
EVeium CZAR All Specifications & Features
The EVeium CZAR is powered by 4 kW BLDC Motor. The EVeium CZAR takes 4 Hr to get fully charged its 2.88 Kwh battery . The Price of EVeium CZAR starts at Rs 2,07,700 It is available in one variants, STD.
Shortlist
Rs.2,07,700*
EMI starts from ₹5,892
EVeium CZAR Specifications
| Range | 120-150 km/charge |
| Motor Power | 4 kW |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
EVeium CZAR Features
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 115 kg |
What’s Included with EVeium CZAR
| Mobile Application | Yes |
EVeium CZAR App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
EVeium CZAR Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 4 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Geo Fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Riding Modes - Eco | Normal | Sport, Find my Vehicle, Real-time Tracking, Over-speed Alert |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 720 mm |
| Length | 1890 mm |
| Height | 1090 mm |
| Wheelbase | 1390 mm |
| Kerb Weight | 115 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 90 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.88 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 120-150 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-120/70-12 Rear :-120/70-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Compare Specs of CZAR Alternatives
Comfort User Reviews of EVeium CZAR
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Speed (2)
- Performance (1)
- Power (1)
- Latest
- Performance and convenienceEVium Czar has a powerful 4 kW motor that delivers a top speed of 85 kmph. It is highly impressive due to its remarkable range of 150 km, and the very fast charging in just 4 hours makes it even more suitable for very long journeys. It comes in stylish colours and is the best in terms of speed, performance and convenience.Read More
- Fantabolous MachineWith a robust 4kW motor coupled with a 42Ah lithium-ion battery pack, the electric scooter attains a top speed of 85 km/h and provides an estimated range of 150 km on a single charge. EVeium claims that the battery can be fully charged from 0 to 100 percent within 4 hours.Read More
- View All EVeium CZAR Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
EVeium CZAR Colours
EVeium CZAR is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
EVeium CZAR Questions & answers
Q) What is the max speed of EVeium CZAR?
A) The max speed of EVeium CZAR is 90 km/Hr.
Q) What is the driving range of EVeium CZAR?
A) The driving range of EVeium CZAR is 120-150 km/charge.
Q) What is the Curb weight of EVeium CZAR?
A) The curb weight of CZARis 115 kg.
Q) What is the battery type of EVeium CZAR?
A) EVeium CZAR uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of EVeium CZAR?
A) EVeium CZAR comes with 8 color options - Cold Black, Argent Black, Pearl Grey, Moonlight White, Satin Red, Minted Green, Hazy Blue, Auroral Yellow.
Did you find this information helpful?
Popular EVeium Two Wheelers
EVeium CZARRs 2,07,700* Onwards
EVeium COMETRs 1,84,900* Onwards
EVeium COSMORs 1,39,200* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience