
Simple One All Specifications & Features
The Simple One is powered by 8.8 kW PMSM Motor. The Simple One takes to get fully charged its 5 Kwh battery . The Price of Simple One starts at Rs 1,89,999 It is available in one variants, 5 kWh.
Shortlist
Rs.1,89,999* onwards
EMI starts from ₹5,535
Simple One Stand Out Features

Air ducts to cool the console components

7-inch TFT touchscreen console

Accessible 780mm seat height
Simple One Specifications
| Range | 265 km/charge |
| Motor Power | 8.8 kW |
| Motor Type | PMSM |
| Max Torque | 72 Nm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Simple One Features
| Braking Type | Combi Brake System |
| DRLs | Yes |
| Boot Light | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Clock | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 129 kg |
What’s Included with Simple One
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Charger Warranty | 3 Years |
| Mobile Application | Yes |
Simple One App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
Simple One Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Continuous Power | 4.5 kW |
| Max Torque | 72 Nm |
| Motor Power | 8.8 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP67 |
| Report Incorrect Specs | |
Don't miss out on the best offers this May
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Regenerative Braking | Yes |
| Geo Fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Music Control | Yes |
| OTA | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | 35 L |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Charger Output | 750 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Fast Charging | Yes |
| Fast Charging Time | 2 Hrs 15 Min (0-80%) |
| Operating System | Android 12 |
| Processor | ARM Cortex-A53 |
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 8° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Water Wading Limit - 300 mm, Storage - Ram and Rom - 2 GB and 32 GB, Ping My Scooter, Simple Connect Integration 2.0, Timefence, Document Storage, Riding modes - Eco X | Eco | Ride | Air | Sonic | Sonic X, Whatsapp Notification, Drop Safe, Rapid Brake Alerts, Theft and Tow Alerts, Parking Mode, Guide Me Home Light, Super Share, Trip History, Watch App, Charging History, Ingress Protection - IP65 |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Vehicle Location Tracking | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Braking (60-0 Kmph) | 19.1m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 758 mm |
| Length | 1901 mm |
| Height | 1187 mm |
| Ground Clearance | 172 mm |
| Wheelbase | 1347 mm |
| Kerb Weight | 129 kg |
| Total Weight | 279 kg |
| Seat height | 780 mm |
| Front Storage Compartment | 1 L |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 200 mm |
| Rear Brake Diameter | 190 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 2.55s |
| Top Speed | 115 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | PMSM |
| Continious Power | 4.5 kW |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 5 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Water Proof Rating | IP67 |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 265 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging At Charging Station | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 5 Hrs 20 Min |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Forks |
| Suspension Rear | Symmetrically mounted progressive mono shock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Steel Tubular |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Charger Warranty | 3 Years |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Geo-fencing | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Touch Screen Display | Yes |
| Display Size | 7 Inch |
| Digital Display Type | TFT |
| Stand Alarm | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Last Updated : 29 days ago
Compare Specs of One Alternatives
Comfort User Reviews of Simple One
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Comfort (1)
- Looks (1)
- Performance (1)
- Latest
- it's ok if u want a sporty look scootylooks are good but cost is higher and range is unreliable and comfort is not too harsh and not so comfortable it's decent but performance is good but brightness of the monitor is not good and not visible at sunny days and because it is an electric vehicle it's not valued for spending 2 lacs or above on a electric scooter.Read More20 4
- View All Simple One Reviews
Popular Electric Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,50,546* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Simple One Colours
Simple One is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Simple One Questions & answers
Q) What is the max speed of Simple One?
A) The max speed of Simple One is 115 km/Hr.
Q) What is the driving range of Simple One?
A) The driving range of Simple One is 265 km/charge.
Q) What is the Curb weight of Simple One?
A) The curb weight of Oneis 129 kg.
Q) What is the battery type of Simple One?
A) Simple One uses the best Lithium-ion battery.
Q) What are the Color options of Simple One?
A) Simple One comes with 9 color options - Brazen Black, Grace White, Sonic Red, Aero X, Brazen X, Azure Blue, Asphalt X, Light X, Aero Grey.
Q) What is the seat height of Simple One?
A) The sear height of Simple One is 780 mm.
Did you find this information helpful?
Simple One Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Simple Energy Two Wheelers
Simple Energy OneRs 1,89,999* Onwards
Simple Energy UltraRs 2,34,999* Onwards
Simple Energy OneSRs 1,59,999* Onwards
Latest Simple Energy Scooters
Simple Energy UltraRs 2,34,999* Onwards
Simple Energy OneSRs 1,59,999* Onwards
Simple Energy OneRs 1,89,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience