Fidato Evtech Easy Go
Fidato Evtech Easy Go Price
| Easy Go STD 25 km/Hr60-80 km/charge4-5 Hr | ₹86,400 |
Fidato Evtech Easy Go Key Specs & Features
| Range | 60-80 km/charge |
| Battery Capacity | 1.68 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 20,000 Km |
| Motor | Brushless DC |
| Brakes | Double Disc |
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 20,000 Km |
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
Fidato Evtech Easy Go comparison with similar Scooters
Fidato Evtech Easy Go Rs.86,400* Onwards 3 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,400* Onwards 140 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews |
| Riding Range60-80 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge |
| Battery Capacity1.68 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh |
| Power- | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power7 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW |
| Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC |
| Weight- | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg |
| Currently Viewing | Easy Go vs Orbiter | Easy Go vs Chetak | Easy Go vs Chetak C2501 | Easy Go vs S1 X | Easy Go vs S1 Z | Easy Go vs E Luna | Easy Go vs Jaunty-3W | Easy Go vs Optima |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Fidato Evtech Easy Go Colours
Fidato Evtech Easy Go is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Grey
White
Fidato Evtech Easy Go Gallery
Fidato Evtech Easy Go has 13 images, view picture gallery of Easy Go .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Fidato Evtech Easy Go User Reviews
- All (3)
- Price (1)
- Experience (1)
- Latest
- Affordable Urban EV with Decent Features but MixeThe Fidato Evtech Easy Go is an affordable electric scooter tailored for India’s urban commuters. It’s available in a single variant, the Easy Go STD, and comes in two elegant colours: Grey and White. The ex-showroom price starts at around ₹86,315, making it one of the more budget-friendly EV options in its segment .Read More
- Nice performanceI test drove the fidato easy go , sold the Activa and bought this one, I test drove the Fidato Easy Go, sold the Activa and bought this one, liked it so much.
- Waste Of MoneyI purchased the Fidato Evtech Easy Go on August 21, 2023, and today, on September 9, 2023, I am sharing my experience with it. I would not recommend anyone to purchase Fidato products. It's simply a waste of money. Even after charging for 9 hours, you can't achieve a full battery charge, and it only goes 35-40 km on a single charge. The front mudguard cracked within just 15 days of purchase, indicating a lack of product quality. Please avoid Fidato. I regret wasting my money on this product, and I advise you not to make the same mistake.Read More7 1
- View All Fidato Evtech Easy Go Reviews
Fidato Evtech Easy Go Range
The ARAI claimed range of Fidato Evtech Easy Go is 60-80 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60-80 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Fidato Evtech Easy Go Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1850 mm |
| Height | 1140 mm |
| Load Carrying Capacity | 180 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Brushless DC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.68 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 20,000 Km |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60-80 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/100-10 Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years or 20,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Fidato Evtech Easy Go Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Fidato Evtech Easy Go is priced at INR 86,315 (Ex-showroom Price in Unnao). ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Fidato Evtech Easy Go Summary
The Fidato Evtech Easy Go is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 86,400. The battery capacity of the Fidato Evtech Easy Go STD is 1.68 Kwh.The Easy Go comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the Easy Go in 2 colours - Grey, White.
Similar Scooters Like Fidato Evtech Easy Go
Rs.1,04,740* Onwards
Rs.90,022* Onwards
Rs.84,443* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.77,690* Onwards
Rs.65,000* Onwards
Rs.64,990* Onwards
Rs.71,990* Onwards
Rs.71,531* Onwards
Rs.64,993* Onwards
Fidato Evtech Easy Go Price in India
Trending Fidato Evtech Scooters
Fidato Evtech LoderRs 83,490* Onwards
Fidato Evtech EasyGo PlusRs 95,605* Onwards
Fidato Evtech Future 2020Rs 70,300* Onwards
Fidato Evtech CutieRs 70,300* Onwards

