23 Images
4 Colours
Joy Wolf Eco
Key Specs & Features of Wolf Eco
| Range | 90 km/charge |
| Battery Capacity | 1.86 Kwh |
| Kerb Weight | 81 kg |
| Top Speed | 46 km/Hr |
| Motor Power | 1 kW |
| Motor | Brushless DC |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
Joy Wolf Eco Latest Updates
Joy Wolf Eco Price: The price of the Joy Wolf Eco in Delhi is Rs 65,099 (Ex-showroom). To know more about the Joy Wolf Eco images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Joy Wolf Eco Colours: This variant is available in 4 colours: Black With Orange,Black With Red,Grey With Orange,Red Wih White.
Joy Wolf Eco vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Vida VX2 Go BaaS, which is priced at Rs 48,186, Komaki X One Graphene, which is priced at Rs 38,032 and Yakuza Rubie 48V, which is priced at Rs 38,318.
Joy Wolf Eco Price
| Ex-Showroom Price | Rs.65,099 |
| Bike Insurance | Rs.3,502 |
| On-Road Price in delhi | Rs.68,601 |
Joy e-bike Wolf Colours
Joy Wolf Eco is available in the following colours in India. View all Wolf STD, Wolf Eco images with different colour options on BikeDekho.
Black With Orange
Black With Red
Grey With Orange
Red Wih White
Joy e-bike Wolf Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 90 km/charge |
Joy Wolf Eco Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Turning Radius - 1.6 m |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 6 Amp |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 12° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Turning Radius - 1.6 m |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | 4 Inch, LCD |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 720 mm |
| Length | 1830 mm |
| Height | 1115 mm |
| Saddle Height | 730 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Kerb Weight | 81 kg |
| Load Carrying Capacity | 140 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 46 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Brushless DC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.86 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 90 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :- 3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- App Features
Compare Variants of Joy e-bike Wolf
Joy Wolf Eco Images
Joy Wolf Eco User Reviews
- All (4)
- Comfort (3)
- Maintenance (2)
- Noise (1)
- Price (1)
- Mileage (1)
- Insurance (1)
- More...
- Latest
- Safety, comfortable for office and personal usageMaintenance cost is low.. comfortable for both men and women.safety and anty theft alarm useful for safety.its less weight easily carrying for students, house wife. Pollution and noise can be reduced and control by e bike. No need for insurance. Maximum load capacity.battery capacity also comfortable for daily usage.Read More1
- Very good fishesMere pass ek Hero ka electric scooty hai aur use electric scooty ko 1years ho gaya hai aur main bahut khush hun is electric scooty ko lekar
- Not A Value For MoneyAlthough the product is impressive, the price seems to be quite high. To enhance the user experience, we require better comfort and increased battery mileage.
- Great BikeIt's a great bike, all features are good and riding this bike feels comfortable, The maintenance cost is also good. Overall it's an awesome bike.3
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,04,694* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Wolf Competitors
Rs.44,990* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.35,280* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Joy e-bike Wolf News
Joy e-bike Showrooms in Delhi
- Amar Nath & Company
C-2, Kanti Nagar, Main Road , Delhi, 110051
