14 Images
4 Colours
iVOOMi Jeet X STD
Rs.84,999*
*Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,570
Don't miss out on the best offers this April
Key Specs & Features of Jeet X STD
| Charging Time(0-80%) | 4 Hrs |
| Range | 100 km/charge |
| Battery Capacity | 2 Kwh |
| Kerb Weight | 96 kg |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
View Specs and Features
iVOOMi Jeet X STD Latest Updates
iVOOMi Jeet X STD Price: The price of the iVOOMi Jeet X STD in Delhi is Rs 84,999 (Ex-showroom). To know more about the iVOOMi Jeet X STD images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
iVOOMi Jeet X STD Colours: This variant is available in 4 colours: Blue,Gray,Red,White.
iVOOMi Jeet X STD vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS iQube 2.2 kWh, which is priced at Rs 1,18,068, Bajaj Chetak 3001, which is priced at Rs 1,15,886 and TVS Orbiter V1, which is priced at Rs 93,692.
iVOOMi Jeet X STD Price
| Ex-Showroom Price | Rs.84,999 |
| Bike Insurance | Rs.3,983 |
| On-Road Price in delhi | Rs.88,982 |
Base Variant
iVOOMi Jeet X Colours
iVOOMi Jeet X STD is available in the following colours in India. View all Jeet X STD, Jeet X ZE - 2.1 kWh, Jeet X ZE - 2.5 kWh, Jeet X ZE - 3 kWh images with different colour options on BikeDekho.
Blue
Gray
Red
White
iVOOMi Jeet X Mileage
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Electric | 100 km/charge |
iVOOMi Jeet X STD Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 2.5 kW |
| Range (Eco Mode) | 100 km/charge |
| Range (Normal Mode) | 90 km/charge |
| Range (Sport Mode) | 75 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP67 |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this April
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Rated Power - 1.8 kW, Riding Modes - Eco | Rider | Speed, Off Board Charger, One Wire Communication Type Controller, Turning Radius - 1856 mm |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 7 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 9° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Rated Power - 1.8 kW, Riding Modes - Eco | Rider | Speed, Off Board Charger, One Wire Communication Type Controller, Turning Radius - 1856 mm |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 820 mm |
| Length | 1880 mm |
| Height | 1200 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Kerb Weight | 96 kg |
| Total Weight | 246 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 110 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 30 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Permanent Magnet Motor |
| Torque (Motor) | 100 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 4 Hrs |
| Charging Time(0-100%) | 5 Hrs |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Adjustable Spring loaded Telescopic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mm |
| Frame | High Tensile , ERW1 Steel Tube with 35mm Día |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Vehicle Warranty | 1 Year or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Variants of iVOOMi Jeet X
iVOOMi Jeet X STD Images
iVOOMi Jeet X STD User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (3)
- Service (1)
- Mileage (1)
- Spare (1)
- Experience (1)
- Performance (1)
- Pickup (1)
- More...
- Latest
- Ivoomi Jeetx E bikeGood selection for Electric bike as strong pickup and good mileage. Low breakdown & service centre near me is great support. It's battery is removable so can charge in the house or if outdoor then at hotel to. Low maintenance charges and low failure in any spares. So eco friendly and good savings by using this bikeRead More
- Nice safetyOverall nice performance Safety All features are very good We feel like there is no soud when we drive
- IVOOMI Jeet Is Very Good Ev ScooteriVoomi Jeet is a very good EV scooter which is good in range and looks. Its riding experience is very nice.3
Top 10 Electric Bikes in India
- Electric
Ultraviolette F77Rs2,04,694* Onwards - Electric
Revolt RV400Rs1,45,721* Onwards - Electric
Ola RoadsterRs1,13,133* Onwards - Electric
Ultraviolette X47 CrossoverRs1,53,883* Onwards - Electric
Komaki RangerRs1,35,592* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster XRs96,219* Onwards - TEST RIDE AVAILABLEElectric
Ola Roadster X+Rs1,06,398* Onwards - Electric
Raptee T 30Rs2,60,588* Onwards - Electric
Royal Enfield Flying Flea C6Rs2,04,694* Onwards - Electric
Ola Roadster ProRs2,16,418* Onwards
Jeet X Competitors
Rs.1,11,422* Onwards
Rs.1,07,400* Onwards
Rs.88,250* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.84,999* Onwards
Rs.1,04,999* Onwards
Users Also Viewed
More Scooter Options to Consider
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,570
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Jeet X Price in India
Choose your city
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
