DAO Vidyut 108
Rs.86,449
onwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,612
Don't miss out on the best offers this April
DAO Vidyut 108 Price
The price of DAO Vidyut 108 in India starts at Rs. 86,449 . DAO Vidyut 108 comes with 1 variants.
| Vidyut 108 STD 25 km/Hr70 km/charge | ₹86,449 |
DAO Vidyut 108 Key Specs & Features
| Range | 70 km/charge |
| Battery Capacity | 1.2 Kwh |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
- Charging Point
- Keyless Ignition
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
DAO Vidyut 108 comparison with similar Scooters
DAO Vidyut 108 Rs.86,449* Onwards 2 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews |
| Riding Range70 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge |
| Battery Capacity1.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh |
| Power250 W | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power7 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW |
| Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC |
| Weight75 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg |
| Currently Viewing | Vidyut 108 vs Orbiter | Vidyut 108 vs Chetak | Vidyut 108 vs Chetak C2501 | Vidyut 108 vs S1 X | Vidyut 108 vs S1 Z | Vidyut 108 vs E Luna | Vidyut 108 vs Jaunty-3W | Vidyut 108 vs Optima |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
DAO Vidyut 108 Colours
DAO Vidyut 108 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
White
Red
Blue
Ocean blue
Grey
DAO Vidyut 108 Gallery
DAO Vidyut 108 has 17 images, view picture gallery of Vidyut 108 .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

DAO Vidyut 108 User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Looks (1)
- Comfort (1)
- Performance (1)
- Power (1)
- Experience (1)
- Speed (1)
- Latest
- 😊 amezing bikeAmezing bike good engeen superb bike bike riding is super duper nd engeen bhi speed vala hai super b
- Comfort And Good PerformanceGood power and performance, looking of the vehicle is stylish and the riding experience is very comfortable but the range is not up to the mark. Overall a great EV.3
- View All DAO Vidyut 108 Reviews
DAO Vidyut 108 Range
The ARAI claimed range of DAO Vidyut 108 is 70 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 70 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
DAO Vidyut 108 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 4\7A |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 13 Degrees |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1785 mm |
| Height | 1100 mm |
| Saddle Height | 725 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Removable Battery Weight | 12 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.2 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Double Shocker |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-100/80-12 Rear :-100/80-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
DAO Vidyut 108 Questions & answers
Q) Does DAO Vidyut 108 need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive DAO Vidyut 108.
Q) What is the range offered by DAO Vidyut 108 on a full charge?
A) DAO Vidyut 108 offers range of 70 km/charge.
Q) What is the top speed of DAO Vidyut 108?
A) Top speed of DAO Vidyut 108 is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of DAO Vidyut 108?
A) Battery Capacity of DAO Vidyut 108 is 1.2 Kwh.
Q) What is the weight of DAO Vidyut 108?
A) The weight of DAO Vidyut 108 is 75 kg.
Q) When will the DAO Vidyut 108 launch?
A) The DAO Vidyut 108 was launched on Nov, 2021
Q) What is the exact Height of DAO Vidyut 108?
A) The height of DAO Vidyut 108 is 1100 mm
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
DAO Vidyut 108 Summary
The DAO Vidyut 108 is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 86,449. The battery capacity of the DAO Vidyut 108 STD is 1.2 Kwh. The weight of the Vidyut 108 is 75 kg.The Vidyut 108 comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the Vidyut 108 in 5 colours - White, Red, Blue, Ocean blue, Grey.
Similar Scooters Like DAO Vidyut 108
Rs.71,990* Onwards
Rs.71,531* Onwards
Rs.95,000* Onwards
Rs.69,999* Onwards
Rs.69,093* Onwards
Rs.64,999* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.1,00,689* Onwards
Rs.75,999* Onwards
Rs.74,629* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,612Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
DAO Vidyut 108 Price in India
Trending DAO Scooters
DAO Model 703Rs 89,999* Onwards
DAO Zor 405Rs 79,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

