DAO Zor 405
Rs.79,999
onwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,434
Don't miss out on the best offers this April
DAO Zor 405 Price
The price of DAO Zor 405 in India starts at Rs. 79,999 and goes upto Rs. 1,18,697. DAO Zor 405 comes with 2 variants.
| Zor 405 STD 25 km/Hr70 km/charge | ₹79,999 | ||
| Zor 405 Z 25 km/Hr110 km/charge | ₹1,18,697 |
DAO Zor 405 Key Specs & Features
| Range | 70 km/charge |
| Battery Capacity | 1.2 Kwh |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
DAO Zor 405 comparison with similar Scooters
DAO Zor 405 Rs.79,999* Onwards 1 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.89,999* Onwards 4 Reviews |
| Riding Range70 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range85 km/charge |
| Battery Capacity1.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh |
| Power250 W | Power1.8 kW | Power- | Power7 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW | Power2.4 kW |
| Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed65 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor Type- |
| Weight80 kg | Weight101 kg | Weight107 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg | Weight108 Kg |
| Currently Viewing | Zor 405 vs Orbiter | Zor 405 vs Chetak C2501 | Zor 405 vs S1 X | Zor 405 vs S1 Z | Zor 405 vs E Luna | Zor 405 vs Jaunty-3W | Zor 405 vs Optima | Zor 405 vs Magnus Grand |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
DAO Zor 405 Colours
DAO Zor 405 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Orange
Red
Blue
Green
DAO Zor 405 Gallery
DAO Zor 405 has 15 images, view picture gallery of Zor 405 .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

DAO Zor 405 User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Service (1)
- Price (1)
- Latest
- Value For MoneyIt's great to hear that the electric scooter has the best load capacity, comes at an affordable price, and has good service and build quality. Your preference for this vehicle is noted, and it sounds like a practical and reliable choice.Read More
- View All DAO Zor 405 Reviews
DAO Zor 405 Range
The ARAI claimed range of DAO Zor 405 is 70 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 70 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
DAO Zor 405 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 13 degree |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1800 mm |
| Height | 1050 mm |
| Saddle Height | 720 mm |
| Ground Clearance | 190 mm |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Load Carrying Capacity | 250 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.2 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Double Shocker |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High strength steel frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
DAO Zor 405 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) Does DAO Zor 405 need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive DAO Zor 405.
Q) What is the range offered by DAO Zor 405 on a full charge?
A) DAO Zor 405 offers range of 70 km/charge.
Q) What is the top speed of DAO Zor 405?
A) Top speed of DAO Zor 405 is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of DAO Zor 405?
A) Battery Capacity of DAO Zor 405 is 1.2 Kwh.
Q) What is the weight of DAO Zor 405?
A) The weight of DAO Zor 405 is 80 kg.
Q) When will the DAO Zor 405 launch?
A) The DAO Zor 405 was launched on Nov, 2021
Q) What is the exact Height of DAO Zor 405?
A) The height of DAO Zor 405 is 1050 mm
Q) Is this vehicle is available?
By Bikedekho Experts on 25 May 2023
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Questions
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
DAO Zor 405 Summary
The DAO Zor 405 is an electric scooter, available in 2 variants, at a starting price of Rs 79,999. The battery capacity of the DAO Zor 405 Z is 1.2 Kwh. The weight of the Zor 405 is 80 kg.The Zor 405 comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the Zor 405 in 5 colours - Black, Orange, Red, Blue, Green.
Similar Scooters Like DAO Zor 405
Rs.86,999* Onwards
Rs.84,443* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.60,073* Onwards
Rs.64,993* Onwards
Rs.60,888* Onwards
Rs.62,999* Onwards
Rs.64,999* Onwards
Rs.64,888* Onwards
Rs.65,997* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,434Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
DAO Zor 405 Price in India
Trending DAO Scooters
DAO Model 703Rs 89,999* Onwards
DAO Vidyut 108Rs 86,449* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

