YUKIE Yuvee
YUKIE Yuvee Price
| Yuvee STD 25 km/Hr55-60 km/charge8-10 Hr | ₹44,385 |
YUKIE Yuvee Key Specs & Features
| Range | 55-60 km/charge |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Charging Point Optional
- DRLs
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
YUKIE Yuvee comparison with similar Scooters
YUKIE Yuvee Rs.44,385* Onwards 9 Reviews | Rs.44,990* Onwards 151 Reviews | Rs.34,999* Onwards 192 Reviews | Rs.35,280* Onwards 5 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.50,000* Onwards 4 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews | Rs.36,960* Onwards 2 Reviews | Rs.55,000* Onwards 64 Reviews |
| Riding Range55-60 km/charge | Riding Range92 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range85 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range70 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.63 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity1.9 Kwh |
| Power250 W | Power- | Power- | Power250 W | Power250 W | Power- | Power250 W | Power250 W | Power2.2 kW |
| Charging Time8-10 Hr | Charging Time3.53 Hr | Charging Time4-5 Hr | Charging Time6-8 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time4-5 Hr | Charging Time6-8 Hr | Charging Time3-4 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed60 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor85 Nm |
| Motor TypeBLDC | Motor TypePMSM | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight- | Weight- | Weight- | Weight- | Weight- | Weight80 kg | Weight- | Weight- | Weight94 kg |
| Currently Viewing | Yuvee vs VX2 | Yuvee vs X One | Yuvee vs Rubie | Yuvee vs Wynn | Yuvee vs Eeva | Yuvee vs Flash | Yuvee vs Neu | Yuvee vs Infinity E.1 |
YUKIE Yuvee Colours
YUKIE Yuvee is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
YUKIE Yuvee Gallery
YUKIE Yuvee has 14 images, view picture gallery of Yuvee .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

YUKIE Yuvee User Reviews
- All (9)
- Comfort (5)
- Price (4)
- Performance (3)
- Style (2)
- Speed (2)
- Mileage (2)
- More...
- Latest
- Good buying experience and comfortGood buying experience and comfort seats with a good daily base performance, and looks and style is also great, overall a good companion for daily working life like student office workers and other small route workers, so I feel it worth of money and this review is based on customer rating and satisfaction.Read More
- Really good ev scooterVery Good vehicle in ev scooter category, with very good battery back up. Smooth running, stylish body, very good in pick up, affordable in price, I have used daily approximately 50-55 kilometres, still no problem is observed by me. Suggest to buy if anyone is planning to buy a electric scooter. Good vehicleRead More
- Yukie bike is best, nice, comfortable, reasonableAgar aapko 25 km/h speed aur 60 km range enough lagti hai, toh Yukie ek achha aur paisa-vasool option hai. Lekin agar aapko zyada speed ya 100 km+ range chahiye, toh Zelio, Okinawa, ya Hero Electric jaise options dekh sakte ho. Comfortable ride hai bahut acchi hai and go for it. My neighbors are usingRead More
- Good Bike for middle class familyPrice ko dekhte hue ye bhut achhi hai Iske liye me 10 me se 10 dena chahunga Or ye middle class family ke liye bhut achhi hai isko sb koi aford kr skta hai or isme emi ka option bhi diya hua hai to der na kriye aap log jald se jald ise buy kre mere hisaab se ye best bike hai mere liye or iski speed bhi achhi khadi hai ab aap logo ke uper dipend hai.Read More1
- Best in My opinionOverall good performance and good mileage with fast charging support and good comfort around 70km performance charge gone in single charge. I recommended that you should but this scooty without any doubt . But for long drive I don't recommended this to you should go last 50-60 km on safe side . You should buy this scooty for city use it is a good scooty I give 3/5.Read More
- Nice battery scooty at this price segmentThe YUKIE Yuvee is one of the cheapest electric scooters available, with a price tag of ₹44,385 (ex-showroom). It is perfect for zipping around the city since it can go up to around 45-55 km per charge. This is a good option for many users as it is inexpensive, features a decent battery and has a pretty eye-catching design. With that said, it doesn’t come with ABS or any other advanced technologies as it is meant to be a simple and economical scooter. The owners do not have much to complain about in terms of maintenance costs and comfort as the scooter has received 5-star reviews for mileage, performance and overall styling.Read More
- Super range & lookSuper look & charginh range 75km one charge'.. Afordable price,........... Look butifull charging fast
- Nice and comfortable and beautifulGood in your life and your family ❤️ and your lovely 😻 family and family happy Birthday Macha and my dear friend I love u too dear friend 💕💕 God bless you with lots of happiness and prosperity and prosperity and happiness and prosperity and happiness and prosperity and blessings with all family and blessings to you both of you 😆🤣 and happy birthdayRead More1
- Smooth BikeGreat quality, built-in Quality, cost-effective, great work. One of the best bikes. Really very comfortable, fuel economy is the good and smooth bike.1
- View All YUKIE Yuvee Reviews
YUKIE Yuvee Range
The ARAI claimed range of YUKIE Yuvee is 55-60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 55-60 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
YUKIE Yuvee Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Optional |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Power Modes | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1830 mm |
| Height | 1080 mm |
| Saddle Height | 760 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Wheelbase | 1430 mm |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub motor |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 55-60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Twin Shock absorbers |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90-100/10 Rear :-90-100/10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
YUKIE Yuvee Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) For this, we'd suggest you to please visit the nearest authorized service center... Read More
A) As of now, there is no official update regarding this, we would suggest you wait... Read More
A) YUKIE Yuvee has a top speed of 25 kmph and as of now there is no official ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
YUKIE Yuvee Summary
The YUKIE Yuvee is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 44,385.The Yuvee comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the Yuvee in 1 colour - Red.
Similar Scooters Like YUKIE Yuvee
Rs.41,222* Onwards
Rs.49,500* Onwards
Rs.38,420* Onwards
Rs.52,200* Onwards
Rs.49,500* Onwards
Rs.53,999* Onwards
Rs.39,999* Onwards
Rs.54,999* Onwards
Rs.44,999* Onwards
Rs.39,499* Onwards
YUKIE Yuvee Price in India
Trending YUKIE Scooters
YUKIE ShigaRs 51,115* Onwards

