EVeium COMET
Rs.1,84,900
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹5,541
Don't miss out on the best offers this May
EVeium COMET Price
The price of EVeium COMET in India starts at Rs. 1,84,900 . EVeium COMET comes with 1 variants.
| COMET STD 85 km/Hr165 km/charge4 Hr | ₹1,84,900 |
EVeium COMET Key Specs & Features
| Range | 165 km/charge |
| Battery Capacity | 3.6 Kwh |
| Kerb Weight | 115 kg |
| Top Speed | 85 km/Hr |
| Motor Power | 3 kW |
| Motor | BLDC |
- Keyless Ignition
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Mobile Application | Yes |
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
EVeium COMET comparison with similar Scooters
EVeium COMET Rs.1,84,900* Onwards 2 Reviews | Rs.1,59,142* Onwards 21 Reviews | Rs.1,70,984* Onwards 28 Reviews | Rs.1,17,047* Onwards 82 Reviews | Rs.1,50,546* Onwards 75 Reviews | Rs.1,16,881* Onwards 69 Reviews | Rs.1,89,999* Onwards 1 Reviews | Rs.1,20,300* Onwards 85 Reviews | Rs.1,45,000* Onwards 10 Reviews |
| Riding Range165 km/charge | Riding Range175 km/charge | Riding Range212 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range126 km/charge | Riding Range176 km/charge | Riding Range265 km/charge | Riding Range165 km/charge | Riding Range162 km/charge |
| Battery Capacity3.6 Kwh | Battery Capacity4.7 Kwh | Battery Capacity5.3 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity5 Kwh | Battery Capacity3.94 Kwh | Battery Capacity3.5 Kwh |
| Power3 kW | Power4.4 kW | Power4.4 kW | Power4.3 kW | Power6.4 kW | Power5.5 kW | Power8.8 kW | Power6 kW | Power14.71 kW |
| Charging Time4 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5.45 Hr | Charging Time4.3 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- |
| Top Speed85 km/Hr | Top Speed82 km/Hr | Top Speed82 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed90 km/Hr | Top Speed117 km/Hr | Top Speed115 km/Hr | Top Speed90 km/Hr | Top Speed125 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor33 Nm | Torque Motor33 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor26 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor25 Nm | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor Type- |
| Weight115 kg | Weight128.8 kg | Weight132 kg | Weight125 kg | Weight108 kg | Weight109 kg | Weight129 kg | Weight125 kg | Weight- |
| Currently Viewing | COMET vs iQube S | COMET vs iQube ST | COMET vs Rizta | COMET vs 450X | COMET vs S1 Pro | COMET vs One | COMET vs V2 | COMET vs Tesseract |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
EVeium COMET Colours
EVeium COMET is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Cold Black
Argent Black
Royal Blue
Minted Green
Palmy Red
Calm Grey
EVeium COMET Gallery
EVeium COMET has 14 images, view picture gallery of COMET .
EVeium COMET User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Mileage (1)
- Power (1)
- Comfort (1)
- Performance (1)
- Latest
- Best ScottyBest Scooty For Riding In this seghment any other scooty not provide this type of performance and also this scooty is so much power it feel the scooty power i really test the scooty very best and perfect fot this scooty in every middle class family and this scooty is a beast and the milage is owsome best scooty foreverRead More
- Driving ExperienceIt offers superb comfort while driving, and it's perfect for off-road conditions. The mileage is also good. Everything is perfect.
- View All EVeium COMET Reviews
EVeium COMET Range
The ARAI claimed range of EVeium COMET is 165 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 165 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
EVeium COMET Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 3 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Geo Fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Riding Modes - Eco | Normal | Sport, Find my Vehicle, Real-time Tracking, Over-speed Alert |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 680 mm |
| Length | 1901 mm |
| Height | 1140 mm |
| Wheelbase | 1325 mm |
| Kerb Weight | 115 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 85 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.6 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 165 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
EVeium COMET Questions & answers
Q) Does EVeium COMET need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive EVeium COMET.
Q) What is the range offered by EVeium COMET on a full charge?
A) EVeium COMET offers range of 165 km/charge.
Q) How much time EVeium COMET will take to charge?
A) EVeium COMET will take total 4 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of EVeium COMET?
A) Top speed of EVeium COMET is 85 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of EVeium COMET?
A) Battery Capacity of EVeium COMET is 3.6 Kwh.
Q) What is the weight of EVeium COMET?
A) The weight of EVeium COMET is 115 kg.
Q) When will the EVeium COMET launch?
A) The EVeium COMET was launched on Jul, 2022
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
EVeium COMET Latest Updates
July 7, 2025: Eveium has reintroduced the Comet electric scooter with upgraded features and refreshed styling in India. The brand has also increased the level of localisation in its EVs to ensure competitive pricing.
Similar Scooters Like EVeium COMET
Rs.1,45,999* Onwards
Rs.1,67,600* Onwards
Rs.1,89,946* Onwards
Rs.1,49,991* Onwards
Rs.1,80,000* Onwards
Rs.1,99,000* Onwards
Rs.1,59,999* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹5,541Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
EVeium COMET Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.1,91,412* |
| Ghaziabad | Rs.1,91,412* |
| New Delhi | Rs.1,91,412* |
| Noida | Rs.1,91,412* |
| Muradnagar | Rs.1,91,412* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.1,91,473* |
| Mumbai | Rs.1,91,473* |
| Pune | Rs.1,91,473* |
| Hyderabad | Rs.1,91,473* |
| Chennai | Rs.1,91,473* |
Trending EVeium Scooters
EVeium CZARRs 2,07,700* Onwards
EVeium COSMORs 1,39,200* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

