
Piaggio Vespa S All Specifications & Features
Write a ReviewReview and win ₹5000
Shortlist
Rs.78,428*
Piaggio Vespa S Specifications
| Mileage (ARAI) | 50 Kmpl |
| Displacement | 125 cc |
| Engine Type | Air Cooled, Single Cylinder, 4-Stroke, 3- Valve, 125 cc Engine |
| Max Power | 9.9 bhp @ 7500 rpm |
| Max Torque | 10.6 Nm @ 6000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Capacity | 8.7 Ltrs |
| Fuel Type | Petrol |
Piaggio Vespa S Features
| ABS | No |
| Mobile Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 105 Kgs |
| Fuel Tank | 8.7 Ltrs |
| Seat Height | 690 mm |
Piaggio Vespa S Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, Single Cylinder, 4-Stroke, 3- Valve, 125 cc Engine |
| Displacement | 125 cc |
| Max Torque | 10.6 Nm @ 6000 rpm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting | Kick and self Start |
| Clutch | Automatic Dry Centrifugal |
| Ignition | CDI Unit with variable advance and HV Coil |
| Gear Box | Automatic |
| Bore | 62 mm |
| Stroke | 48 mm |
| Compression Ratio | NA |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Connectivity | No |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 50 Kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 690 mm |
| Length | 1770 mm |
| Height | 1140 mm |
| Fuel Capacity | 8.7 Ltrs |
| Fuel Reserve | 1.2 Ltrs |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1280 mm |
| Kerb Weight | 105 Kgs |
| Seat height | 690 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Multi-focal with 35w halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 100 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 9.9 bhp @ 7500 rpm |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-110/70 - 11", Rear :-120/70 - 10" |
| Wheel Size | Front :-11 inch, Rear :-12 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Monocoque steel high rigidity structure |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Vespa S Alternatives
Rs.81,750* Onwards
Rs.73,550* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.74,369* Onwards
Rs.79,885* Onwards
Rs.76,960* Onwards
Rs.88,339* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Did you find this information helpful?
Popular Vespa Two Wheelers
Upcoming Vespa Scooters
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience