
Joy e-bike Hurricane All Specifications & Features
The Joy e-bike Hurricane is powered by 5 kW DC Brushless Motor. The Joy e-bike Hurricane takes 8 Hr to get fully charged its 4.75 Kwh battery . The Price of Joy e-bike Hurricane starts at Rs 2,33,000 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.2,33,000*
EMI starts from ₹6,584
Joy e-bike Hurricane Specifications
| Range | 80 km/charge |
| Motor Power | 5 kW |
| Motor Type | DC Brushless |
| Charging Time | 8 Hr |
| Max Torque | 230 Nm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Sports Naked Bikes, Electric Bikes, Sports Bikes |
| Fuel Type | Electric |
Joy e-bike Hurricane Features
| Speedometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
Joy e-bike Hurricane Specifications
Engine and Transmission
| Max Torque | 230 Nm |
| Motor Power | 5 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | 10 Amp Smart Charger with Over-voltage, |
| Seat Type | Split |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 10 Amp |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 18° |
| Speedometer | Digital |
| Additional Features | 10 Amp Smart Charger with Over-voltage, |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes, Electric Bikes, Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 770 mm |
| Length | 2070 mm |
| Height | 1120 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Wheelbase | 1420 mm |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 90 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | DC Brushless |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Capacity | 4.75 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 80 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Upside down Forks |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-110/70-17 Rear :-140/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
Compare Specs of Hurricane Alternatives
Comfort User Reviews of Joy e-bike Hurricane
Based on5 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (5)
- Comfort (1)
- Performance (2)
- Experience (2)
- Speed (2)
- Looks (1)
- Price (1)
- More...
- Latest
- Only 80 kphThis bikes top speed is 80 kph doesn't have comfort also and it is soundless also but actually have great features because it is electric so its maintained good1
- View All Joy e-bike Hurricane Reviews
Popular Electric Bikes
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.1,47,999* Onwards
Rs.1,19,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Joy e-bike Hurricane Colours
Joy e-bike Hurricane is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Joy e-bike Hurricane Questions & answers
Q) What is the max speed of Joy e-bike Hurricane?
A) The max speed of Joy e-bike Hurricane is 90 km/Hr.
Q) What is the driving range of Joy e-bike Hurricane?
A) The driving range of Joy e-bike Hurricane is 80 km/charge.
Q) What is the battery type of Joy e-bike Hurricane?
A) Joy e-bike Hurricane uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Joy e-bike Hurricane?
A) Joy e-bike Hurricane comes with 1 color options - Black.
Did you find this information helpful?
Popular Joy e-bike Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Joy e-bike BeastRs 2,42,000* Onwards
Joy e-bike ThunderboltRs 2,33,000* Onwards
Joy e-bike HurricaneRs 2,33,000* Onwards
Joy e-bike Gen Next NanuRs 53,999* Onwards
Joy e-bike WolfRs 54,999* Onwards
Joy e-bike MihosRs 1,07,619* Onwards
Joy e-bike Gen Next Nanu PlusRs 70,099* Onwards
Joy e-bike Wolf PlusRs 71,099* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience