18 Images
1 Colours
Aprilia SR 160 Race
Key Specs & Features of SR 160 Race
| Engine | 160.03 cc |
| Power | 11.27 PS |
| Torque | 13.44 Nm |
| Mileage | 35 kmpl |
| Kerb Weight | 118 kg |
| Brakes | Disc |
- ABS Single Channel
- Boot Light
- Service Due Indicator
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital

Stylish Aprilia graphics similar to what they use on their race bikes

Headlight and front section that looks quite aggressive and makes the scooter stand out

The LCD instrument console is a simple unit which gives good visibility under all lighting conditions
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
Aprilia SR 160 Race Latest Updates
Aprilia SR 160 Race Price: The price of the Aprilia SR 160 Race in Delhi is Rs 1,29,165 (Ex-showroom). To know more about the Aprilia SR 160 Race images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Aprilia SR 160 Race mileage : It returns a certified mileage of 35 kmpl.
Aprilia SR 160 Race Colours: This variant is available in 1 colours: Red.
Aprilia SR 160 Race Engine and Transmission: It is powered by 160.03 cc engine and puts a power of 11.27 PS . Torque remains at 13.44 Nm .
Aprilia SR 160 Race vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Suzuki Access 125 Standard Edition, which is priced at Rs 95,800, TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,18,068 and TVS NTORQ 125 Disc, which is priced at Rs 93,842.
Aprilia SR 160 Race Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,29,165 |
| RTO | Rs.10,333 |
| Two Wheeler Insurance | Rs.10,862 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,50,360 |
Aprilia SR 160 Colours
Aprilia SR 160 Race is available in the following colours in India. View all SR 160 STD, SR 160 Carbon, SR 160 Race images with different colour options on BikeDekho.
Red
Aprilia SR 160 Mileage
Aprilia SR 160 Race gives a mileage of 35 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 35 kmpl |
Aprilia SR 160 Race Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single cylinder, 4 Stroke,SOHC 3 valve |
| Displacement | 160.03 cc |
| Max Torque | 13.44 Nm @ 5300 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 3 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Clutch | Self Ventilating Dry - Centrifugal Clutch |
| Ignition | Electronic EMS |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 60.6 mm |
| Compression Ratio | 8.8:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 35 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 806 mm |
| Length | 1985 mm |
| Height | 1261 mm |
| Fuel Capacity | 6 L |
| Fuel Reserve | 1.2 L |
| Saddle Height | 780 mm |
| Ground Clearance | 169 mm |
| Wheelbase | 1365 mm |
| Kerb Weight | 118 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Engine Oil | 800 ml |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 140 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 1.8 kg/cm2 / 26 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 1.8 kg/cm2 / 26 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 2.0 kg/cm2 / 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 2.2 kg/cm2 / 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 90 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 11.27 PS @ 7100 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 12V / 5AH |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Front fork with 30 mm inner tube |
| Suspension Rear | Mono shock absorber |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-14, Rear :- 120/70-14 |
| Wheel Size | Front :-355.6 mm, Rear :-355.6 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular chassis with open single cradle |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 250-750 Kms/15-30 Days |
| 2nd Service | 2500-3000 Kms/75-90 Days |
| 3rd Service | 5500-6000 Kms/165-180 Days |
| 4th Service | 8500-9000 Kms |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 60,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD Connectivity |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- Console Features
Compare Variants of Aprilia SR 160
Aprilia SR 160 Race Images and Videos
- Images
- Videos
Yamaha Aerox 155 VS Aprilia SR 160 | Drag Race | PowerDrift X Acko Insurance
2021 Aprilia SR160 | Aprilia’s New And Improved Sports Scooter | Pros, Cons, And Should You Buy It?
2021 Aprilia SR 160 | What You Should Know | First Ride Review | PowerDrift
2021 Aprilia SR 160 Hindi Walkaround Review | Styling, Features, And More | Bikedekho.com
Aprilia SR 160 Race User Reviews
- All (65)
- Performance (33)
- Engine (25)
- Power (21)
- Looks (18)
- Comfort (17)
- Suspension (15)
- More...
- Latest
- Excellent performance. Brand new scooterThe scooter gives excellent performance, in the city and especially on longer distances on highways. The performance doesn't come at the expense of safety or comfort, the ride feels very safe with abs and comfortable for long distances. The scooter is brand new with less than 1500kms on the odometer.Read More1 1
- APRILA MARKETAprilia sr 160 is a powerful scooty but for sporty performance is best scooty but the indian market is made for comfort, mileage and speed this three things can make the vehicle more value for money, pls make the best out of best that you can do it aprilia is an amazing brand in sport segment ThanksRead More2
- SPORTY SCOOTERMY APRILIA SR 160 IS A STYLISH DESIGN, SHARP HANDLING AND FUN TO RIDE. BIT LACKS COMFORT AND STORAGE. MILEAGE DEPENDS ON HOW YOU DRIVE. MINE VARIES FROM 25 TO 30KMPL SUSPENSION IS STIFF ESPECIALLY IN LOWER SPEEDS. GOOD FOR TALL RIDERS. BRAKING ARE PROVIDING CONFIDENT STOPPING POWER . OVERALL I WOULD RATE 7 OUT OF 10.Read More
- It is my bestest decisionIt is my bestest decision to go for this model Its super sporty. I love it. Also the comfort is really nice. I always loved this bike because of the look and because of the speed his engine provides, also it has a good pickup system which blowes everyones mind. Cannot miss out to to experience this super bikeRead More1
- Really 🔥 goat 🐐 it'sReally 🔥 goat 🐐 it's A VR Valentino Rossi's version but really the bike is superb I don't even know it till I ride the bike but Really it's a fantastic experience 💀🔥 8ll suggest this bike for youngsters 😎 I hope u will find A heaven in the bike riding but experience is really unconditional love with that SR 160Read More1
- This bike 🔥. It's crazyThis bike 🔥. It's crazy bike. For youngsters. It's is the bike with pickup. Style. We can easily gap any of the vehicle. Sr 160 white and red nice combination. But red and black. Are 🔥. But sometimes. This bike gives you a josh to go on long ride. I have this bike. Like 8-10 mountains trip with this bike. This bike is crazyRead More
- my bike name is appyvery good bike in scooter segment its very stylish. I am using this bike more than 2 years, the performance and pickup wise it is amazing, more it looks very nice. I really enjoyed riding my appy. No high maintain is required. only oli change and general Service is enough. I recommence to go for it if you don't have mileage issues. only drawback in this bike which I feel is the seat length is shortRead More
- Aprilia SR 160 is the least reliable scooterAprilia SR 160 is the least reliable scooter in the world, cannot start even after stopping. All the service center provides endless amount of incompetence and services; this is a wreck of a scooter, avoid it completely. The quality of material used is very low, the odometer and the trip toggle are practically useless. The fuel indicator is also unreliable, not depicting the correct amount of fuel remaining in the tank.Read More1
- Aprilia SR 160 has not enough spaceOnce I got my hands on the Aprilia SR 160, I experienced some issues. Firstly, the seat adjustment; the seat given here is too small, thus I have no issues even sitting while a person sits behind me as I am a slim guy. Another issue is the footer space; as I carry a big sized helmet, I couldn’t keep it in the boot space, so I thought I could place it in the footer space, but unlike any other Scotty I ever owned, this one also has a small footer space such that even my helmet won’t fit in there.Read More1
- Review of vehicleGood and best performance Best two wheel drive Worth rating of 4.5 Looks best on road Awesome for travel
Top 10 Scooters in India
Honda Activa 6GRs89,682* Onwards
Suzuki Access 125Rs95,800* Onwards- Electric
TVS iQubeRs1,18,068* Onwards
TVS NTORQ 125Rs93,842* Onwards
TVS JupiterRs85,214* Onwards- Electric
Bajaj ChetakRs1,15,886* Onwards
TVS XL100Rs52,616* Onwards- Facelift
Suzuki Burgman StreetRs1,16,585* Onwards
Yamaha RayZR 125 Fi HybridRs86,928* Onwards- Electric
Ather 450XRs1,52,866* Onwards
SR 160 Competitors
Rs.78,984* Onwards
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.81,250* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,01,944* Onwards
Aprilia SR 160 News
Aprilia Showrooms in Delhi
- Hujo International - Wazirpur Ind. Area
House No. 9/2 Block-a Wazirpur Ind. Area, Delhi, 110052
- Bhawani Realtech Pvt Ltd-Industrial Area Phase-Ii
S-3, Upper Ground Floor, Okhla Industrial Area Phase-Ii, Delhi, 110020
Users Also Viewed
More Scooter Options to Consider
Trending Aprilia Scooters
- Popular
- Upcoming
Aprilia SR GT 400Not yet confirmed Expected Launch
