Kawasaki KX65
Kawasaki KX65 Price
The following details are indicative and subject to change.
| KX65 STD 51 kmph30 kmpl64 cc DISCONTINUED | ₹2,88,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.1,99,000* Onwards
Rs.3,05,736* Onwards
Rs.2,45,984* Onwards
Rs.1,84,000* Onwards
Rs.3,43,250* Onwards
Rs.3,49,000* Onwards
Rs.2,89,534* Onwards
Rs.2,75,000* Onwards
Kawasaki KX65 Key Specs & Features
| Engine | 64 cc |
| Mileage | 30 kmpl |
| Kerb Weight | 60 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tube |
| Cylinders | 1 |
- Key Specs
- All Specifications
Expert Review
Overview
The Kawasaki KX65 is a proper dirt-bike from the Japanese brand. The bike is designed for younger riders who are looking for a beginner dirt-bike and is known for its peppy engine and off-road capabilities.
Kawasaki KX65 Price
The Kawasaki KX65 is priced at Rs 3,12,000 (ex-showroom).
Kawasaki KX65 Colour Options
The Kawasaki KX65 is offered in a single colour scheme: Lime Green.
Kawasaki KX65 Variants
The bike is sold in a single variant.

Kawasaki KX65 Design
The KLX230 gets a high-mounted front fender, slim fuel tank and a long single-piece seat for better dynamics during those dirt sessions. The bike has minimal fairing, exposed subframe and an upswept exhaust. The bike is not road-legal and thus not equipped with a headlight, tail light, and indicators.

Kawasaki KX65 Engine
The Kawasaki KX65 is powered by a 65cc, 2-stroke, liquid-cooled, single-cylinder engine. It is paired to a 6-speed gearbox.

Kawasaki KX65 Chassis, Brakes, Wheels, Suspension
The Kawasaki KX65 gets a 33mm telescopic fork which has 4-step rebound damping with 210mm wheel travel. On the rear is a gas-charged, preload-adjustable monoshock with 240mm of wheel travel. The bike gets 180mm disc brakes at both ends. The bike comes with a 14-inch front and 12-inch rear spoke wheels wrapped with tubed knobby tyres. It has a 760mm seat height, weighs 60kg (kerb) and has a ground clearance of 305mm. The KX65 has a 3.8-litre fuel tank.

Kawasaki KX65 Features
The bike doesn’t get any instrument console or features.

Kawasaki KX65 Competition
The Kawasaki KX65 doesn’t have any natural rivals but you can check out the KTM 65 SX which is much more expensive.
Kawasaki KX65 Colours
Kawasaki KX65 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Lime Green
Kawasaki KX65 Gallery
Kawasaki KX65 has 9 images, view picture gallery of KX65 .
Kawasaki KX65 User Reviews
- All (4)
- Performance (2)
- Looks (2)
- Comfort (1)
- Latest
- Strong and comfortable bikeNice and comfortable bike like vintage bike sexy look easy to ride easy to handling nice feature with solid body1
- Top class performanceIt has great performance great look when you will ride this bike in road people will definitely notice you go for it
- Bike is fucking best mud bikeitne kam cc me itna mst bike Aaj Tak Maine nhi dekha buy the bike guys best bike I am ever seen best best and best1
- Best BikeAn awesome appearance combined with outstanding performance, lightweight construction, exceptional grip, and a wow factor that encompasses all the bike's features.1
- View All Kawasaki KX65 Reviews
Kawasaki KX65 Mileage
The ARAI claimed mileage of Kawasaki KX65 is 30 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 30 kmpl |
Kawasaki KX65 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled, 2-stroke, single-cylinder |
| Displacement | 64 cc |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 1 |
| Starting | Kick Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi Disc |
| Ignition | Digital DC-CDI |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 44.5 mm |
| Stroke | 41.6 mm |
| Compression Ratio | 8.4:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 1 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 30 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Dirt Bikes, Off Road Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 760 mm |
| Length | 1590 mm |
| Height | 955 mm |
| Fuel Capacity | 3.8 L |
| Ground Clearance | 305 mm |
| Wheelbase | 1120 mm |
| Kerb Weight | 60 kg |
| Seat height | 760 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 180 mm |
| Rear Brake Diameter | 180 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 11 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 11 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 14 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 14 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 51 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Ø33 mm Telescopic fork with 4-way rebound damping, Travel - 210 mm |
| Suspension Rear | Uni Trak Swingarm, Travel - 240 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-60/100-14, Rear :- 80/100-12 |
| Wheel Size | Front :-355.6 mm, Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Tubular, Semi Double Cradle |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
Kawasaki KX65 Latest Updates
The price of Kawasaki KX65 in India starts at Rs. 3. 12 lakh.
Kawasaki KX65 Brochure
Trending Kawasaki Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Kawasaki Ninja ZX-10RRs 20,79,000* Onwards
Kawasaki Z900Rs 9,99,000* Onwards
Kawasaki Ninja 300Rs 3,17,000* Onwards
Kawasaki Ninja ZX-6RRs 12,49,000* Onwards
Kawasaki Ninja 650Rs 7,77,000* Onwards
Kawasaki KX 250Rs 7,79,000* Onwards
Kawasaki KX 450Rs 9,92,000* Onwards
Kawasaki KX112Rs 4,50,000* Onwards
Kawasaki KX 85Rs 3,88,000* Onwards


