Discontinued on Nov, 2025
2024 Harley Davidson Breakout
Rs.30,99,000*
Last recorded price in 2025 Delhi
Latest Harley-Davidson Bike was launched on December 2025
2024 Harley Davidson Breakout Price
The following details are indicative and subject to change.
| 2024 Breakout STD 210 kmph17.85 kmpl1923 cc DISCONTINUED | ₹30,99,000 |
Explore Similar Bikes
Rs.24,54,000* Onwards
Rs.24,03,100* Onwards
Rs.28,03,000* Onwards
Rs.22,81,633* Onwards
Rs.37,97,000* Onwards
Rs.23,52,000* Onwards
Rs.22,00,000* Onwards
Rs.36,12,000* Onwards
2024 Harley Davidson Breakout Key Specs & Features
| Engine | 1923 cc |
| Power | 103.33 |
| Torque | 168 Nm |
| Mileage | 17.85 kmpl |
| Kerb Weight | 310 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Single Channel
- Switchable ABS
- Riding Modes
- Traction Control
- Cruise Control
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
2024 Harley Davidson Breakout News & Updates
2024 Harley Davidson Breakout Colours
2024 Harley Davidson Breakout is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Vivid Black
Blue Burst
Billiard Gray
White Onyx Pearl
Alpine Green
2024 Harley Davidson Breakout Gallery
2024 Harley Davidson Breakout has 21 images, view picture gallery of 2024 Breakout which includes 360 view of Bikes.
2024 Harley Davidson Breakout User Reviews
Based on4 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (4)
- Comfort (2)
- Looks (2)
- Performance (2)
- Maintenance (1)
- Mileage (1)
- Power (1)
- Latest
- Cruising bikeThis is one of the best cruising bikes the road presence of this bike the mileage is ok but performance is amazing
- Great bikeThis is a great bike I love this looking and features this bike provide high looking in my friends I love this bike amazing bike
- Nothing elseBest comfortable bike in India best performance and highly maintained bike and very good looking....
- Harley DavidsonIt's the most comfortable bike ever If you have milage and maintenance problem then this bike is not for you. It's power is amazing
- View All 2024 Harley Davidson Breakout Reviews
2024 Harley Davidson Breakout Mileage
The ARAI claimed mileage of 2024 Harley Davidson Breakout is 17.85 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 17.85 kmpl |
2024 Harley Davidson Breakout Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Milwaukee-Eight™ 117 |
| Displacement | 1923 cc |
| Max Torque | 168 Nm @ 3500 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Bore | 103.5 mm |
| Stroke | 114.3 mm |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 17.85 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 940 mm |
| Length | 2370 mm |
| Fuel Capacity | 18.9 L |
| Ground Clearance | 115 mm |
| Wheelbase | 1695 mm |
| Dry Weight | 296 kg |
| Kerb Weight | 310 kg |
| Engine Oil | 4.7 L |
| Seat height | 665 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Tyre Brand | Michelin |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 210 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 103.33 @ 5020 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Dual-bending valve 49 mm telescopic with aluminum fork triple clamps; dual rate spring |
| Suspension Rear | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 43mm stroke; toolless hydraulic preload adjustment |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-130/60-21 Rear :-240/40-18 |
| Wheel Size | Front :-533.4 mm,Rear :-457.2 mm |
| Wheels Type | cast aluminum |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
2024 Harley Davidson Breakout Latest Updates
June 20, 2025: Harley-Davidson India has announced updated pricing for all its models. As per the updated pricing for 2025, the Breakout is now a whopping Rs 6,20,000 more affordable than before. This has taken its price down to Rs 37,19,000 (ex-showroom Delhi).
Did you find this information helpful?
Trending Harley-Davidson Bikes
- Popular
- Upcoming
Harley-Davidson X440Rs 2,35,000* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs 2,84,000* Onwards
Harley-Davidson Fat BoyRs 28,03,000* Onwards
Harley-Davidson Sportster SRs 18,05,000* Onwards
Harley-Davidson Street BobRs 20,23,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience


