RunR HS Electric
RunR HS Electric Price
| HS Electric STD 70 km/Hr100 km/charge | ₹1,14,499 |
RunR HS Electric Key Specs & Features
| Charging Time(0-80%) | 4.30 Hours |
| Range | 100 km/charge |
| Battery Capacity | 2.4 Kwh |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 1,00,000 Km |
- Braking Type Combi Brake System
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 1,00,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Geo-fencing | Yes |
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
RunR HS Electric comparison with similar Scooters
RunR HS Electric Rs.1,14,499* Onwards | Rs.1,15,322* Onwards 483 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.75,999* Onwards 82 Reviews | Rs.1,47,999* Onwards 74 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.1,16,881* Onwards 69 Reviews |
| Riding Range100 km/charge | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range126 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range176 km/charge |
| Battery Capacity2.4 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity3 Kwh |
| Power1.5 kW | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power4.3 kW | Power6.4 kW | Power6 kW | Power11 kW |
| Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time8.3 Hr | Charging Time4.3 Hr | Charging Time- | Charging Time- |
| Top Speed70 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed90 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed117 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor140 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor22 Nm | Torque Motor26 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM |
| Weight90 kg | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight125 kg | Weight108 kg | Weight118 kg | Weight109 kg |
| Currently Viewing | HS Electric vs iQube | HS Electric vs Orbiter | HS Electric vs Chetak | HS Electric vs Chetak C2501 | HS Electric vs Rizta | HS Electric vs 450X | HS Electric vs Activa e | HS Electric vs S1 Pro |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
RunR HS Electric Colours
RunR HS Electric is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Sunset Orange
Pebble White
Carbon Grey
Midnight Black
Forest Green
RunR HS Electric Gallery
RunR HS Electric has 14 images, view picture gallery of HS Electric .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

RunR HS Electric Range
The ARAI claimed range of RunR HS Electric is 100 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 100 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
RunR HS Electric Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1.5 kW |
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Geo Fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| OTA | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features Of Variant | IOT Enabled, GPS Enabled, Motor On/Off Signal, Battery Temperature Indicator, Fault Triggers and Diagnostics, device locator |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 712 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Charging Point | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 15 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | IOT Enabled, GPS Enabled, Motor On/Off Signal, Battery Temperature Indicator, Fault Triggers and Diagnostics, device locator |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | TFT Cluster |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 730 mm |
| Length | 1810 mm |
| Height | 1050 mm |
| Wheelbase | 1810 mm |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.4 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 1,00,000 Km |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging Time(0-80%) | 4.30 Hours |
| Charging Time(0-100%) | 5.30 Hours |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Spring Loaded |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years or 1,00,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
RunR HS Electric Questions & answers
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
RunR HS Electric Summary
The RunR HS Electric is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 1,14,499. The battery capacity of the RunR HS Electric STD is 2.4 Kwh. The weight of the HS Electric is 90 kg.The HS Electric comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. As far as safety is concerned, it features Combi Brake System. You can buy the HS Electric in 5 colours - Sunset Orange, Pebble White, Carbon Grey, Midnight Black, Forest Green.
Similar Scooters Like RunR HS Electric
Rs.89,999* Onwards
Rs.84,341* Onwards
Rs.1,04,740* Onwards
Rs.86,999* Onwards
Rs.1,11,499* Onwards
Rs.1,10,891* Onwards
Rs.1,19,990* Onwards
Rs.1,00,746* Onwards
Rs.99,999* Onwards
Rs.99,900* Onwards

