BMW R 1250 R
BMW R 1250 R Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| R 1250 R STD 200 kmph21 kmpl1254 cc DISCONTINUED | โน16,25,000 | ย |
Explore Similar Bikes
Kawasaki Ninja ZX-10RRs.20,79,000* Onwards
Suzuki HayabusaRs.18,06,107* Onwards
Triumph Street Triple 765Rs.10,86,300* Onwards
Kawasaki Ninja ZX-6RRs.12,49,000* Onwards
Kawasaki Ninja 1100SXRs.14,42,000* Onwards
Honda CB1000 Hornet SPRs.13,29,390* Onwards
Ducati MonsterRs.12,95,000* Onwards
Ducati Panigale V2Rs.19,11,900* Onwards
BMW R 1250 R Key Specs & Features
| Engine | 1254 cc |
| Power | 135.96 PS |
| Torque | 143 Nm |
| Mileage | 21 kmpl |
| Kerb Weight | 239 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Riding Modes Rain,Road,Yes
- Traction Control
- Cruise Control
- Navigation
- Adjustable Windshield
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Navigation assist | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
BMW R 1250 R Colours
BMW R 1250 R is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black Storm Metallic
Pollux Metallic Matte
BMW R 1250 R Gallery
BMW R 1250 R has 14 images, view picture gallery of R 1250 R .
BMW R 1250 R Mileage
The ARAI claimed mileage of BMW R 1250 R is 21 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 21 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
BMW R 1250 R Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air/liquid-cooled four stroke flat twin engine, double overhead camshaft, one balance shaft and variable engine timing system BMW ShiftCam. |
| Displacement | 1254 cc |
| Max Torque | 143 Nm @ 6250 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled & Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Electronic Injection |
| Clutch | Oil lubricated clutch, hydraulically operated |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 102.5 mm |
| Stroke | 76 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Navigation | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Automatic stability control, Hill start control, Dynamic Brake Light, Electronic Immobiliser, Comfort Turn Indicator, Multi-Controller, |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Yes |
| Traction Control | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Additional Features | Automatic stability control, Hill start control, Dynamic Brake Light, Electronic Immobiliser, Comfort Turn Indicator, Multi-Controller, |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | TFT |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 21 kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 3.7s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 880 mm |
| Length | 2165 mm |
| Height | 1300 mm |
| Fuel Capacity | 18 L |
| Fuel Reserve | 4 L |
| Saddle Height | 820 mm |
| Wheelbase | 1515 mm |
| Kerb Weight | 239 kg |
| Total Weight | 460 kg |
| Load Carrying Capacity | 221 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Alternator | Three-phase alternator 508 W (nominal power) |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 276 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 3.7s |
| Top Speed | 200 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 135.96 PS @ 7750 rpm |
| Drive Type | Shaft Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Upside-Down fork; stanchion diameter 45 mm |
| Suspension Rear | Cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever; WAD strut (travel- related damping), spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-ZR17, Rear :-180/55-ZR17 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminium |
| Frame | Two-section frame, front- and bolted on rear frame, load-bearing engine |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
BMW R 1250 R Questions & answers
A) As of now there is no official update from the brands end. So, we would request ... Read More
BMW R 1250 R Latest Updates
BMW has launched the R 1250 R in India at Rs 15. 95 lakh (ex-showroom, India). This naked roadster gets an all-new and larger 1254cc boxer twin motor. The motor makes 136PS and 143Nm which is 11PS and 18Nm more than the R 1200 R. It also gets BMW's ShiftCam technology that makes the motor tractable and offers performance throughout the rev range.
Trending BMW Bikes
- Popular
- Upcoming
BMW S 1000 RRRs 23,25,000* Onwards
BMW G 310 RRRs 2,85,000* Onwards
BMW R 1300 GS AdventureRs 25,75,000* Onwards
BMW R 1300 GSRs 23,25,000* Onwards
BMW M 1000 RRs 33,50,000* Onwards


