YUKIE Shiga
YUKIE Shiga Price
| Shiga STD 25 km/Hr55-60 km/charge8-10 Hr | ₹51,115 |
YUKIE Shiga Key Specs & Features
| Range | 55-60 km/charge |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Charging Point
- DRLs
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
YUKIE Shiga comparison with similar Scooters
YUKIE Shiga Rs.51,115* Onwards 1 Reviews | Rs.35,280* Onwards 5 Reviews | Rs.34,999* Onwards 193 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews | Rs.53,017* Onwards 4 Reviews | Rs.59,900* Onwards 16 Reviews | Rs.36,960* Onwards 2 Reviews |
| Riding Range55-60 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range85 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range55 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity- | Battery Capacity1.63 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity1.44 Kwh | Battery Capacity- |
| Power250 W | Power250 W | Power- | Power3 kW | Power250 W | Power250 W | Power- | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time8-10 Hr | Charging Time6-8 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time5.3 Hr | Charging Time6-8 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight- | Weight- | Weight- | Weight- | Weight- | Weight- | Weight80 kg | Weight71.4 kg | Weight- |
| Currently Viewing | Shiga vs Rubie | Shiga vs X One | Shiga vs S1 Z | Shiga vs Wynn | Shiga vs Flash | Shiga vs Eeva | Shiga vs Reo | Shiga vs Neu |
YUKIE Shiga Colours
YUKIE Shiga is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Silver
YUKIE Shiga Gallery
YUKIE Shiga has 10 images, view picture gallery of Shiga .
YUKIE Shiga User Reviews
- All (1)
- Clearance (1)
- Seat (1)
- Latest
- Satisfied from product.It's an excellent scooter though points of improvement are there but it is a good scooter. Point of improvement One is ground clearance which is either less or shocker is looser. Second is not a point of improvement it is a big flaw and it's Shiga's seat base. Seat and the base of seat are very weak. Third, there can be a warning of battery remaining in KMs.Read More4
- View All YUKIE Shiga Reviews
YUKIE Shiga Range
The ARAI claimed range of YUKIE Shiga is 55-60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 55-60 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
YUKIE Shiga Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Power Modes | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1830 mm |
| Height | 1080 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Wheelbase | 1430 mm |
| Seat height | 760 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub motor |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 55-60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Twin Shock absorbers |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90-100/10 Rear :-90-100/10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
YUKIE Shiga Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) As of now, there is no official update from the brand's end. Stay tuned for ... Read More
A) To get the nearest authorised dealer. You may click on the given link and select... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
YUKIE Shiga Summary
The YUKIE Shiga is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 51,115. It gets a 760 mm tall seat.The Shiga comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the Shiga in 1 colour - Silver.
Similar Scooters Like YUKIE Shiga
Rs.55,999* Onwards
Rs.41,222* Onwards
Rs.56,000* Onwards
Rs.48,256* Onwards
Rs.38,420* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.60,159* Onwards
Rs.61,998* Onwards
Rs.52,200* Onwards
Rs.49,500* Onwards
YUKIE Shiga Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.54,394* |
| Ghaziabad | Rs.54,394* |
| New Delhi | Rs.54,394* |
| Noida | Rs.54,394* |
| Muradnagar | Rs.54,394* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.54,410* |
| Mumbai | Rs.54,410* |
| Pune | Rs.54,410* |
| Hyderabad | Rs.54,410* |
| Chennai | Rs.54,410* |
Trending YUKIE Scooters
YUKIE YuveeRs 44,385* Onwards

