | No |
| Stepup Seat | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 81.1 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Commuter Bikes |
| Body Graphics | Scintillating New Graphics & Aerodynamic Scoops |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 735 mm |
| Length | 2005 mm |
| Height | 1070 mm |
| Fuel Capacity | 13.6 Ltrs |
| Fuel Reserve | 1 Ltr |
| Saddle Height | 790 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1265 mm |
| Kerb Weight | 129 Kgs |
| Load Carrying Capacity | 130 Kgs |
| Additional Storage | No |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | 12V-35W / 35W-Halogen Bulb MFR |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Projector Headlights | No |
| LED Taillights | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | No |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | No |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 90 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 9.1 PS @ 7000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
| Suspension Rear | Swing Arm With Hydraulic Shock Absorbers |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-2.75-18 Rear :-3.00-18 |
| Wheel Size | Front :-18 inch, Rear :-18 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular Double Cradle |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 40,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Did you find this information helpful?
Hero Glamour (2012-2016) Brochure
Download the Glamour (2012-2016) brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Trending Hero Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Hero Splendor PlusRs 76,177* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 90,800* Onwards
Hero HF DeluxeRs 58,977* Onwards
Hero Glamour X 125Rs 86,567* Onwards
Hero Splendor Plus XTECRs 79,703* Onwards
Hero GlamourRs 83,813* Onwards
Hero Glamour X 125Rs 86,567* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

