Discontinued on Nov, 2025
2024 Harley Davidson Road Glide
Rs.33,53,000*
onwardsLast recorded price in 2025 Delhi
Latest Harley-Davidson Bike was launched on December 2025
2024 Harley Davidson Road Glide Price
The following details are indicative and subject to change.
| 2024 Road Glide BS4 12 kmpl1868 cc DISCONTINUED | ₹33,53,000 | |
| 2024 Road Glide STD 177 kmph16.66 kmpl1923 cc DISCONTINUED | ₹41,79,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.41,96,000* Onwards
Rs.23,25,000* Onwards
Rs.32,05,100* Onwards
Rs.42,82,114* Onwards
Rs.24,03,100* Onwards
Rs.28,03,000* Onwards
Rs.28,68,600* Onwards
Rs.29,07,600* Onwards
2024 Harley Davidson Road Glide Key Specs & Features
| Engine | 1868 cc |
| Torque | 163 Nm |
| Mileage | 12 kmpl |
| Kerb Weight | 391 kg |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- ABS Dual Channel
- Charging Point
- Speedometer Analogue
- Odometer Analogue
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Analogue
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
2024 Harley Davidson Road Glide News & Updates
2024 Harley Davidson Road Glide Colours
2024 Harley Davidson Road Glide is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Vivid Black
Scorched Orange
Whiskey Fire
Zephyr Blue
Billiard Red
Barracuda Silver
White Onyx Pearl
Billiard Gray
2024 Harley Davidson Road Glide Gallery
2024 Harley Davidson Road Glide has 21 images, view picture gallery of 2024 Road Glide which includes 360 view of Bikes.
2024 Harley Davidson Road Glide User Reviews
Based on4 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (4)
- Comfort (4)
- Performance (2)
- Maintenance (1)
- Spare (1)
- Experience (1)
- Parts (1)
- More...
- Latest
- OG Bike...Choosing the bold Road Glide means embracing style, power and tech. With a liquid-cooled Milwaukee-Eight 117, shark-nose fairing and full-color TFT, this bike delivers modern touring with iconic attitude. As per me, the 2024 Road Glide offers pure comfort plush seat, smooth suspension, and stable ride. Long rides feel effortless, making every mile a blend of luxury, power, and freedom.It is a lovely bike. I highly recommend the 2024 Road Glide...powerful, smooth, and stylish. Its comfort, advanced tech, and touring ease make it perfect for riders who crave performance with classic Harley soul.Love to have this beast in garageRead More
- Best luxury bikeBest bike in this luxury bike range. Very comfortable in ride or operation. Best quality material used, this bike has best riding balance, riding experience is so good, also have best spare parts used for long time operation or less parts failure, milega also good, engine sound wonderful as per expected...Read More
- World's Best BikeThis bike is the most comfortable in the world. I love it. It deserves a 5-star rating. If you want luxury, feel the beast.1
- Good BikeIt's a very good bike. Very safe. Good performance. Good mileage. Good comfort. Maintenance costs are also low not much as compared to other bikes.
- View All 2024 Harley Davidson Road Glide Reviews
2024 Harley Davidson Road Glide Mileage
The ARAI claimed mileage of 2024 Harley Davidson Road Glide is 16.66 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 16.66 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
2024 Harley Davidson Road Glide Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Milwaukee-Eight 114 |
| Displacement | 1868 cc |
| Max Torque | 163 Nm @ 3000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6-speed |
| Bore | 102 mm |
| Stroke | 114 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Voice recognition, Boom Box 6.5 Infotainment System, USB, Bluetooth, FM, SD card and Flash Drive Support, aux lamp indicator |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 12 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes, Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Length | 2430 mm |
| Fuel Capacity | 22.7 L |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Wheelbase | 1625 mm |
| Dry Weight | 375 kg |
| Kerb Weight | 391 kg |
| Seat height | 695 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-130/60-B19 Rear :-180/55-B18 |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminum |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
2024 Harley Davidson Road Glide Questions & answers
Q) What is the fuel tank capacity of Harley Davidson Road Glide Special?
By Bikedekho Experts on 29 Nov 2023
A) It has a fuel tank of 22.7 L
Reply on this answerView all Answer
Questions
2024 Harley Davidson Road Glide Latest Updates
June 20, 2025: Harley-Davidson India has announced new pricing for all its models. The Road Glide is now Rs 51,000 more expensive than before, taking its new price to Rs 42,30,000 (ex-showroom Delhi).
Did you find this information helpful?
Trending Harley-Davidson Bikes
- Popular
- Upcoming
Harley-Davidson X440Rs 2,35,000* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,84,000* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience


