Discontinued on Apr, 2020
Indian Chieftain BS4
Rs.32,01,000*
Last recorded price in 2020 Delhi
Latest Indian Bike was launched on August 2025
Indian Chieftain BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Chieftain BS4 STD BS4 193 kmph20 kmpl1811 cc DISCONTINUED | NA |
Explore Similar Bikes
Rs.31,99,999* Onwards
Rs.42,82,114* Onwards
Rs.35,62,000* Onwards
Rs.42,50,000* Onwards
Rs.35,62,000* Onwards
Rs.43,19,000* Onwards
Rs.42,03,207* Onwards
Rs.26,66,000* Onwards
Indian Chieftain BS4 Key Specs & Features
| Engine | 1811 cc |
| Torque | 151 Nm |
| Mileage | 20 kmpl |
| Kerb Weight | 373 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Cruise Control
- Adjustable Windshield
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Indian Chieftain BS4 Mileage
The ARAI claimed mileage of Indian Chieftain BS4 is 20 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 20 kmpl |
Indian Chieftain BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Thunder Stroke™ 111 |
| Displacement | 1811 cc |
| Max Torque | 151 Nm @ 3000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | Keyless Ignition |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 101 mm |
| Stroke | 113 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Keyless Ignition | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Windscreen | Yes |
| Additional Features | Keyless Start, 7" Touchscreen Display, 100 Watt Stereo with AM/FM, Weather Band, USB, Smartphones Compatible Input |
| Stepup Seat | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 20 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 1000 mm |
| Length | 2506 mm |
| Height | 1385 mm |
| Fuel Capacity | 20.8 L |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Wheelbase | 1668 mm |
| Dry Weight | 358 kg |
| Kerb Weight | 373 kg |
| Total Weight | 628 Kg |
| Seat height | 650 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 300 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Tyre Brand | Dunlop |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 193 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork Cartridge Type |
| Suspension Rear | Single Shock with Air Adjust |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/60-19 Rear :-180/60-16 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Cast Aluminum Frame with Integrated Air Box |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Did you find this information helpful?
Trending Indian Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Indian Scout BobberRs 13,99,000* Onwards
Indian Scout Sixty LimitedRs 13,42,000* Onwards
Indian Super ScoutRs 16,15,000* Onwards
Indian 101 ScoutRs 15,99,000* Onwards
Indian Sport ScoutRs 14,09,000* Onwards
Indian ChieftainRs 37,11,000* Onwards
Indian Chieftain Dark HorseRs 31,99,999* Onwards
Indian Chieftain LimitedRs 34,25,556* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

