
Kinetic Green Zoom All Specifications & Features
The Kinetic Green Zoom is powered by 250 W BLDC Motor. The Kinetic Green Zoom takes 3-4 Hr to get fully charged its 1.7 Kwh battery . The Price of Kinetic Green Zoom starts at Rs 71,531 and goes up to Rs 78,776 (ex-showroom, Delhi). It is available in two variants, STD and Big B.
Shortlist
Rs.71,531* Onwards
EMI starts from ₹2,158
Kinetic Green Zoom Specifications
| Range | 70 km/charge |
| Motor Power | 250 W |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 3-4 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Kinetic Green Zoom Features
| Charging Point | Yes |
| Boot Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
What’s Included with Kinetic Green Zoom
| Vehicle Warranty | 3 Years |
Kinetic Green Zoom App Features
| Low battery alert | Yes |
Kinetic Green Zoom Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | CHAGRER- 6AMP, DETACHABLE BATTERY |
| Seat Type | Single |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 10° |
| Speedometer | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | CHAGRER- 6AMP, DETACHABLE BATTERY |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED` |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 40 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.4 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | TELESCOPIC |
| Suspension Rear | SPRING WITH 5 TIMES ADJUSTABLE |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-100/90 - 10 Rear :-100/90 10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | ALLOY |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Compare Specs of Zoom Alternatives


- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE





Comfort User Reviews of Kinetic Green Zoom
Based on16 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (16)
- Comfort (6)
- Looks (6)
- Mileage (3)
- Seat (3)
- Service (2)
- Price (2)
- More...
- Latest
- Most Helpful
- 5 YEAR HONEST OWNERSHIP REVIEWfunny story, this bike was bought as a commuter for my sister, but she soon upgraded to an activa 6g, i used to think that she wasted money by buying this scooter as her first bike, when she could've just bought an ather or an activa to begin with, but when I actually owned this bike after my sister abandoned it, i realised that its an extremely well engineered bike, from the small details that go unnoticed to the visible beauty of this scooter, its extremely light and flick able and compered to any of the other (detachable battery) scooters, this one has the most torque and is the most reliable one in my opinion, it definitely isn't the dream bike, but its a really sweet ride if you give it a chance, this is one of the 4 scooters my family owns, and I choose this over any scooter i have ridden in my life... sure it is underpowered but for me it feels like home.. the only issues I have, is that the only showroom of this bike has closed in my state, and so buying spare parts is difficult, but the zoom team is extremely respectful and helpful as in my 5 years of owning this bike, i had just 1 major issue, which was with the motor, i had to get it replaced. even though their service centre in goa has shut down, they helped me connect to a mechanic that replaced it. the total cost to replace the motor was 8k but it can go up till 12 or even 15k, i had to replace it since parts of the motor were difficult to obtain due to the service centre being out of state. Repairing the motor was possible since it was a minor issue which was just 1 broken magnet in the motor, a small fix if company parts are available. It still brings a smile to my face, till this day. I have ridden many bikes from dukes to triumphs to enfields, but everytime i hope off those and get back to my ride there is something calming about this that hits close to home, it might be the forgiving nature or maybe the absolute control you get once you're used to it. It does give the 75km claimed range but depends on how you ride it. A very comfortable riding posture and a high quality seat, plush brakes and a responsive throttle, really bad lights, but not dealbreakers. (the plate is custom in the pictures) If you need a daily city commuter or a first bike for your teenager, i would 100% recommend this one, since its helped me make core memories in my teenage years. The seat storage is very small, highbeam on this bike is almost good as a low beam on a normal scooter, it will have minor charging issues every now and then, the keyless start has also stopped working but that's about as bad as it got for me, the reason I recommend this bike, is due to its ride quality, low maintenance and ability to be aggressive and passive. I have an activa 6g, a vego, a hona dio but I choose this ride everyday... doesn't fail to bring a smile till today. I know i might have gone overboard giving this small scooter soo much credit, but I genuinely mean everything I said.. i bet I sound I am advertising it but that's how good this bike has been to me. Please buy THIS for your teenager, the best thing that happened to me.Read More2
- nice scooter for teenagers and aged peoplethe bike doesn't give the mentioned milage, it only gives around 30 - 40km per charge in city. except that everything is great, the scooter looks amazing and its very good and comfortable to ride. its takes 2 - 3 hours to charge completely and its a very simple scooter for aged or teenagers cause it doesn't need a driving licenseRead More1
- Number plate kyu nahi haiOk all kind of function and featured will good looking nice and comfort is not good key function of good1
- Kinetic Green Zoom electric scooter is a great optionstill, veritably useful scooter, the Independence Kinetic Green Zoom electric scooter is a great option, If you are searching for a featherlight. It puts the comfort of the rider first with its canny layout, plenitude of legroom, and ultrapractical underseat storehouse. Its 80 km range and three to four hours of charging time make it an excellent option for day passages. Its veritably active appearance and innovational and smart assignment enhance its visual attractiveness. The interior's utilitarian layout and mileage demonstrate a devotion to avail and expenditure. Anyone may take short and affordable Journeys with the Kinetic leafage Drone.Read More1
- Kinetic Green Zoom Premium Electric Scooter with PerformanceThe Kinetic Green Zoom is an superb Independence if you are looking for an on hand and ultrapractical electric powered scooter. With its comfortable using situation, generous legroom, and useful underseat storehouse, it prioritizes the comfort of the rider. It's an superb choice for diurnal trip due to its 80 km range and its three – four hour charging time. Its graceful and ultramodern task, whilst paired with its ultrapractical look, complements its visual supplication. The interior's thoughtful assignment and practicality show a devotion to affordability and mileage. In excursions of effectiveness and frugality, riders can take the Kinetic herbage drone.Read More
- It Blеnds PracticalityThе Kinеtic Grееn Zoom blеnds practicality with еfficiеncy in urban sеttings. Its compact dеsign and rеliablе еnginе make it a standout in city traffic. Thе vеhiclе's nimblе handling еnsurеs swift navigation through congеstеd strееts. Its fuеl еfficiеncy stands out, providing a cost-еffеctivе commutе. Howеvеr, its smallеr build might not suit еvеryonе's comfort nееds for longеr ridеs. The scootеr's rеliability and low maintеnancе make it a compеlling choice for daily usе. Ovеrall, thе Zoom еxcеls as a rеliablе urban companion, balancing еfficiеncy and manеuvеrability.Read More
- View All Kinetic Green Zoom Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Kinetic Green Zoom Colours
Kinetic Green Zoom is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Kinetic Green Zoom Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
Q) What is the max speed of Kinetic Green Zoom?
A) The max speed of Kinetic Green Zoom is 40 km/Hr.
Q) What is the driving range of Kinetic Green Zoom?
A) The driving range of Kinetic Green Zoom is 70 km/charge.
Q) What is the battery type of Kinetic Green Zoom?
A) Kinetic Green Zoom uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Kinetic Green Zoom?
A) Kinetic Green Zoom comes with 3 color options - Wine Red, Fun Teal, Matt Black.
Q) What is the wheel size?
By Bikedekho Experts on 10 May 2023
A) Kinetic Green Zoom has a wheel size of 254 mm (Both Front and Rear).
Reply on this answerView all Answers (2)
Did you find this information helpful?
Kinetic Green Zoom Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Kinetic Green Two Wheelers
Kinetic Green E LunaRs 69,990* Onwards
Kinetic Green ZingRs 71,990* Onwards
Kinetic Green ZoomRs 71,531* Onwards
Kinetic Green E Luna PrimeRs 82,490* Onwards
Kinetic Green ZuluRs 79,990* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience