EVeium COSMO
Rs.1,39,200
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹4,181
Don't miss out on the best offers this May
EVeium COSMO Price
The price of EVeium COSMO in India starts at Rs. 1,39,200 . EVeium COSMO comes with 1 variants.
| COSMO STD 75 km/Hr100 km/charge4 Hr | ₹1,39,200 |
EVeium COSMO Key Specs & Features
| Range | 100 km/charge |
| Battery Capacity | 2.16 Kwh |
| Kerb Weight | 102 kg |
| Top Speed | 75 km/Hr |
| Motor Power | 2 kW |
| Motor | BLDC |
- Keyless Ignition
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Mobile Application | Yes |
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
EVeium COSMO comparison with similar Scooters
EVeium COSMO Rs.1,39,200* Onwards 2 Reviews | Rs.1,15,322* Onwards 483 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,606* Onwards 140 Reviews | Rs.96,504* Onwards 2 Reviews | Rs.1,19,546* Onwards 82 Reviews | Rs.1,47,999* Onwards 75 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.99,490* Onwards 152 Reviews |
| Riding Range100 km/charge | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range126 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range92 km/charge |
| Battery Capacity2.16 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh |
| Power2 kW | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power4.3 kW | Power6.4 kW | Power6 kW | Power6 kW |
| Charging Time4 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time8.3 Hr | Charging Time4.3 Hr | Charging Time- | Charging Time3.53 Hr |
| Top Speed75 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed90 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed70 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor33 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor22 Nm | Torque Motor26 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM |
| Weight102 kg | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight125 kg | Weight108 kg | Weight118 kg | Weight106 kg |
| Currently Viewing | COSMO vs iQube | COSMO vs Orbiter | COSMO vs Chetak | COSMO vs Chetak C2501 | COSMO vs Rizta | COSMO vs 450X | COSMO vs Activa e | COSMO vs VX2 |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
EVeium COSMO Colours
EVeium COSMO is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Cold Black
Argent Black
Pearl Grey
Hazy Blue
Moonlight White
Satin Red
Minted Green
Auroral Yellow
EVeium COSMO Gallery
EVeium COSMO has 9 images, view picture gallery of COSMO .
EVeium COSMO User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Power (1)
- Experience (1)
- Performance (1)
- Speed (1)
- Latest
- Fun to ride and very efficientEVeium COSMO is one of those great, powerful scooters with a top speed of around 65 kmph and a great range of 80 km per full charge... The smooth 2kW motor and 4 hours of charging time make it perfect for commuting around the city.... There are lots of bright and vibrant colour options available... it is a lot of fun to ride and is very efficient.Read More
- The EVeium Cosmo is anThe EVeium Cosmo is an electric vehicle equipped with a Brushless DC Hub Motor, providing a clean and efficient ride. Its maximum range of 80 kms makes it suitable for short to moderate distances. With a charging time of just 4 hours, it offers the convenience of quick readiness for your next journey.The addition of anti-theft features provides a layer of security that is valuable for urban environments, while the keyless start function adds a touch of modern simplicity. The regenerative braking system is an innovative feature that not only enhances the energy efficiency but also adds to the overall performance of the vehicle.Overall, the EVeium Cosmo is a thoughtful integration of technology and functionality, offering a unique riding experience that goes beyond ordinary commuting.Read More
- View All EVeium COSMO Reviews
EVeium COSMO Range
The ARAI claimed range of EVeium COSMO is 100 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 100 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
EVeium COSMO Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 2 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Geo Fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Riding Modes - Eco | Normal | Sport, Find my Vehicle, Real-time Tracking, Over-speed Alert |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 680 mm |
| Length | 1880 mm |
| Height | 1150 mm |
| Wheelbase | 1400 mm |
| Kerb Weight | 102 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 75 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.16 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
EVeium COSMO Questions & answers
Q) Does EVeium COSMO need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive EVeium COSMO.
Q) What is the range offered by EVeium COSMO on a full charge?
A) EVeium COSMO offers range of 100 km/charge.
Q) How much time EVeium COSMO will take to charge?
A) EVeium COSMO will take total 4 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of EVeium COSMO?
A) Top speed of EVeium COSMO is 75 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of EVeium COSMO?
A) Battery Capacity of EVeium COSMO is 2.16 Kwh.
Q) What is the weight of EVeium COSMO?
A) The weight of EVeium COSMO is 102 kg.
Q) When will the EVeium COSMO launch?
A) The EVeium COSMO was launched on Jul, 2022
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
EVeium COSMO Latest Updates
July 6, 2025: EV startup Eveium has launched the Cosmo e-scooter in India. It now comes with more features and a tweaked design. To ensure that the price is kept in check, the brand has enhanced its localisation capabilities.
Similar Scooters Like EVeium COSMO
Rs.1,04,740* Onwards
Rs.1,11,499* Onwards
Rs.1,15,605* Onwards
Rs.1,10,891* Onwards
Rs.1,19,990* Onwards
Rs.1,20,000* Onwards
Rs.1,15,000* Onwards
Rs.1,13,320* Onwards
Rs.1,07,734* Onwards
Rs.1,14,499* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹4,181Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
EVeium COSMO Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.1,44,104* |
| Ghaziabad | Rs.1,44,104* |
| New Delhi | Rs.1,44,104* |
| Noida | Rs.1,44,104* |
| Muradnagar | Rs.1,44,104* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.1,44,150* |
| Mumbai | Rs.1,44,150* |
| Pune | Rs.1,44,150* |
| Hyderabad | Rs.1,44,150* |
| Chennai | Rs.1,44,150* |
Trending EVeium Scooters
EVeium CZARRs 2,07,700* Onwards
EVeium COMETRs 1,84,900* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

