12 Images
3 Colours
iVOOMi JeetX ZE - 2.5 kWh
Key Specs & Features of Jeet X ZE - 2.5 kWh
| Charging Time(0-80%) | 4 Hrs |
| Range | 140 km/charge |
| Battery Capacity | 2.5 Kwh |
| Kerb Weight | 250 kg |
| Top Speed | 61 km/Hr |
| Battery Warranty | 5 Years or 50,000 Km |
- Navigation
- Charging Point
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 5 Years or 50,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
iVOOMi JeetX ZE - 2.5 kWh Latest Updates
iVOOMi JeetX ZE - 2.5 kWh Price: The price of the iVOOMi JeetX ZE - 2.5 kWh in Delhi is Rs 99,999 (Ex-showroom). To know more about the iVOOMi JeetX ZE - 2.5 kWh images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
iVOOMi JeetX ZE - 2.5 kWh Colours: This variant is available in 3 colours: Nardo gray,Ultra Red,Urban Geen.
iVOOMi JeetX ZE - 2.5 kWh vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider Bajaj Chetak C3001, which is priced at Rs 1,14,223, Vida VX2 Go 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,06,872 and TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 95,650.
iVOOMi JeetX ZE - 2.5 kWh Price
| Ex-Showroom Price | Rs.99,999 |
| Bike Insurance | Rs.4,251 |
| On-Road Price in delhi | Rs.1,04,250 |
iVOOMi Jeet X Colours
iVOOMi JeetX ZE - 2.5 kWh is available in the following colours in India. View all Jeet X STD, Jeet X ZE - 2.1 kWh, Jeet X ZE - 2.5 kWh, Jeet X ZE - 3 kWh images with different colour options on BikeDekho.
Nardo gray
Ultra Red
Urban Geen
iVOOMi Jeet X Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 140 km/charge |
iVOOMi JeetX ZE - 2.5 kWh Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 2.1 kW |
| Range (Eco Mode) | 140 km/charge |
| Range (Normal Mode) | 120 km/charge |
| Range (Sport Mode) | 95 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP67 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| OTA | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 7 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 12° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Rated Power - 1.6 kW, Riding Modes - Eco | City | Sports, Turning Radius - 1856 mm, Non CAN One Wire Communication Controller, Off Board Charger, Trip Data, SOC Alert |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1860 mm |
| Height | 1140 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1310 mm |
| Kerb Weight | 250 kg |
| Total Weight | 94 kg |
| Load Carrying Capacity | 156 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 110 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 30 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 61 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Permanent Magnet Motor |
| Torque (Motor) | 100 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.5 Kwh |
| Battery Warranty | 5 Years or 50,000 Km |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 140 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 4 Hrs |
| Charging Time(0-100%) | 5.25 Hrs |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Suspension - 75 mm travel |
| Suspension Rear | Adjustable telescopic spring loded suspension - 60 mm Travel |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mm |
| Frame | High Tensile, ERW1 Steel Tube with 42mm Dia |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 5 Years or 50,000 Km |
| Vehicle Warranty | 5 Years or 50,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Variants of iVOOMi Jeet X
iVOOMi JeetX ZE - 2.5 kWh Images
iVOOMi JeetX ZE - 2.5 kWh User Reviews
- All (3)
- Service (1)
- Mileage (1)
- Spare (1)
- Experience (1)
- Performance (1)
- Pickup (1)
- More...
- Latest
- Ivoomi Jeetx E bikeGood selection for Electric bike as strong pickup and good mileage. Low breakdown & service centre near me is great support. It's battery is removable so can charge in the house or if outdoor then at hotel to. Low maintenance charges and low failure in any spares. So eco friendly and good savings by using this bikeRead More
- Nice safetyOverall nice performance Safety All features are very good We feel like there is no soud when we drive
- IVOOMI Jeet Is Very Good Ev ScooteriVoomi Jeet is a very good EV scooter which is good in range and looks. Its riding experience is very nice.3
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs3,27,364* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Flying Flea C6 (Royal Enfield)Rs2,90,240* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs2,66,293* Onwards - Electric
Oben Rorr EvoRs1,14,633* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - Electric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - Electric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
iVOOMi Jeet X Competitors
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.91,550* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Rs.1,04,999* Onwards
Users Also Viewed
- iVOOMi Jeet X
- Specifications
- User Reviews
- Bikes Loan EMI
- Dealers
