Discontinued on Mar, 2020
Hero Xtreme 200S BS4
Rs.1,00,900*
Last recorded price in 2020 Delhi
Latest Hero Xtreme Bike was launched on November 2025
Hero Xtreme 200S BS4 Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| Xtreme 200S BS4 STD BS4 54 kmpl199.6 cc DISCONTINUED | NA | ย |
Explore Similar Bikes
Rs.1,16,142* Onwards
Rs.1,10,896* Onwards
Rs.1,28,600* Onwards
Rs.1,35,129* Onwards
Rs.1,12,693* Onwards
Rs.1,19,846* Onwards
Rs.1,32,015* Onwards
Rs.1,07,149* Onwards
Hero Xtreme 200S BS4 Key Specs & Features
| Engine | 199.6 cc |
| Power | 18.4 PS |
| Torque | 17.1 Nm |
| Mileage | 54 kmpl |
| Kerb Weight | 149 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Single Channel
- Charging Point
- Navigation
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
| Navigation assist | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Hero Xtreme 200S BS4 Mileage
The ARAI claimed mileage of Hero Xtreme 200S BS4 is 54 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 54 kmpl |
Hero Xtreme 200S BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air-cooled, 4 Stroke 2 Valve Single cylinder OHC |
| Displacement | 199.6 cc |
| Max Torque | 17.1 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Multi Plate Wet Clutch |
| Ignition | Digital DC CDI Ignition System |
| Gear Box | 5-Speed |
| Bore | 66.5 mm |
| Stroke | 57.5 mm |
| Compression Ratio | 10:01 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Navigation | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Arodynamic Fairing, Compact Sporty Exhaust, Ride Guide App |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 54 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 778 mm |
| Length | 2062 mm |
| Height | 1106 mm |
| Fuel Capacity | 12.5 L |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1337 mm |
| Kerb Weight | 149 kg |
| Seat height | 795 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 276 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 18.4 PS @ 8000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic with anti-friction bush |
| Suspension Rear | 7 step Rider-adjustable Monoshock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-100/80-17 Rear :-130/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Diamond Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Did you find this information helpful?
Trending Hero Bikes
- Popular
- Upcoming
- Series
Hero Splendor PlusRs 76,177* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 90,800* Onwards
Hero HF DeluxeRs 58,977* Onwards
Hero Glamour X 125Rs 86,567* Onwards
Hero Splendor Plus XTECRs 79,703* Onwards
Hero Xtreme 160RRs 1,07,149* Onwards
Hero Xtreme 160R 4VRs 1,32,015* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 90,800* Onwards
Hero Xtreme 250RRs 1,68,844* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
ร
We need your city to customize your experience

